Hof doet vandaag uitspraak in hogerberoepszaak moordenaar Anne Faber Marinier Thomas redde levens bij zelfmoordaanslag in Mali 'Dit vak heeft iets magisch, wij voegen kwaliteit toe' 9 Architect Ook Francesco droomde in zijn jeugd van een carrière als piloot. Architect stond ook hoog op het lijstje. ,,Mijn vader werkte bij de luchtmacht en als jonge jongen bezocht ik vaak de vliegbasis in Leeuwarden. Ik bleek echter niet geschikt om piloot te worden. Ge lukkig was ik van jongs af aan ook gefascineerd door bouwprojecten. Dat kwam door de bekende Friese ar chitect Abe Bonnema. Ik kom uit Leeuwarden en hij woonde in een naastgelegen dorp. Wij woonden in een simpel rijtjeshuis, maar zijn huis was anders. Het was gemaakt van hout en glas en het had enorme raampartijen. Bonnema maakte grote indruk op mij. Zeker toen hij als een van de eerste architecten seri euze hoogbouw ging realiseren, zoals het gebouw Delftse Poort in Rotterdam. ,,Het vak architectuur heeft iets magisch. Als je op een feestje vertelt wat je doet, hebben mensen een ro mantisch beeld van het beroep. Ze denken dat je de hele dag aan het schetsen bent. Dat dacht ik zelf vroe ger ook, maar je schetst vooral in het weekend. De rest van de dagen ben je bezig het ook voor elkaar te krijgen. Ik heb inmiddels het gevoel dat ik mijn bij drage heb mogen leveren aan de bebouwde omge ving. Ik heb zo'n dertig gebouwen gerealiseerd. Als een project is afgerond, kan ik pas echt genieten. Ar chitecten voegen kwaliteit toe aan de leefomgeving. Daar mogen we als beroepsgroep best trots op zijn.'' Arrestatie verliep onrechtmatig Anne Faber (25) uit Utrecht was al ruim een week vermist toen de politie na een dna-match Michael P. in beeld kreeg als verdachte. Anne was mogelijk nog in leven, zo was de hoop bij het recherche team. Uiteindelijk viel na ruim twaalf uur koortsachtig overleg het besluit Michael P. te observe ren en niet direct aan te houden. Als hij het onderzoeksteam niet naar Anne zou leiden, zou een ar restatieteam hem alsnog aanhou den én overrompelen. Dit alles in de hoop dat hij zou vertellen waar Anne was. Michael werd bij zijn aanhouding hard aangepakt. De Utrechtse rechtbank oordeelde eerder dat het arrestatieteam de regels heeft overtreden, maar dat Michael P. daardoor het recht op een eerlijk proces niet is ontzegd. Belangrijk argument is dat on danks deze hardhandige aanpak géén bekentenis is afgedwongen. Zijn advocaten denken daar anders over. ,,Dat oordeel is niet Straats- burg-proofzeiden ze, verwij zend naar het Europese Hof voor de rechten van de mens. Media-aandacht Niels Dorrestein, een van de advo caten van Michael P. was duidelijk tijdens het hoger beroep. ,,In iedere discussie over tbs wordt de naam van Michael P. genoemd. Er zijn boeken geschreven over deze zaak, drie onderzoeksrapporten geschreven en de Tweede Kamer heeft erover gedebatteerd. Daar heeft Michael nu, en in de toe komst last van." Natuurlijk zei Dorrestein ook te snappen dat In iedere discussie over tbs wordt de naam van Michael P. genoemd vanwege 'de aard van de zaak' de media-aandacht voor de schok kende moord op Anne Faber groot is geweest. Door die immense aan dacht kan Michael P. niet werken in de gevangenis en wordt hij steeds begeleid door twee bewa kers. Het lijkt twijfelachtig dat het Gerechtshof hier in zijn arrest (uitspraak) rekening mee zal hou den. Het Gerechtshof heeft name lijk ook de indrukwekkende slachtofferverklaringen van de familie Faber gehoord, waarin ver wezen werd naar eerdere fouten rondom zijn veroordeling. ,,Neem uw verantwoordelijkheid, recht- spraak. Niemand mag die fouten vergeten. Mede daardoor staan we hier." Belangrijke getuige De advocaat-generaal van het Openbaar Ministerie hecht veel waarde aan een getuige die zich pas na het eerste proces in deze zaak heeft gemeld. Getuige Perry was een van Michaels beste vrien den in de kliniek in Den Dolder. Deze Perry verklaarde dat Michael een maand voor de moord op Anne tegen Perry iets had gezegd over een vrouw die zij zagen jog gen in het bos. „Zullen we haar pakken? Maar dan moet ze wel dood", zou Michael hebben ge zegd. Onzin, zeggen Michaels ad vocaten, dat is niet waar. Volgens hen wil deze getuige de aandacht van zichzelf afleiden, omdat hij zelf in beeld zou zijn geweest als verdachte. Maar volgens het OM staat Perry's verhaal niet op zich zelf. Er zijn namelijk nog meer ge tuigen die vergelijkbare verklarin gen over Michael P. aflegden. Cassatie De kans lijkt groot dat Michael P. voorlopig nog niet uit het nieuws zal zijn. Zelfs toen in 2011 Michael P. in het hoger beroep van de ver krachtingszaak in Nijkerk vijf jaar minder celstraf kreeg, besloot hij in cassatie te gaan. De kans lijkt klein dat hij genoegen zal nemen met het arrest van het Gerechts hof. Volgens zijn eigen berekening zou hij in het slechtste geval pas op zijn 67ste weer op vrije voeten komen. ,,Als dat zo blijft, maak ik er een eind aan." Oud-marinier Thomas overnachtte in mei 2015 samen met zijn collega's in de woestijn. Ze waren eropuit gestuurd om collega's te helpen die met hun Bushmaster bij Kidal op een bermbom waren gereden, maar werden zelf belaagd door een zelf moordterrorist. De aanslag gebeurde 16 mei in alle vroegte op zo'n 100 kilometer van de basis in Gao. Marinier Tho mas zag een verdachte pick-up plotseling de weg verlaten en met hoge snelheid op de eenheid af ko men. De marinier stond op een plek waar hij zich niet kon verschuilen achter zijn eigen voertuig, zag de wagen naderen en aarzelde toen geen moment. Terwijl hij achteruit liep om dekking te zoeken, pakte hij zijn wapen en vuurde gericht op de geblindeerde ramen van de auto. Op zo'n 25 meter voor het kamp ontplofte het voertuig. Door de enorme knal werden Thomas en zijn collega's omvergeblazen. De stalen resten van de auto werden de lucht in geblazen en verwondden één collega licht. Marinier Thomas krabbelde overeind en bekom merde zich direct om zijn gewonde collega. Daarna rende hij naar zijn voertuig en kroop achter het boord- wapen. Thomas wist: een aanslag als deze komt zelden alleen. Toch bleef het die dag bij die ene aanval. Springstof Later bleek dat de pick-up maar liefst 100 kilo springstof in de laad bak had. De gevolgen waren niet te overzien geweest als dat dichter bij de eenheid was ontploft. ,,Gebruik je je wapen wel, of toch niet?'', zei minister Ank Bijleveld van Defen sie vanmorgen toen ze de dapper heidsonderscheiding uitreikte. ,,Het is een lastige keuze die je bin nen enkele seconden moet maken, recht in de baan van de terrorist. Thomas koos. En zorgde ervoor dat de levens van zijn collega's en hem zelf gespaard bleven.'' vrijdag 5 juli 2019 GO doen het! Naam: Francesco Veenstra (46) Wilde vroeger worden: piloot of architect Is nu: architect en medeoprichter van architectenbureau Vakwerk en voorzitter van de branchevereniging BNA Kijk op de site bij /video We zochten Francesco en Hannah op tijdens hun werk FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE, CORNÉ SPARIDAENS Het Gerechtshof in Arnhem doet vandaag uitspraak in het hoger beroep in de zaak Anne Faber. Een maand geleden werd op nieuw 28 jaar en een verplichte tbs-behandeling geëist tegen Michael P. Zijn advocaten vinden een straf van twintig jaar met tbs meer gepast. Waar zien zij kansen? Yelle Tieleman Utrecht -Niels Dorrestein, advocaat Een marinier blijkt in Mali het leven te hebben gered van zijn complete eenheid, waarmee hij overnachtte in de woestijn. Zijn dappere daad is gisteren be loond met het Kruis van Verdien ste. Het is voor het eerst dat een militair wordt onderscheiden voor een missie in Mali. Raymond Boere Mali Voor het eerst is een militair onderscheiden voor daden tij dens een missie in Mali. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9