Sagro en OOS slopen samen boorplatforms 5 WATERSNOODMUSEUM BOODSCHAP 'Als er nu niets gebeurt, is er straks geen wereld meer waarin er nog iets veranderd kan worden'. Deze niet mis te verstane boodschap weerklonk gisteren tijdens de opening van Het Vijfde Caisson bij het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk en van de tentoonstelling 'Watersnood door klimaatverandering'. De klimaattentoonstel ling in de vierde cais son, ontwikkeld door Arnold van Bruggen, biedt een impressie hoe het ons land vergaat als in 2050 de gemiddelde temperatuur met 1,5 graad is gestegen en in 2085 met 3,5 graden. De maker heeft deze toekomstscenario's in nauwe samenwerking met het KNMI uit gewerkt. In de vierde caisson ver der ook indringende foto's van huidige overstromingen als gevolg van klimaatverandering. Zo is er werk te zien van Kadir van Lohuizen en de fotoserie Por tretten onder water van Gideon van Mendel. Indruk maken ook de beelden die de Indiase fotograaf Arko Datto biedt van een opruk kende zee die dorpen in zijn thuis land opslokt. Datto was zelf aan wezig tijdens de bijeenkomst in Het Vijfde Caisson, dat als ver lengstuk van het Watersnoodmu- seum een belangrijke functie krijgt als kenniscentrum. Daar werd ook met een digitale boodschap van ruimtevaarder An- dré Kuipers de klimaattentoon stelling officieel geopend: ,,De aarde is zo mooi om te zien vanuit de ruimte, maar sinds Apollo 8 weten we dat onze planeet in el kaar schrompelt. De aarde is het ruimteschip voor ons allen. Laten we er zuinig op zijn, laten we ons bewust zijn van de gevolgen van de klimaatsveranderingen en laten er wat aan doen.'' Gedeputeerde Anita Pijpelink benadrukte het belang van samen werking ten behoeve ven de Kli- maatadaptatie om vanaf 2020 goed voorbereid te zijn op extremen op het gebied van regen, droogte, hitte, zoetwatervoorziening. Klimaatontwikkeling Weerman Jos Broeke van Meteo Zeeland gaf een glashelder over zicht van klimaatontwikkeling in Zeeland in de afgelopen 300 uur. Hij zei zich vooral zorgen te ma ken over de grote wissel die mobi liteit op het milieu trekt. Voorzit ter Karla Peijs van het Waters noodmuseum dankte gemeente, Stichting Renesse en anderen die meehielpen bij het realiseren van Het Vijfde Caisson in de naastge- Sinds Apollo 8 weten we dat onze planeet in elkaar schrompelt legen, voormalige brasserie. Voor zitter Ineke van Dijke van De Vrienden van het Watersnoodmu seum kwam met een cheque van 10.000 euro voor inrichting van een klimaatkast en museumdirec teur Siemco Louwerse onderte- kende de samenwerking met het project Young Energy Society Challenge van de HZ. De drie zalen in Het Vijfde Cais son werden geopend met een druk op de knop door leden van twee generaties. Door Kees Slager en Peter Hossfeld als naamgevers van die ruimten en door Paul Fortuin, kleinzoon van Johan van Veen, 'vader van het Deltaplan' naar wie het auditorium is vernoemd. Ach ter-kleindochter Sonja Fortuin en twee studenten Watermanage ment aan de HZ, Hannelore Lu kasse en Indy Bothmen, symboli seerden daarbij het doorgeven aan de jongere generatie. Beide bedrijven hebben hun sa menwerkingsverband gisteren be kendgemaakt. Het Serooskerkse off- shorebedrijf zet vol in op de sloop van verouderde olie- en gasplat- forms. Wereldwijd zijn dat er dui zenden. Op de Noordzee wachten 400 tot 500 boorplatforms op ont manteling. In Nederlandse wateren gaat het om 150 platforms. Voor dit soort klussen worden momenteel twee nieuwe, identieke hijs- en ac commodatieschepen gebouwd in China: de OOS Serooskerke en OOS Walcheren. Beide schepen kunnen 750 werknemers huisvesten en elk 4400 ton hijsen. Het offshorebedrijf wil op termijn ook nog het grootste kraanschip ter wereld in de vaart brengen: de 100.000 ton wegende OOS Zeelandia. De twee kranen kunnen 24.000 ton tillen ofwel 28 keer de Wester- scheldeferry. Daarmee zou OOS de net opgeleverde Sleipnir van Heer- ema voorbij streven. De Sleipnir kan met zijn twee enorme kranen 20.000 ton liften en is nu met af stand het grootste kraanschip ter wereld. Voor de sloop van olie- en gasplatforms heeft OOS samen met zakenpartner Cor Selen uit Goes een nieuwe, snelle methode ont wikkeld. Algemeen directeur Leon Overdulve en Selen richtten daar voor een apart bedrijf op: OOS Energy. Het slopen van verouderde olieplatforms én booractiviteiten zijn in de offshore twee gescheiden werelden. OOS Energy wil juist de combinatie maken tussen de twee activiteiten. Het bedrijf kan straks zowel de ontmanteling van een platform als het afdichten van een boorput uitvoeren. Nieuw schip Het hermetisch afdichten van een oude oliebron is een tijdrovend en duur proces. Daarom hebben Over- dulve en Selen een nieuwe type schip ontwikkeld dat boorputten sneller kan afsluiten, waardoor de kosten voor de opdrachtgever aan merkelijk dalen. De eerste zal Luc- tor et Emergo heten. Daarna volgt een dezelfde type met de naam Mi- chiel de Ruyter. Beide worden in China gebouwd. De enorme draagconstructies van boorplatforms, met name die op de Noordzee staan, moeten aan wal uit elkaar worden gehaald en gerecy cled. OOS, dat erom bekend staat zoveel mogelijk met Zeeuwse part ners samen te werken, slaat daarom de handen ineen met Sagro. Volgens OOS is de Vlissingse terminal van Sagro daarvoor uitstekend toege rust. Algemeen directeur Raoul de Jonge van Sagro denkt dat de sa menwerking beide bedrijven profijt oplevert. vrijdag 5 juli 2019 GO 'Laten we zuinig zijn op de aarde' Ali Pankow Ouwerkerk -André Kuipers, ruimtevaarder M De Vlissingse terminal van sloopbedrijf Sagro Offshorebedrijf OOS Internatio nal en sloopbedrijf Sagro gaan nauw samenwerken. In de joint venture Sagroos zal Sagro op zijn terminal in Vlissingen stalen con structies van ontmantelde olie- en gasplatforms, die OOS aanle vert, uit elkaar halen. Frank Balkenende Serooskerke Met de klok mee vanaf links: Indy Bothmer, Hannelore Lukasse, Kees Slager, Peter Hossfeld, Paul Fortuin en Sonja Fortuin openen Het Vijfde Caisson door op de groene knop te drukken. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33