Kussen, proeven, ruiken GUS EN PIETER KRAKEN DE NOOT Kusjesdag, kusjesdag (kusjesdag, kusjesdag) Alles kan en alles mag Ja, het is kusjesdag, kusjesdag (kusjesdag, kusjesdag) Ja, vandaag is kusjesdag Over de auteurs Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven antwoorden op prangende vragen die de nummers oproepen. Komen ze er zelf niet uit, dan roepen ze de hulp in van de wetenschap. Pieter over de vraag van vandaag: waarom kussen wij? Het zal u niet zijn ontgaan dat het vandaag Wereld Kusdag is. En volgens K3 is het dan zo dat 'alles kan en alles mag'. Dus wees op uw hoede voor die groezelige collega bij het koffiezetapparaat die z'n kans schoon ziet (of grijp juist uw kans wanneer u zelf deze morsige collega bent). Vrijwel iedereen houdt van zoenen, en ook dieren lusten er wel pap van. Van bo nobo's is het bekend dat ze tongzoenen, chimpansees drukken hun lippen tegen elkaar en olifanten stoppen - als ze elkaar mogen - een slurfbij elkander in de bek. Deep throating in optima forma. In zijn boek Tijd voor empathie beschrijft primatoloog Frans de Waal een opmerke lijk alternatief voor het zoenen, geconsta teerd bij kapucijnapen: 'Bij het eerste spel zitten twee apen tegenover elkaar op een tak en steken ze een vinger steeds dieper in het neusgat van de ander. Nog merk waardiger is het tweede spel, waarbij de ene aap bijna een hele vinger tussen de oogbol en het ooglid van de ander steekt.' Volgens De Waal stellen apen met deze bizarre spelletjes hun onderlinge band op de proef; een verklaring die ook vaak wordt aangedragen voor het nut van menselijke rituelen als tongzoenen. Het is misschien vergezocht om te stellen dat het evolutionair weinig had gescheeld of we zouden oogbalsteken in plaats van tongzoenen, maar misschien is dit wel een verklaring voor het eyeball- licking (een uit Japan overgewaaide trend, waarbij je sensueel de oogbal van een ge liefde likt). Zelf dacht ik altijd dat zoenen was uitgevonden om het eindeloze geou wehoer van twee geliefden (ik hou van jou. Nee ik hou nog meer van jou! etc.) even te pauzeren. Maar volgens geleerden zoenen we omdat we de ander willen ruiken en vooral proeven. We pikken signalen op die belangrijk zijn voor de partnerkeuze. Wie weet is Wereld Kusdag voor u een prima kans om interessante signalen op te pik ken. Tot slot nog een kleine oproep: volgens Japans onderzoek uit 2006 zou een half uur per dag stevig tongzoenen helpen tegen hooikoortsverschijnselen. Bij hooikoorts maakt het lichaam te veel histamine aan, en een zoenpartij verlaagt de hoeveelheid van die stof in het bloed. Omdat er slechts 24 deelnemers waren aan dit onderzoek, stel ik voor deze studie nieuw leven in te blazen en te onderzoeken of zoenen daad werkelijk helpt tegen loopneuzen en bran derige ogen. Als u de wetenschap wilt hel pen, en een poging wilt wagen om mij van mijn hooikoorts af te helpen, houd ik mij aanbevolen. Gijs Groenteman (45) is maker van de podcasts Met Groenteman in de kast en De Grote Harry Bannink Pod- cast. Hij schreef boeken over Ischa Meijer en Willem Ruis, heeft een we kelijkse column in Het Parool en is presentator van Kunststof op Radio 1. Heeft een obses sieve liefde voor The Beatles, waar zijn vrouw en kinde ren zeer onder te lijden hebben. Volgende week: Wat heeft Je loog tegen mij van Drukwerk te maken met de Odyssee van Homerus? Tekst uit Kusjesdag van K3 (2007) Pieter Hulst (29) is opgeleid tot psy choloog en maakt programma's voor de VPRO waar onder De Proef- keuken (met Willem Voogd), Weten schap Havermout pap en De Nationale Wetenschapsquiz (met Ionica Smeets). Pieter heeft zijn zweef- vliegbrevet en is ooit Noord-Hol lands kampioen pingpong geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 114