'Niet alles uit een boekje' 'Het mooiste beroep' Gezocht: kordate burgemeester Draagvlak voor heffen toeristentaks groeit 7 AFSCHEID OUDGEDIENDEN Dat ze de kinderen enorm gaan missen, daarover zijn ze het eens. Hun vak voerden ze met liefde uit. Toch is het aan het einde van het schooljaar ook tijd voor enkele leerkrachten om definitief af te zwaaien. Deze oudgedienden stonden 40 of 45 jaar tussen de leerlingen. Zij zagen het onderwijs veranderen. 'Er is meer dan rijtjes met sommen leren'. Juf Pia van Ouwerkerk van basisschool De Linge in Biezelinge haalde haar leerlingen graag uit de schoolbankjes om te dansen of zich op een andere manier kunst zinnig te uiten. Gisteren beleefde ze haar laatste dag op de school. Daar heeft ze veertig jaar gewerkt. Nooit gaf ze er gens anders les. ,,Toen ik een jaar of tien op deze school zat, heb ik wel eens overwogen om een school te zoeken op Walcheren, zodat ik wat minder ver hoefde te reizen, maar het is er niet van gekomen. Ei genlijk is het ook wel fijn dat er wat afstand tussen zit. Dat kun je werk en privé gescheiden houden.'' Juf Pia draagt cultuur een warm hart toe. Daarom was ze ook cultuurjuf op school. Van de creatieve uitspattingen van de kin deren heeft ze naar eigen zeggen altijd met volle teu gen genoten. ,,Het is mooi als kinderen helemaal zich zelf kunnen zijn. Dan zie je een verlegen vogeltje ineens enthousiast vliegen en fladderen. Je kunt kin deren niet alles uit een boekje leren.'' Hoewel ze nog maar 60 jaar oud is, koos Pia er voor om het basisonderwijs na veertig jaar vaarwel te zeg gen. Haar extra vrije tijd gaat ze vullen met onder meer zeilen. Juist omdat stoppen zo'n bewuste keuze was, viel het afscheid van gisteren haar ook niet zwaar. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat ze de kinde ren en collega's niet gaat missen. Yerseke Met opgeteld 85 dienstja ren achter de rug zijn ze onlosmakelijk verbonden met Het Kompas. Toch zal de Yersekse school het vanaf nu zonder juf Jannie Luteijn en meester David Bakker moeten stellen. Vandaag zwaaien (oud-) leerlingen en collega's hen uit. ,,Ik heb het mooiste be roep van de wereld gehad", blikt Luteijn, die 45 jaar ge leden als 19-jarige kleuter juf op 'De Schelpjes' begon, terug. ,,En David was de beste directeur die je kunt wensen. Je kon altijd te recht met problemen, ook al had hij niet direct een oplossing." Bakker werkte 40 jaar op de christelijke basisschool, waarvan een groot deel als directeur. Net als Luteijn stond hij zowel voor groep 8 als voor de kleuters. Hij relativeert meteen zijn eigen 'presta tie'. ,,Het is eigenlijk beter om ook eens op een andere school les te geven. Maar vroeger, toen elke school z'n eigen bestuur had, deed je dat gewoon niet." Terugblikkend op zijn carrière stelt Bakker vast dat het onderwijs er flink op vooruit is gegaan. ,,We praten nu mét in plaats van óver kinderen. Hebben meer oog voor ieders ta lent. Vroeger had je pech als je niet zo goed mee kwam en moest je maar ge woon braaf zijn wanneer je beter presteerde. Dat is nu gelukkig anders." De komende generaties zullen hen niet zomaar ver geten: het schoolplein gaat verder als het 'Meester Bak kerplein' en het kleuterge deelte heet nu het 'Hofje van Juf Jannie'. Kordaat, doortastend en proactief. Het zijn enkele van de eigenschap pen die de nieuwe burgemeester volgens de Noord-Bevelandse ge meenteraad moet hebben. Het complete wensenlijstje is te lezen in de kersverse profielschets, die waarnemend burgemeester Letty Demmers gisteravond overhan digde aan commissaris van de ko ning Han Polman. Dat deed zij tij dens de laatste raadsvergadering voor het zomerreces. Polman had enkele aanvullende vragen over de profielschets. Zo wilde hij weten hoe de gemeente raad staat tegenover een kandidaat die weinig tot geen ervaring heeft met het openbaar bestuur. „Ge zien de grootte van de gemeente Noord-Beveland zou het zomaar kunnen dat een jong iemand solli citeert, of iemand met een andere achtergrond. Staat u daarvoor open of geeft u de voorkeur aan een ervaren kandidaat?", vroeg Polman zich hardop af. Raadslid Dirk Hage gaf als voor zitter van de vertrouwenscommis sie aan dat bestuurlijke ervaring een pre is. „We staan open voor een zijinstromer, maar dan moet diegene wel een mentor krijgen waarbij hij of zij terechtkan." De vorige burgemeester, Marcel Delhez, maakte zijn termijn van zes jaar niet vol. In november vorig jaar verruilde hij Noord-Beveland na 3,5 jaar voor Veldhoven. Polman peilde voorzichtig hoe de gemeenteraad het zou vinden als de nieuwe burgemeester ook voortijdig vertrekt. „We hebben het liefst iemand voor zes jaar", antwoordde Hage. „Anders is het van: ik ben ingewerkt en nu ver trek ik. Dan zitten wij wéér zon der." Voorlopig is niets van dit alles aan de orde. Eerst maar eens de sollicitatieprocedure doorlopen. Misschien begint het nieuwe jaar voor Noord-Beveland wel met een nieuwe burgemeester. Toeristen best mogen best een kleine bijdrage betalen voor al dat moois dat Borsele te bieden heeft. Dit geluid klinkt steeds vaker in de gemeenteraad van Borsele. Het CDA zei het vorige week al hardop en nu blijkt dat ook de frac tie SGP/CU hier wel oren naar heeft. Om de toeristen goed te ont vangen worden nu eenmaal kosten gemaakt. Dat betekent dus invoering van toeristenbelasting, wat tot nu toe niet geheven wordt in de gemeente. Wat wel gebeurt is dat de recreatie ondernemers samen 24.000 euro per jaar overmaken aan de ge meente. ,,En de sector wil wel ver dubbelen'', zegt wethouder Arno Witkam. ,,Als ik kijk naar het aantal over nachtingen is dat wel heel erg be scheiden'', zei Margriet Koeleman van het CDA. Zij blijft voorstander van het in voeren van toeristenbelasting zodat er een betere balans is tussen de uitgaven van de gemeente en de in komsten. Wethouder Witkam vraagt de gemeenteraad nog even geduld te hebben omdat hij eerst het gesprek met de sector wil afronden voor hij over eventuele toeristenbelasting wil praten. vrijdag 5 juli 2019 BE Daar gaat een rijkdom aan ervaring Juf Pia is het middelpunt op haar laatste werkdag. foto johan van der heijden Rob Paardekam Biezelinge Joeri Wisse Voor veel mensen is het bijna vakantie, maar niet voor dege nen die oren hebben naar de burgemeesterspost op Noord- Beveland. Zij moeten nog even aan de bak: vanaf maandag hebben ze zes weken de tijd om te solliciteren. Ellen Smaardijk Wissenkerke Melita Lanting Heinkenszand Juf Jannie Luteijn en directeur David Bakker. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52