II Juf Marijke blijft gek op kleuterlogica 7 INNOVATIEF BEDRIJF RONIK BRUINISSE Start-up bedrijf RoNik uit Bruinisse is volgens de Kamer van Koophandel (KvK) één van de meest innovatieve bedrijven in Nederland. „Traditionele inspecties worden teruggebracht van vijf dagen naar één dag." De drones van RoNik meten de wanddikte in afgesloten ruimtes in de proces-, olie-, gas-, chemische - en voedingsindustrie. Bij de meeste bedrijven zijn grote hoeveelheden gevaarlijke stoffen aanwezig. ,,Wij kijken hoe dik verticale wanden, dakplaten en spantenconstructies zijn, door middel van ultrasoon- metingen. Ook op plaatsen waar het donker en gevaarlijk is of op plaatsen die slecht bereikbaar zijn. De menselijke inzet in deze ruim tes wordt door onze drones tot een minimum beperkt. De inspectie doorlooptijd kan door onze tech nologie verkort worden met 40 tot 60 procent. De opgenomen data wordt geanalyseerd en gerappor teerd", zegt Marien van den Hoek, één van de oprichters van RoNik. Hij is trots dat zijn bedrijf als enig industrieel drone-inspectie- bedrijf de kwalificatie van de KvK Innovatie Top 100 doorstond. Hij dankt daarvoor ook KicMpi uit Terneuzen. Dat bedrijf biedt Ro Nik een platform en kansen in de regio. Daardoor kunnen zaken worden gedaan voor onder andere Oiltanking, Vopak, DOW, Zeeland Refinery, en serviceproviders En- gie, SPIE en Croon Wolter Dros. Check, double-check De mensen van RoNik werken 'in dien nodig' 24 uur per dag en vol doen aan alle kwaliteitseisen van hun klanten. Mensen die de drone-vluchten uitvoeren, letten bovenal op de veiligheid. Bij in specties in opslagtanks met giftige of brandbare stoffen ligt verstik kingsgevaar op de loer, omdat tanks bijvoorbeeld niet volledig gasvrij zijn. Omdat de inspectie- drone zelfstandig kan navigeren in Wij gebruiken ultrasoon-metingen. Ook op plaatsen waar het donker of gevaarlijk is deze tank - waar nauwelijks men sen voor nodig zijn - wordt het ri sico op (dodelijke) ongevallen kleiner. ,,Safety, nog eens safety, check en double-check", noemt Van den Hoek als veelvoorkomend dagelijks werk voor zijn mensen. Hij weet dat een drone minder risicovol en zoveel effectiever is dan wanneer mensenhanden bin nen ruimtes moeten meten. ,,Wij hebben praktijkvoorbeelden waarbij we traditionele inspecties met bijvoorbeeld steigerbouw er bij terugbrengen van vijf dagen naar één dag. Het is onze strategie om piloten of inspecteurs niet meer in de besloten ruimtes zelf aanwezig te laten zijn." Einde levensduur De komende jaren bereiken veel bruggen, viaducten en sluizen het einde van hun beoogde levens duur, stipt RoNik aan. Verkeersbe lasting neemt toe. Om nauwkeu- rig te bepalen hoe lang infrastruc tuur vellig kan worden gebruikt, schakelen overheid en maritieme sector ook vaker RoNik in voor ac tuele en exacte onderhoudsdata. Inspecties, onderhoud of renova ties kunnen met dank aan de in formatie uit de drone tijdig plaats vinden. Of de KvK Innovatie Top 100 voor het midden- en kleinbedrijf op woensdag 25 september juist RoNik kiest? Mhaw. Zeeuwen blij ven nuchter. ,,Toch denk ik dat we hoog kunnen scoren in die verkie zing, ook omdat we als Zeeuws be drijf bezig zijn onze technologie wereldwijd uit te rollen", aldus Van den Hoek. Een officiële receptie, dat wilde ze niet. Een vrolijk afscheid met alle kinderen van de school leek Ma rijke Janse wél leuk. En dat werd een spektakel. Iedere klas studeerde een circusact in en alle ouders wer den uitgenodigd voor een circus voorstelling op het schoolplein. Na afloop was de kleuter juf ont roerd en blij. „Geweldig dit! Ik wilde heel graag dat we iets met de kinderen samen zouden doen en dat is gelukt. Als cadeau leek het me ook juist leuk iets te krijgen waar ze op school mee kunnen spelen." Toch werden haar van alle kanten ook nog persoonlijke cadeautjes toegestopt door ouders en leerlin gen. Want juf Marijke is de lieveling van velen. Ontwapenend Sinds 1990 werkt ze op de Kirre- weie en nu ze met pensioen gaat maakt ze de dertig jaar net niet vol. Ze volgde de kleuterleidsteroplei dingsschool, vroeger bekend als de KLOS. ,,Ik wilde dolgraag met kin deren werken, vooral kleuters. Ze zijn zo ontwapenend, zo eerlijk. Je zou willen dat ze altijd zo konden blijven. Laatst hadden we nieuw materiaal in de klas waar ook plastic eitjes bij zaten. Een van de kleuters vroeg of hij die mee naar huis kon nemen, want dan kon zijn plastic vogel die uitbroeden. Kleuterlogica hè, fantastisch!" Door de jaren heen is er veel ver anderd, en dat is volgens Janse ook goed. Het enige wat ze minder kon waarderen is de administratieve rompslomp. Prentenboeken De 400 prentenboeken die ze thuis heeft staan en vaak gebruikte voor school, blijven nu waarschijnlijk wat vaker werkloos in de kast. ,,Maar ik zal ze vast voor mijn klein kinderen blijven gebruiken. Daar heb ik straks lekker veel tijd voor. Afscheid nemen is altijd moeilijk, maar het is goed zo. Tijd voor een nieuw fase in mijn leven." vrijdag 5 juli 2019 Drones veiliger en sneller dan mensen Gerrit van Loon Bruinisse Bij inspecties in opslagtanks met giftige of brandbare stoffen ligt verstikkingsgevaar op de loer. foto ronik inspectioneering bv - Marien van den Hoek, RoNik Net geen dertig jaar lang stond Juf Marijke voor de kleuterklas op de Kirreweie. Na vandaag gaat ze toch echt met pensioen. Mariska den Hartog Burgh-Haamstede Juf Marijke deelt cadeautjes uit aan de leerlingen op de Kirreweie tijdens haar afscheid. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50