Pas goed op voor brandwonden bij kinderen Wessel van Keuk eert zijn overleden vrouw door de Tour te rijden op haar fiets 3 Om zijn vorig jaar overleden vrouw Astrid te eren, fietst oud-wielerfotograaf Wessel van Keuk de hele Tour de France vóór het profpeloton uit. Op haar e-bike. Ook Amsterdam haakt af voor Songfestival Hij was ze glad vergeten, die set nieuwe e-bikes in de berging onder hun flat in Rijswijk. Een nieuwe voor hem, wielerfotograaf in ruste Wessel van Keuk, en eentje voor haar, zijn echt genote Astrid. Gekocht vlak voordat duidelijk werd dat de longkanker door haar lijf woekerde en haar bin nen een paar weken zou laten ster ven, op slechts 58-jarige leeftijd. Van Keuk: ,,We zouden samen lekker toeren op die fietsen, maar er stonden slechts 84 kilometers op haar teller. Ik zag het, heb haar fiets gepakt en reed de stad uit, zo het Westland in. Huilend. Schreeuwend. In het eerste dorp dat ik passeerde, Schipluiden, zagen de mensen op straat mijn tranen. Ze dachten vast: zo, hij heeft behoorlijk veel tegen wind gehad op zijn fietstochtje. Maar het waren de tranen voor Assepoes, zoals ik haar noemde. Mijn eigen Haagse Hopje, een ander koosnaam pje dat ik voor haar had.'' Monsterexpeditie Op de fiets van zijn Astrid, eind vorig jaar overleden, begint Van Keuk (59) aan een monsterexpeditie. Daags voor de profrenners die morgen aan de Tour de France beginnen, rijdt hij op haar e-bike voor het peloton uit over hetzelfde traject. Wie dat wil mag hem sponsoren, alle donaties gaan rechtstreeks naar het KWF. Zijn eigen kosten zijn gedekt door een Astrid overleed vorig jaar. privéfoto groep sponsoren en de beste vriendin van zijn vrouw, die garant staat voor het resterende bedrag. Zoals Van Keuk het zelf stelt: ,,Wie 5 euro stort, weet zeker dat het naar het KWF gaat en niet naar de hamburger die ik 's avonds eet. Maar ik ben geen Maarten van der Weijden, hè, met programma's op televisie. Deze tocht is voor mij bovenal een eerbetoon aan Astrid.'' Ras-Amsterdammer Van Keuk fietste zelf in de hoogste jeugdcatego- rie, maar hij haalde de top niet. Wie lerfotograaf Cor Vos, op-en-top Rot terdammer, zocht medio jaren 80 een chauffeur. Zo debuteerde Van Keuk, buiten het wielerseizoen huisschil der, alsnog in de Tour de France. Vanaf 2000 volgde hij de rittenkoers vanaf de motor, door de lens van een fototoestel. Zo leerde hij Astrid uit Den Haag kennen, schoonmaakster en moeder van toenmalig wielerta- lent Maurice Vrijmoed. ,,Ik vond haar direct een leuke vrouw, maar we waren in die tijd al lebei nog getrouwd, dus er gebeurde niets. Onze huwelijken waren bepaald niet gelukkig, in 2008 zijn we beiden gescheiden. Maar toen moest ik nog heel veel moeite voor haar doen. Ik nam haar mee naar van alles, we hadden het leuk samen, maar zij wilde eerst geen vent die veel weg was voor zijn werk. Na een tijdje dacht ze: als ik moet kiezen tus sen helemaal niemand om me heen en een man met wie ik het leuk heb als hij er is, dan kies ik voor het laat ste. En toen werd het alsnog iets. Al snel merkte ik dat ik helemaal niet meer van huis wilde voor het wiel rennen. Eindelijk raakte ik de ruste loosheid in me kwijt. Dat is wat echte liefde kan doen, denk ik.'' Dan vind je als vijftigers eindelijk het geluk en is het zo snel voorbij. Dat is wrang, dat is wreed Van Keuk verliet zelfs Amsterdam, om bij Astrid in te trekken op haar flat. Het stel trouwde in maart 2014. In een stroom van tranen vertelt Van Keuk: ,,Ik durf te zeggen dat ik een kei was in mijn werk, maar een kneus in de liefde. En dat gold voor haar ook. Goed, dan vind je als vijftigers eindelijk het geluk en is het zo snel voorbij. Dat is wrang, dat is wreed, daar kan ik nog steeds niet bij.'' Tijdens zijn tocht door Frankrijk krijgt Van Keuk gezelschap van pro minenten uit de wielerwereld die hij de afgelopen 35 jaar leerde kennen, zoals Erik Breukink, Miguel IndurSin, Marcel Kittel en wielerjournalist van deze krant Thijs Zonneveld. Maar hij wil tijdens de ruim 3000 kilometer op haar e-bike vooral bezig zijn met Astrid. ,,Tijdens de voorbereidingen was ik soms zo druk, dat ik me ver schrikt afvroeg: denk ik wel genoeg aan haar? Het antwoord is ja. In mijn hoofd is ze altijd bij mij. Altijd.'' In 2018 zijn 783 mensen met acute brandwonden opgenomen in een van de drie Nederlandse brand wondencentra in Rotterdam, Be verwijk en Groningen. Uit nieuwe cijfers blijkt dat bijna een kwart van hen jonger was dan 5 jaar. De chirurgen slaan alarm, omdat de zomervakantie begint in Zuid Nederland en de risico's juist nu groot zijn. Plastisch chirurg Sandra Jongen van het Brandwondencen trum in het Martini Ziekenhuis in Groningen waarschuwt dat 'afgelo pen maand vergeleken met vorig jaar rond deze tijd opvallend veel jonge kinderen zijn opgenomen'. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) en de Nederlandse Brandwonden Stich ting melden dat het warme weer en de droogte hieraan bijdragen, maar dat ook de toenemende populari teit van vuurkorven en andere sfeermakers een rol speelt. Jongen: ,,We zien steeds vaker brandwon den ontstaan doordat sfeerhaarden en gelbranders in trek zijn. Als kle ding vlam vat, bijvoorbeeld van die goedkope synthetische jurkjes, dan geeft dat ernstige brandwonden." Vooral kinderen tussen de twaalf en achttien maanden lopen groter risico om brandwonden op te lo pen. ,,Dit komt doordat kinderen op deze leeftijd nieuwe vaardigheden ontwikkelen, zoals grijpen en lo- Vooral kinderen tussen de twaalf en achttien maanden lopen groter risico pen, maar zich nog niet bewust zijn van de gevaren'', zegt Jongen. De gevolgen zijn voor kinderen vaak ernstiger dan bij volwassenen. Ze hebben een veel dunnere huid én het verbrande lichaamsoppervlak is in verhouding groter dan bij vol wassenen. Zo verbrandde vorige zomer een 2-jarig meisje uit Gel derland 40 procent van haar li chaam, toen zij in contact kwam met brandende spiritus. Ouders zijn volgens de chirurg 'lang niet altijd beducht op de geva ren'. ,,Er kan bijvoorbeeld kokend heet water uit een in de zon lig gende tuinslang komen, zodra je de kraan aanzet. Ook hete thee valt veel sneller van een wiebelig cam pingtafeltje dan van de stevige tafel die binnen staat.'' Elk jaar worden in Nederland zo'n 800 mensen opgenomen in een brandwondencentrum, onge veer 9000 personen belanden met brandwondenletsel op de Spoed eisende Hulp. Ruim 92.000 men sen moeten er elk jaar mee naar de huisarts. P13 AMSTERDAM Het Eurovisie Songfestival zal volgend jaar ook niet in Amsterdam plaatsvinden. De hoofdstad zal geen bid uit brengen om het liedjesfestijn komend jaar te organiseren. Dat schrijft burgemeester Femke Halsema in een brief aan de raad. De Ziggo Dome zou niet be schikbaar zijn, net als de RAI en de Johan Cruijff ArenA. De muziekzaal Afas Live zou niet groot genoeg zijn. Amsterdam wenst Rotterdam, Utrecht, Den Bosch, Arnhem en Maastricht 'veel succes bij het opstellen van hun bidbook', aldus Halsema in haar brief. vrijdag 5 juli 2019 GO Fietsbedevaart voor Assepoes' Jeroen Schmale Rijswijk -Wessel van Keuk Kijk op de site bij /video Wessel fietst 3460 kilometer voor overleden vrouw Plastisch chirurgen en de Ne derlandse Brandwonden Stich ting roepen ouders op tijdens de zomervakantie te waken voor brandwonden bij kinderen. In deze periode neemt het aantal ongevallen met kinderen toe. Marcia Nieuwenhuis Beverwijk Wessel van Keuk rijdt op de e-bike van zijn vrouw dwars door Frankrijk. foto frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3