Tieleman staat met Oranje voor een pittig EK II een mogelijke Tourwinnaar ZEELAND 15 Voor de 23-jarige speelster van Be ach Soccer Zeeland, die volgend seizoen op het veld uitkomt voor eersteklasser IJzendijke, kwam de oproep voor de voorselectie on verwacht. ,,Maar toen dat bekend werd, had ik vervolgens wel goede hoop om mee te gaan naar Portu gal", vertelt Tieleman. ,,Er vielen nog vier speelsters af. De selectie bestaat uit tien vrouwen.'' En die vrouwen zitten in een zware poule. Met Engeland en Rusland treft het de toernooiwin- naars uit respectievelijk 2017 en 2018. Zo verloor Oranje vorig jaar nog met 6-2 van Rusland. Tiele man: ,,Bij de bond baalden ze in ieder geval van de loting.'' De Oranje-vrouwen kwamen woensdag voor het eerst bij elkaar en speelden toen een oefenwed strijd in Zwolle tegen BS Lenovo (3-1-winst). Donderdag vertrok de selectie van bondscoach Maikel Schats naar Portugal. Er wordt twee keer getraind en morgen staan er twee wedstrijden op het programma. In de ochtend tegen Rusland, 's middags tegen Enge land. Zondag zijn er meteen de plaat singswedstrijden. Mogelijke te genstanders zijn dan Spanje, Zwitserland en Tsjechië. Voor Tieleman is het een terugkeer in Nazaré, aangezien ze daar vorige maand met Beach Soccer Zeeland deelnam aan de Euro Winners Cup, de Champions League van het beachsoccer. „Daardoor ken ik al wat speelsters van andere lan den'', geeft ze aan. ,,Toen verloren we met de 'BSZ Ladies' (waar haar vriend Jan Wil lem Tangelder de trainer is) vijf van de zes wedstrijden, terwijl we nu in de Nederlandse Eredivisie nog zonder puntverlies bovenaan staan'', vervolgt ze. ,,Het niveau gaat hier uiteraard pittiger zijn. Vorig jaar werd Nederland nog laatste op het EK.'' In haar derde beachsoccersei- zoen moet Tieleman Oranje vooral gaan ondersteunen met haar verdedigende inbreng, ter wijl ze op het veld aanvalster is. ,,Bij het beachsoccer moet je als spits toch iets balvaster zijn. Wat ik verder kan verwachten, valt moeilijk te zeggen. We hebben met dit team nooit oefeninter lands gespeeld en van de EK-se- lectie van vorig jaar zijn maar een stuk of vier speelsters over.'' Eigenlijk had Tieleman niet de enige speelster van Beach Soccer Zeeland moeten zijn in Portugal. Zo stond ook Isa Pothof op de no minatie om mee te gaan, maar zij is met haar club Excelsior Baren- drecht al in voorbereiding op het nieuwe seizoen. Bij de bond baalden ze in ieder geval van de loting Ook tweelingzus Sharona (ADO Den Haag) zou grote kans hebben gemaakt op een selectie, ware het niet dat zij in april haar voorste kruisband afscheurde en ook schade opliep aan de menis cus en knieband. ,,Dat was na tuurlijk helemaal mooi geweest, maar ze is nu druk aan het revali deren in Hulst bij fysiotherapeut Lorenzo d'Hont. Ze loopt net zon der krukken.'' Tieleman, die ook nog twee zusjes van vijf en negen jaar heeft die bij Vogelwaarde voetballen, maakte in de winterstop de over tap van het Belgische Svelta Mel- sele naar Sparta/JVOZ. Ze werd kampioen en had het prima naar haar zin, maar koos toch voor een overstap naar competitiegenoot IJzendijke. ,,We trainden met Sparta/JVOZ ook twee keer in Vlissingen, maar vanaf dit seizoen is alles in Rotterdam te doen. Dat was voor mij niet te combineren", legt ze uit. Wie denkt dat de 'Zeeuwse leeuw' met name uitkijkt naar de bergetappes in de komende Tour heeft het mis. ,,Ik vind de massa sprints eigenlijk het spannendst. Iedereen kijkt altijd uit naar de bergritten, maar die zijn eigenlijk heel voorspelbaar en vaak gebeurt daarin weinig. Daarentegen ga ik juist wel zitten voor de laatste 20 ki lometer van een vlakke etappe. Die spanning en het spektakel vind ik geweldig. Dylan Groenewegen is de te kloppen man, maar je hebt veel kanshebbers voor een ritzege in de sprint en dat maakt het mooi." Met slechts één individuele tijd rit op het programma lijkt de Tour de France op maat gemaakt te zijn voor de Franse klimmers Thibaut Pinot en Romain Bardet. Hooger- land betwijfelt echter of dat het ge wenste effect gaat hebben. ,,Bardet reed weliswaar in voorgaande edi ties altijd een teleurstellende tijdrit, maar minder tijdritkilometers speelt ook een compacte renner als Bernal in de kaart. Al moet ik zeg gen dat ik versteld van hem stond in de voorbije Ronde van Zwitserland. Daar gaf hij nog geen twintig se conden toe op één van de beste tijd ritspecialisten ter wereld, Rohan Dennis. Dan kan je gewoon goed tijdrijden. Ik vraag me af wie hem überhaupt kan bedreigen voor de eindzege. Ik denk namelijk niet dat de Fransen hem bergop kunnen volgen, de vraag is: wie wel?" neens uit Tholen afkomstige Tommie Sinke is er zijn trainer. Zelf komt Rens ook nog met een aanvulling als zijn ouders het niet noemen. ,,Ik heb alle zwemdi ploma's.'' Trouwens, in de garage thuis heeft Rens zijn eigen krachthonk. Wat hij daar doet? ,,Ik kweek spierbal len.'' Hij houdt van veel sporten. Maar skiën is echt zijn ding. Elke zaterdag is de training in Rucphen. ,,Maar niet in de zomer.'' In april verlegde Rens als slalomspecialist weer eens een keer zijn grenzen, bij het nationale evene ment in Huizen. Ruim 130 deelnemers met een ver standelijke beperking kwamen op de borstelbaan aan de start. Rens moest in zijn categorie afrekenen met zo'n 15 concurrenten. In de aanloop naar de race keek Rens zijn ogen uit. Niet alleen omdat hij zijn opa Dik- kie zag in het publiek. Voor het eerst van zijn leven stond Rens met zijn ski's op kunstgras. Het klopte niet: sneeuw moet wit zijn. Bewust wa ren pa en ma Van Groningen vroeg naar Huizen afge reisd. Om Rens te laten wennen aan de nieuwe om standigheden. De snelste weg vinden tussen allemaal blauwe en rode vlaggetjes, voor iemand als Rens is dat al moeilijk genoeg. Goud De zorgvuldige voorbereiding betaalde zich uit. Na twee voorzichtige manches slalomde Rens in de derde en afsluitende serie naar goud. Pa is trots: „Een borstelbaan is technisch zo veel moeilijker, een beetje vergelijkbaar met een harde en ijzige sneeuwpiste." De gouden medaille is volgens zijn moeder zoveel meer dan een prijs. „Zijn zelfvertrouwen is er enorm door gegroeid." Wat ook mooi was in Huizen: de Olympische vlam werd naar binnen gedragen. Rens is er nog van onder de indruk. d Zeker nu hij dankzij die eer- B ste plaats in de voorselectie W voor Zweden 2021 zit. Het i betekent wel geregeld trai- i nen, met zelfs een trainings- kamp in Oostenrijk. Rens l m heeft er zin in, zeker nu hij bijna klaar is met school. Twee dagen in de week bezocht hij nog de Kameleon in Bergen op Zoom. Rens vindt het leuk op school. „Maar het is nu bijna vakantie." Rens werkt ook nog, stages eigenlijk. Bij Brownies Downies, de horecazaak in Bergen op Zoom. En hij tuiniert bij Perk en Bos, de groenspecia- listen van Sjaloom Zorg. Spa ren doet hij ook. Want die flitsend rode Atomic Red ster S9 moesten er komen. Precies dezelfde ski's als Marcel Hirscher, zijn grote idool. Rens voelt zich thuis op die snelle latten. Dan voelt hij zich zelf een beetje Marcel Hirscher. Met helm en skibril op zijn er voor Rens geen beperkingen. In de race is hij ineens niet bijzonder meer. Dan wil hij eerste worden. Ge woon, net als iedereen. vrijdag 5 juli 2019 Sylvana Tieleman. foto peter nicolai Ze hoeft er maar twee dagen vrij voor te pakken, maar toch speelt Sylvana Tieleman dit weekend een EK. De Terneu- zense komt met Oranje uit in het Portugese Nazaré om de Women's Euro Beach Soccer Cup, een zeslandentoernooi. Juriën Dam Terneuzen - Sylvana Tieleman Steven Kruijswijk is de Neder landse troef. foto cor vos Meedoen aan de Lezerstour van de PZC? Dat kan! Kijk op pzc.nl/sport voor meer informatie. Inschrijven met een (nieuw) team is nog mogelijk tot morgenmiddag 15.00 uur. A Rens van Groningen, foto erneste verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43