7 Stiekem gemaakte geluidsopnamen door zussen spelen grote rol bij vonnis "-1 Ik kan het niet anders zien dan dat ik altijd gelijk heb gehad Denk maar niet dat we niks meer van Willem Holleeder horen. De rechtbank in Amsterdam acht alle moordopdrachten plus aanverwante zaken die justitie ten laste had gelegd, bewezen en zet hem levenslang achter tralies. Dat pikt Holleeder niet; het hele gevecht gaat door in hoger beroep. Amsterdam Het werd een ongekend pak rammel: rechtbankvoorzitter Frank Wieland besprak de ene na de andere liquidatie. Keer op keer klonk het: wettig en overtuigend bewezen. Holleeder was de spil van een groep criminelen die zo'n vijftien jaar geleden opdracht gaf rivalen en verraders te liquideren. Uit pure geldlust, gewetenloos ging het van kwaad tot erger met machtswel lusteling Holleeder. Te beginnen met zijn mede-Heine- kenontvoerder Cor van Hout en bo- tenhandelaar Robert ter Haak die op 24 januari 2003 werden doodgescho ten. Ter Haak hoefde niet dood trou wens, maar had net met Van Hout ge luncht en liep naast hem. Na de dood van Van Hout wilde Holleeder via zijn zus Sonja (die met Van Hout was ge trouwd) Van Houts winstgevende prostitutiepanden in Alkmaar inpik ken. De volgende die eraan ging (in mei 2004): vastgoedhandelaar en 'onder wereldbankier' Willem Endstra, die door Holleeder werd afgeperst en naar de politie was gestapt. Bij de aanslag op Endstra raakte ook diens zaken partner David Denneboom gewond, ook dat wordt Holleeder aangere kend. In 2005 volgden hasjhandelaar Kees Houtman en Holleeders rivaal John Mieremet die zelfs in Thailand niet veilig bleek. Tot slot kwam in 2006 Thomas van der Bijl aan de beurt, de kroegbaas die 'in het kamp Hout man' zat en tijdens het stofzuigen werd afgeknald. Zijn nabestaanden applaudisseerden toen ze het vonnis 'levenslang' hoorden. Geluidsopnamen Zoals in het hele vonnis, speelde ook bij de liquidatie van Van der Bijl de ge luidsopnamen die Holleeders zussen stiekem hebben gemaakt van gesprek ken met hun broer, een grote rol. Op een van die banden roept Holleeder dat hij nooit veroordeeld zou zijn ge weest 'als Thomas zijn mond had ge houden'. Holleeder kreeg in 2007 ne gen jaar cel voor onder meer het afper sen van Endstra en Houtman. In 2012, na twee derde van zijn straf (hij werd al in 2006 gearresteerd) kwam hij vrij. Daarna werd hij bizar populair. Dat gevoel verdween weer rap nadat hij eind 2014 opnieuw werd opgepakt, nu voor het bedreigen van misdaadverslaggever Peter R. de Vries én voor de liquidaties van Houtman en Van der Bijl. Zus Astrid maakte la ter met haar genadeloze boek Judas korte metten met het 'knuffelgehalte' van haar broer. Vooral de verklaringen van de zus sen hebben Holleeder de das omge daan, denkt Holleeder zelf. In een handgeschreven briefje dat hij giste ren in handen drukte van advocaat Sander Janssen, staat letterlijk: 'Ik heb bij de rechtbank vaak mijn zorg uitge sproken dat de ongekende mediacam pagne die mijn zussen met behulp van 'journalisten' tegen mij gevoerd heb ben, zijn effect niet zou missen'Ik kan het niet anders zien dan dat ik al tijd gelijk heb gehad'. Hij leek koel, maar het kan niet an ders of Holleeder voelde zich tijdens het aanhoren van zijn vonnis als een bokser die de ene stoot na de andere moest incasseren. Holleeders advocaat Sander Janssen liet na het vonnis zijn frustratie de vrije loop: ,,Dat de recht bank aangeeft de uitgebreide recon structie van de verhoudingen en ge beurtenissen in die tijd niet van be lang te vinden, achten wij verontrus tend. Daar zal bij het Hof nog het no dige over worden gezegd.'' Geen van de deelnemers aan dit milieu heeft volledig overzicht Janssen doelde op de berg informatie die Holleeder met zijn advocaten San der Janssen en Robert Malewicz jaren lang had verzameld - uit oude dos siers, boeken en getuigenissen. Daar uit zou moeten blijken dat anderen al die liquidaties hebben laten plegen. De rechtbank schoof die 'reconstruc tie' moeiteloos aan de kant: ,,In de ver houdingen in de zware georgani seerde misdaad in Amsterdam vanaf 1990 ^s domweg geen waarheidsge trouw inzicht meer te verkrijgen.'' Waardeloos De rechtbank wijst op 'de aard van de onderwereld' die zo'n reconstructie op basis van verklaringen van crimi nelen nagenoeg waardeloos maakt: ,,Geen van de deelnemers aan dit mi lieu heeft volledig overzicht over wat zich precies heeft afgespeeld. Dat is het fundament waarop deze wereld van macht, geweld en wetteloosheid is gebouwd. Iedereen die ermee te ma ken heeft, vreest voor zijn leven.'' Niettemin hing het hele proces te gen Holleeder ook van talloze getui genverklaringen aan elkaar, waarvan er een stuk of tien echt belangrijk wa ren. Zoals van Astrid en Sonja, maar zeker ook van kroongetuigen Peter La Serpe (de man die Kees Houtman daadwerkelijk doodschoot) en Fred Ros (betrokken bij de moord op Tho mas van der Bijl). Het deed Holleeder de das om. Voorlopig. ,,Hoger beroep is onvermijdelijk'', besloot Sander Janssen.'' vrijdag 5 juli 2019 GO -Willem Holleeder in een handgeschreven briefje dat hij gisteren aan zijn advocaat gaf Het hele proces werd omgeven door strenge veiligheidsmaatregelen. fotos anp, epa Holleeder krijgt levenslang: alle moorden bewezen geacht Victor Schildkamp Paul Vugts 1% Frank Wieland, voorzitter rechtbank Beluister bij /video het geklap en gegil na de bekendmaking van het vonnis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7