NYNKEDEJONG Cybercriminelen kunnen straks niet meer bij hun geld Terug van weggeweest! 6 ^WIJNBEURS €,25>- KORTING Column ^0 @Nynke Vorige maand maakte de Euro pese Unie de weg vrij om hackers op deze manier in de weg te zit ten. ,,Wij namen binnen de Euro pese Unie het initiatief voor deze sancties'', zegt minister van Bui tenlandse Zaken Stef Blok. ,,Nu zijn we bezig om de mensen ach ter de aanvallen op die lijst te krij gen. Ik hoop dat dit snel gebeurt. Dan mogen ze niet meer reizen, kunnen ze niet meer bij een bankrekening.'' Namen noemt Blok niet, maar het gaat waarschijnlijk om daders van bekende hacks, zoals de ver ijdelde inbraakpoging bij de OPCW, de organisatie tegen che mische wapens in Den Haag, vo rig najaar. De Russische inlichtin gendienst GROe probeerde het wifinetwerk binnen te komen. Dezelfde mannen zouden ook de systemen van anti-dopingorgani- satie Wada hebben gekraakt. Het namen en shamen en de sancties moeten helpen het aantal cyberaanvallen terug te dringen. De Nederlandse inlichtingen- en veiligheidsdiensten merken al ja ren een toename van hacks, zowel van individuele criminelen als van landen als Rusland, Noord- Korea en China. Wereldwijd wor den aanvallen op elektriciteits netwerken, bedrijven en kritieke infrastructuren toegeschreven aan hackers uit die landen. Blok: i Minister Blok zet vaart achter zwarte lijst voor hackers ,,We moeten ons zo goed be schermen dat ze het niet probe ren. En als ze het toch doen, dat we ze dan ontmaskeren.'' Morgen stuurt de minister een brief aan de Tweede Kamer over cyberdiplomatie. Het kabinet trekt jaarlijks 5 miljoen euro uit voor deze dienst. De cyberdiplo maten lobbyen wereldwijd voor effectieve regels, ook overleggen ze over de reacties na een hack. Zo was de snelle, publiekelijke ver oordeling van de OPCW-hack mede het werk van deze mensen. Ik weet het nog goed: toen in 1998 SC Heerenveen voor het eerst Europees voetbal speelde. Lang werd het niet voor mogelijk gehouden. Ik bedoel, het was Hee renveen. Dat is een dorp, niet eens een stad. Een provinciaal voetbal team dat weliswaar elk jaar een beetje beter werd, van de eerste divisie naar de eredivisie opklom. Maar Europees voetbal? Dat is andere koek. Toen dat ineens lukte, groeiden de Friezen collectief een centimeter of vijf. We hoorden erbij. dat ik, die toen pas 13 was, zonder te spieken nog altijd moeite loos een paar selectiespelers kan opnoemen. Vonk, Klompe, de broertjes De Nooijer. Radomski en Denne- boom. Op de Friese voet balvelden speelden jongens dat ze Jeffrey Talan waren. Mensen die nog altijd niet snap pen hoe belangrijk het succes van de Oranje Leeuwinnen is, vertel ik graag het verhaal van SC Heeren veen. Hoe belangrijk het is om mee te doen, gezien te worden. Ongeacht de uitkomst. Vanaf 1998 deden wij Friezen mee, helemaal toen een paar jaar later zelfs de Champions League werd gehaald. Het is daarom dat Foppe de Haan de rest van zijn leven de officieuze koning van het Friese rijk zal zijn. Hij leidde ons naar voorspoed en succes. En dat doen de Leeuwin nen nu voor de vrou wen. Hoeveel kritiek er ook is op hun spel. Het overstijgt het sportieve doel. Zij geven een hele sekse een duw in de goede richting. Ineens blijken er heel goede vrouwelijke voetbalanalytici te zijn. Weten wij van het bestaan van vrouwelijke scheidsrechters. Mijn dochter van 3 zei vorige week dat ze het wel zielig vond voor de voetbaljongens, dat ze niet mee mogen doen. Dat is er gebeurd, in een paar weken tijd. Dat waren de tranen van Daphne Koster, die ze na de gewonnen halve finale niet meer tegen kon houden. Zij weet waar het vrouwenvoetbal vandaan komt en kan bijna niet geloven waar het nu staat. En wij Friezen en SC Heerenveen-adepten weten: deze trots neem je een leven lang met je mee. Die is maandag niet weg, hoe de finale ook zal verlo pen. De Oranje Leeuwinnen geven een hele sekse een duw in de goede richting DE MEEST GELIEFDE WIJNEN LUXE KELNERSMES CADEAU! +nü KELNERSMES gratis thuisbezorgd La Pauline °okvev^ De Wijnbeurs bestaat ruim 42 jaar en daarom bieden wij u nu deze prachtige pakketten met onze zes mooiste rode en witte wijnen aan! WIJNBEURS.NL/STER vrijdag 5 juli 2019 GO Leeuwinnen Buitenlandse cybercriminelen moeten snel op Europese sanctielijsten komen, zodat ze niet meer kunnen reizen of bankieren. Het kabinet wil daarmee vaart maken. ,,We ontmaskeren hen.'' Niels Klaassen Den Haag Het wil wat zeggen Nu met uw kortingscode slechts per pakket* A.CANTUS Gebruik kortingscode' SPP25GB \oóat/i ftafa Merlot PRIMITIVO MERLOT XaBKRNLT uitóTÜS I We doen u graag een plezier met deze heerlijke proefpakketten voor een fractie van de prijs. U kunt nu genieten van de zes meest geliefde rode wijnen van ruim 42 jaar Wijnbeurs. Geniet van de boterzachte vijfjaar oude Spaanse Reserva, de krachtige klasse Sangiovese uit Italië en de romige topfavoriet La Pauline. Of geniet van zes heerlijke witte zomerwijnen. Proost! 'Geen 18, geen alcohol' Niet lekker? Geld terug! Betrouwbare levering Bestel gemakkelijk online op Aanbod geldig t/m 16 juli 2019 Telefonisch bereikbaar ma. t/m vrij. 8.00 -20.00 uur, za. 8.00 -16.00 uur (0294 - 788103) geproefd 100 jaar proefervaring 3304031 (rood) 3304032 (wit) Maximaal 2 pakketten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6