'De vraag is: wordt het Stichting de Einder Of de Vereniging voor Euthanasie' ,,Mijn huis aan de Egelantiersgracht dat zonder fotootje en met een warrige om schrijving op Funda stond. Na lang aarzelen fietste ik er toch naartoe. Zes meter hoge plafonds, 130 vierkante meter, zeven ramen op de gracht. Binnen een seconde wist ik: dit is het! Acht ton moest ik ervoor neerleg gen. In 2003, en ook toen een enorm bedrag. Maar ik bedank mijn woning nog elke dag als ik uit mijn slaapkamer kom. Waanzinnig. ,,Net als de ontmoeting met Kevin voor de deur van een kroeg op Hartjesdag tien jaar terug. Ik had een borrel op, we raakten aan de praat. Eerst was het alleen seks, daarna kregen we een echte relatie. Ik mocht blijven. I finally met my match. Kevin laat zich niet de kaas van het brood eten, hij is klein, maar fijn en strijdlustig. Hij moet ook wel stevig in zijn schoenen staan, an ders is er geen reet aan. Het is soms lastig, al die aandacht voor mij. Daarnaast: ik ben 21 jaar ouder en heb een progressieve aan doening.'' ,,Hij zei: dat geeft toch niet. Ik zorg voor je. Hoe geweldig is dat? Nou moet ik wel zeg gen dat ik hem af en toe aan die uitspraak moet herinneren. 'Zeg, Kevin...' Nee hoor, grapje. Nu schaam ik me weleens omdat ik niet wist hoe groot de impact van die ziekte zou zijn. Lopen in New York lukt nog wel. Van blok naar blok, dan hoop ik dat op elke straathoek de verkeerslichten op rood staan zodat ik een minuut kan pauzeren. Maar laatst waren we in Parijs en dat was een stuk lastiger. Soms zegt mijn lichaam 'stop' en kan ik niet meer voor- of achteruit. Dan moet ik drie minuten stilstaan en dan moet hij dus ook drie minuten stilstaan. Dat maakt mij droef.'' „Watfucking oud. Het is me nogal wat. Ik weet: een koe zou zijn klauwen ervoor dichtknijpen. Ik vergelijk mezelf met een wasmachine. Je draait een x aantal wassen en op gegeven moment beland je op de schroothoop. Age is just a number, wordt er wel geroepen. Echt niet! Na 60 jaar wasjes slijt je en met mijn aandoening waarschijnlijk ook nog sneller.'' ,,Natuurlijk. Maar het is zoals het is. Ik gebruik komende zomer om uit te slapen en op mijn kont in mijn huis te zitten. Ik heb zo veel gewerkt en gereisd afgelopen jaar: twee keer New York, twee keer Sjang hai, Australië, Vietnam, Londen, Parijs. ik wil de komende zes weken mijn lichaam koesteren en onder handen nemen. Ik wil pilates onderzoeken, krachttrainingen. Proberen die progressie naar achteren te drukken. Het zou stom zijn als ik dat niet deed. Ik stond laatst in mijn blote reet voor de spiegel en dacht: sjeezus, ik heb de boel een beetje verwaarloosd. Nauwelijks ge sport door al het werk. ,,Verder wil ik voorsorteren op wat komen gaat. D e overdracht van de kerncol lectie is daar een onderdeel van. Mooi, die is in veilige handen. Verder moet ik mijn verantwoordelijkheid nemen ten opzichte van Kevin en daarnaast kijken: wordt het Stichting de Einder of de Vereniging voor Euthanasie. De prognose is dat ik 70 jaar word. Dan heb ik nog een decennium, maar dat zal niet zijn: leuk dansen, springen en poef ik val om. ,,Toch ben ik tevreden. Dat ik dit allemaal mag meemaken, denk ik regelmatig. Dat is niet iedereen gegeven. Ga maar eens naar een ziekenhuis, tsjongejonge wat heftig. Ik weet nog dat ik in de jaren 80 in het AMC een vriend met aids opzocht. Liep ik door de gang en keek ik naar binnen door al die openstaande deuren. Ik zag voeten met daarboven kooiconstructies omdat benen zelfs de druk van dekens niet meer aankon den. Dat beeld herinner ik mij tot op de dag van vandaag. Dat is mij allemaal bespaard gebleven. Ik sta op met emfyseem en ga ermee naar bed, maar toch is het geen alles overheersend onderwerp.'' Hoe reageerde hij toen u dat vertelde? Wat denkt u bij het getal 60? Bent u bang om dood te gaan? ZATERDAG 6 JULI 2019 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103