Hoogerland ziet in Kruijswijk 14 ZEELAND Zes Zeeuwen naar Zuid-Amerika Minnaard wel mee naar Oostenrijk Rens van Groningen (18) is een uitzonderlijk talent. Hij schittert op de piste, kweekt thuis spierbellen en heeft daarnaast ook nog het Syndroom van Down. Dubbelslag Harte en De Leeuwen Macans' De Zeeuwse wielervereniging ZRTC Theo Middelkamp gaat volgende maand koersen in Zuid-Amerika. Het Zeeuwse gezelschap doet mee aan de Ronde van Frans-Guyana. Het meerdaagse wielerevenement in Zuid- Amerika wordt gehouden van 17 tot en met 25 augustus. In januari maakte Middelkamp al bekend dat het, net als in 2015, zou afreizen naar Frans-Guyana. Nu is ook de selectie be kendgemaakt. Zes renners gaan mee met de ploeg naar Zuid- Amerika. Dat zijn Roy Gijzel, Maarten de Nijs, Thomas Polak, Eloy Raas, Pieter Vette en Ra mon Vleugel. Hoewel wielrenner Marco Minnaard niet werd opgeroepen door zijn ploeg Wanty-Go- bert voor de Tour de France hoeft de coureur uit Wemeldinge niet stil te zitten. De Zeeuw heeft van de Belgische formatie wel een start bewijs gekregen voor de Ronde van Oosten rijk. Minnaard stapt morgen dus in Wels op de fiets en niet in Brussel, waar hij waarschijnlijk liever van start was gegaan. In die Belgische stad gaat de Ronde van Frankrijk morgenmid dag namelijk van start. In Oostenrijk staan voor Minnaard zeven koersen op het programma. Eerst een proloog, daarna nog zes ritten in lijn. Oefenduel Finale SKIËN MET EEN BEPERKING Tholen De gouden medaille van het nationale evenement was er al. En pas volgde de uitnodiging voor de voor selectie voor de Special Olympics, te houden in de winter van 2021 in Zweden. Skiër Rens van Gronin gen uit Tholen is van plan om voor het allerhoogste te gaan. ,,Ik wil de beste zijn.'' Rens (18) is een bijzondere jongen. Wel doet hij in de Skidóme in Rucphen mee in een trainingsgroep met verder wedstrijdskiërs zonder een beperking. Daar is hij gewoon, net als iedereen. Op de pistes in Oostenrijk valt Rens ook niet op. Tenminste, zo lang hij zijn helm en skibril op heeft. Wanneer hij die at tributen afzet, is de wereld ineens heel anders. Dan is Rens een sporter met een verstandelijke handicap. Het Syndroom van Down, zo heet het officieel. In de volksmond zijn er andere woorden voor. Op ski's rekent Rens af met alle vooroordelen. Hij gaat zelfs harder naar beneden dan papa Robbert en mama Margot, zelf doorgewinterde skiërs. ,,Rens was zeven weken oud toen hij voor het eerst op de piste stond, in de sneeuw.'' In de Dolomieten was dat, in Italië. In het gezin Van Groningen loopt het skiën als een rode draad door hun leven. Ook de twee andere kin deren, Lucas en Maureen, staan graag op de lange lat ten. Ruim dertig skidagen telt het jaar in huize van Groningen, vooral in het Salzburgerland. Onmogelijk Rens is misschien wel de meest enthousiaste van het stel. Bang is hij met het skiën nooit geweest. Dat kan hij zelf prima uitleggen. ,,Gillen doe je in de acht baan.'' Natuurlijk is het niet vanzelfsprekend wat Rens allemaal doet. Hij leerde laat lopen. Drieënhalf was hij toen. Hardlopen, daar werd lang niet aan ge dacht. Onmogelijk. Rond zijn zesde stapte hij voor het eerst binnen bij de skipiste in Rucphen. Jackelien Roks ontfermde zich over hem. Een ge- Daar beheert hij samen met zijn vrouw Gerda Pension Hoogerland. Met een schuin oog volgt hij nog de wielersport. ,,We hebben drukke tijden gehad hier, maar de supre matie van Bernal is mij niet ont gaan", stelt hij aan de vooravond van de Tour de France. Drie maal reed Johnny Hooger- land zelf de Tour de France. Hij weet dus als geen ander hoe lastig de wedstrijd is en met name de stress die erbij komt kijken. ,,Egan Bernal is de topfavoriet, maar zeker in die eerste week kan er van alles misgaan", stelt Hoogerland. ,,Je kan eigenlijk niet om hem heen bij het invullen van je Tourpoule, maar hij kan net als iedere andere renner al in de eerste week vallen en op die manier uitgeschakeld worden." Uitschieter Hoogerland verheugt zich op de strijd om de eindzege. ,,Ik denk dat er niet veel aan Bernal te doen is, maar met Steven Kruijswijk heeft Nederland ook een serieuze kandi daat en dat is mooi. Hij is heel con stant dit jaar, alleen ontbreekt het vooralsnog aan een uitschieter. Ho pelijk komt daar tijdens de Tour de France verandering in." Dressuuramazone Kim Harte uit Kamperland ging op de midweekse tweedaagse van RSV De Scheldestad in Vlissingen, met de ruin Everton, uitstekend van start. De uit Kamper land afkomstige Harte stuurde in de in handi cap verreden klasse M de Ustinov-zoon twee keer op rij naar de overwinning (69,33 en 65,66%). Op de tweede dag was de Vlissingse Katja de Leeuwen, met de ruin Gangster, in goede doen. De Leeuwen liep op haar thuisbasis ma nege Scheldestad in de klasse M met de Una- niem-zoon twee keer op rij naar overwinning (66,33 en 67,16%). Quote van de dag 'KoersenindeZLM Tour is me goed bevallen' passioneerd skilerares, met zelf een kindje met een beperking in de familie. Rens bleek talent te hebben voor de sport en Jackelien ging zelfs mee op skivakan tie, naar Oostenrijk. Pa en ma Van Groningen leerden Stichting geHandicapten Op Ski's (SHOS) kennen. Nieuwe horizonten dienden zich aan, alsof ze op een nooit eerder beklommen Alpentop stonden. ,,Die mensen doen fantastisch werk." Skileraren gaan vrijwillig aan de slag met jon gens als Rens, en met meiden natuurlijk ook. Dat Zijn zelfvertrouwen is er enorm door gegroeid doen ze op alle in door sneeuwpistes in het land. Hun lessen brachten Rens verder, ver der dan zelfs zijn ouders ooit gedacht hadden. Wat ook hielp: de paardrijles sen bij zorgboerderij Intzadel van equithera peute Sandra Wolven- kamp, even buiten Tholen. Rens reed paard zonder zadel, zijn zelfvertrouwen nam met sprongen toe, net als zijn motorische vermogens. „Hij bleek zelfs te kunnen hardlopen." Rens maakt nu ook deel uit van het G-team van Spado, de atletiekclub uit Bergen op Zoom. De eve- vrijdag 5 juli 2019 WIELRENNEN WIELRENNEN 15. FC Twente, waar de Zeeu wen Tom Boere (foto) en God fried Roemera- toe onder con tract staan, speelt vanmid dag een oefen duel. Om 15.00 uur is Al Wahda uit de Ver enigde Arabi sche Emiraten de tegenstan der. Twente be reidt zich voor op het seizoen in de eredivisie. De ploeg werd afgelopen sei zoen kampioen in de Keuken Kampioen Divi sie. 19. GO 'Gillen doe je in de achtbaan' Ben van den Aarssen Jarenlang was hij de Zeeuwse held in de Tour de France. Toch wordt Johnny Hoogerland meer dan hem lief is herinnerd aan het prikkeldraadincident. Dat heeft de 36-jarige Yersekenaar echter volledig achter zich gelaten in het schitterende Velden am Wörther See in Oostenrijk. Job de Feijter Valden Am Wörther See Johnny Hoogerland tijdens de Tour van 2013. foto cor vos •l'IVUif, Marco Minnaard. foto cor vos PAARDENSPORT Voor de drie- banders van het Baarends- Baarends toer nooi staat van avond de A-fi nale op het programma. Om 19.00 uur gaat de eind strijd van start in café Baa- rends in Goes. Tijdens het toernooi wordt het spelsoort driebanden klein gespeeld. - Wielrenner Dylan Groene- wegen, sprinter van Jumbo Visma, kijkt in ge sprek met de NOS terug op zijn voorbereiding op de Tour de France. Hij won onder meer in Heinkens- zand. - Margot van Groningen, Moeder van Rens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42