C7 L f. l 'Op volgende vrouwen-WK is niveau nóg hoger' 10 NIEUWS WK VOETBAL &>r- V- ^4 De Leeuwinnenkoorts krijgt Utrecht maar mondjesmaat in haar greep. Dan zijn daar opeens Pim (10) en Isa (8), in het oranje. Een voetbalvrouw of -man: voor een kind zijn ze gelijk. mmt et Utrechtse Park Lepe lenburg is voor het Ne derlandse vrouwen voetbal historische grond. Hier was het dat de Oranje Leeuwinnen voor het eerst een mensenmassa op de been brachten. Twaalfduizend mensen stonden er in 2017, nadat de vrouwen er in eigen land tot bijna ieders verrassing met de Eu ropese titel vandoor gingen. Twee jaar geleden werd het be scheiden park met zijn lieflijke grachtje door de KNVB groot ge noeg geacht om het succes van de Leeuwinnen te vieren. Nu is dat wel anders. Winnen de vrouwen morgen de WK-finale van de Ver enigde Staten, dan krijgen ze een tocht door de Amsterdamse grachten. Net als de mannen bij het EK van '88 (winst) en WK van 2010 (tweede). Nu is het stil in het park. Een vrouw laat haar hond uit, opa en oma kijken op een bankje in de speeltuin naar hun ravottende kleinkinderen. Nergens zien we oranje, geen vlaggetje, nog geen strikje in een van de stokoude bo men. Ah, daar toch, iets verderop. Het is Rotterdammer Amit, die een pinfunctie aan het installeren is op een parkeermeter. Maar het oranje hesje dat hij draagt, blijkt geen uiting van liefde voor de Leeuwinnen. Het is simpelweg werktenue. ,,Ik heb het veel te druk om voetbal te kijken, man." Of het bereiken van de WK-finale wel tot Amit doorgedrongen is? ,,Ik hoorde het van mijn vrouw." Bij Bakkerij Moolenbeek aan de Nieuwegracht ook al geen oranje tompoucen. De voetbalvrouwen het gesprek van de dag? ,,Nee", zegt de jonge vrouw achter de toonbank. ,,Echt niet! Mensen hebben het over het mooie weer. Niet over voetbal." Oké, duidelijk: laten we dus maar niet doen of heel het land van de leg is door het ongedachte succes van de Leeuwinnen in Frankrijk. Ook de rest van het cen trum van Utrecht is compleet oranjeloos. 80 procent van de tele visies mag woensdagavond afge stemd zijn geweest op de gewon nen halve finale tegen Zweden, op vrijdagochtend wordt het leven geleefd alsof er niets aan de hand is. Martens, Miedema en Groenen hebben miljoenen harten ver overd, maar de liefde wordt voor alsnog in de beslotenheid van de huiskamer beleden. Op straat tref- Gesprek van de dag? Mensen hebben het over het mooie weer. Niet over voetbal fen we dan eindelijk een duo dat het enthousiasme voor de nu al historische voetbalprestatie niet onder stoelen of banken steekt. Pim (10) en Isa (8) Dijkstra lopen allebei in oranje shirt. ,,De hele week al", zegt vader Dirk, die sa men met zijn kinderen de poule- wedstrijd tegen Kameroen in Va lenciennes bezocht. In een paar minuten vertelt dit ene gezin eigenlijk hoe Nederland gewend raakt aan voetbalvrouwen die evenveel aandacht krijgen als hun mannelijke collega's, de ene wat sneller dan de ander. ,,Papa zeurt soms dat de mannen beter kunnen voetballen", zegt Pim. ,,Ik ben Shanice van de San- den!", wijst Isa op het nummer 7 op haar rug. ,,Ik heb ook kort haar, maar ik ben een meisje." Ze ratelt vrolijk verder: ,,Ik vind het Neder lands elftal zo leuk omdat er alle maal vrouwen op het veld staan." Ja, zelf voetbalt Isa ook. Zo gaat dat, als er rolmodellen zijn. ,,Ik had op datzelfde moment als Daphne - na de gewonnen halve fi nale tegen de Zweden - ook wel wat tranen in mijn ogen staan, ja. Van wege Studio France zit ik normaal in Nederland, maar voor deze wedstrijd was ik even op en neer naar Lyon en in het vak waar ik zat, tussen vrien den en familie van de spelers, sloeg de ontroering toch even toe. Wie had ddt gedacht. De finale!'' ,,Ik dacht dat het gewonnen EK van 2017 in Nederland al wel effect zou hebben, maar dat viel tegen. Dus, eerlijk, ik twijfel. Het gaat er natuur lijk om dat clubs er nu echt werk van maken en dat grote bedrijven een langdurige sponsorovereenkomst met de Nederlandse competitie aan gaan, zoals we de laatste tijd in Enge land, Frankrijk en Spanje zien. Of dat ook echt gebeurt? Ik hoop van wel.'' „Tja, wat moet ik daarop zeggen? Derksen hoeft van mij niet te kijken: ik kijk zelf ook niet naar pro gramma's die ik niet leuk vind. En, zeker, in de groepsfase was het niet allemaal even goed. Maar wat mij juist opvalt, is de professionalise ringsslag. Zo veel landen zijn zo snel zo veel beter geworden. Neem Italië. En op het volgende WK is het niveau zeker weer hoger. The only way is up." ,,Ik vind het vooral niet zo nodig, want ik weet dat Hugo een groot liefhebber en kenner is van het vrou wenvoetbal. Hij heeft dit WK heel veel wedstrijden gezien, en stuurt me weieens een appje: 'die keeper van Jamaica is goed, hoor'. In zo'n programma zou ik zelf niet over uiterlijkheden beginnen. Nee, ook niet bij het mannenvoetbal." „En dat is ook waar. Maar dat is echt een Nederlandse discussie. Neder landers willen én mooi spelen én winnen. Nou, mensen, dat gaat niet altijd samen. Oranje staat in de finale en dat telt. Wie heeft het later nog over het Japanse elf tal dat zo prachtig speelde in de achtste finale?'' zaterdag 6 juli 2019 GO Miljoenen voor de buis, koorts blijft uit... Chris van Mersbergen Utrecht De finale kijken met anderen? Bekijk op onze website de 11F kaart met evenementen I /leeuwinnen —bakkerij Moolenbeek In het dagelijks leven is ze corres pondent in Groot-Brittannië, maar nu dompelt journalist Suse van Kleef zich als analist voor Studio France al weken onder in het WK voor vrouwen. Eefje Oomen Rotterdam Heb jij zelf al een Daphne Koster momentje gehad? Gaat de Nederlandse eredivisie nog wat opschieten met het Oranje-succes? Die competitie is nog altijd onzichtbaar. Er was veel enthousiasme, maar er was ook gepruttel. Johan Derksen die zegt dat hij het 'niet om aan te gluren' vindt. We hadden ook Hugo Borst, die met een lijstje 'mooiste ogen' van WK-spelers op tv kwam. Is dat stom? Het gaat ook vaak, heel vaak, over het feit dat Oranje geen mooi voetbal speelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10