Verdachten overvallen Goes en Middelburg blijven voorlopig in cel Justitie wil Axelaar plukken voor 117 mille Nik wordt overspoeld met aangeboden studentenkamers 4 VRZ: Per inwoner hebben we heel veel brandweer in Zeeland Zeeland heeft met 64 brandweer posten voor 383.000 inwoners on geveer net zoveel brandweerposten als Friesland (65 voor 648.000 in woners). Zeeland en Friesland heb ben allebei ongeveer 1200 brand weermensen. De buren van de Vei ligheidsregio Midden- en West Brabant hebben 69 posten en 1800 brandweermensen voor 1,1 miljoen inwoners. De brandweer in die vei ligheidsregio rukt jaarlijks drie tot vier keer zo vaak uit dan de brand weer in Zeeland. Nadenken ,,Per inwoner hebben we in Zee land dus heel veel brandweer. Is dat houdbaar en is dat nuttig? Hierover moeten we goed gaan nadenken", zei Edith van der Reijden, com mandant brandweer/directeur van Veiligheidsregio Zeeland gisteren tegen het algemeen bestuur van de VRZ. Dit bestuur wordt gevormd door de burgemeesters van de der tien gemeenten. Voor de Veiligheidsregio wordt 2020 een overgangsjaar zonder grote beleidswijzigingen. Deze tijd wordt benut voor onderzoek. Van der Reijden: ,,We moeten echt naar een andere brandweer. Maar het omvormen van de organisatie kan niet van de ene op de andere dag. Dat moet zeer zorgvuldig gebeu ren." De VRZ wil de Zeeuwse prak tijk laten toetsen aan die in andere vergelijkbare regio's zoals Friesland. Letty Demmers, burgemeester van Noord-Beveland, drukte de VRZ-directie op het hart vol doende tijd te nemen om een goede oplossing te vinden. Wat haar be treft mag dan de onderzoeksperi ode uitlopen tot 2021. Ook haar Veerse collega Rob van der Zwaag waarschuwde voor overhaaste be zuinigingen. Hoewel in 2020 het bestaande be leid wordt voortgezet, heeft de Vei ligheidsregio volgend jaar 1,7 mil joen euro meer nodig van de Het omvormen van de organisatie kan niet van de ene op de andere dag. Dat moet zeer zorgvuldig gebeuren Zeeuwse gemeenten om de begro ting rond te krijgen. De Veilig heidsregio heeft onder meer te ma ken met stijgende personeelslasten doordat de lonen omhoog gaan en pensioenpremies stijgen. Verder is er bijna een half miljoen euro meer nodig om het aantal brandweer- vrijwilligers op peil te houden. De VRZ investeert in nieuwe brand weerauto's en ander materieel. De kapitaallasten hiervan moeten ook worden gedekt. Gisteren bleek dat het algemeen bestuur instemt met de begroting voor volgend jaar. Maar er klonken grote zorgen door voor de jaren daarna. De roep om de kosten te be perken was algemeen. De gemeen ten willen een plan van aanpak. De 31-jarige Vlissinger D. R., de 26-jarige Rotterdammer C. R.F. en de Middelburger J. H. (19) blijven voorlopig zitten waar ze zitten: in de cel achter slot en grendel. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren tijdens een niet-inhou- delijke behandeling de verzoeken tot opheffing of schorsing van de drie afgewezen. Regiobank Het trio wordt ervan verdacht op 19 maart de Regiobank op de hoek van de Kamperfoeliestraat en de Voorstad in Goes te hebben over vallen. Lang konden de mannen niet van hun buit 'genieten' want enkele uren later konden ze door de politie in Steenbergen worden aangehouden. Enkele dagen daarvoor was in Middelburg de Sparerib Express aan de Ampereweg het doelwit van een gewapende overval. Ook daar worden de mannen van ver dacht. Getuigen horen Het onderzoek in de zaak is vrij wel afgerond, maar de advocaat van R. wil nog acht getuigen ho ren, onder wie de moeder van haar cliënt. R. beweert op de dag van de overval in Middelburg bij zijn moeder te zijn geweest. Zijn moeder zou zijn alibi kunnen be vestigen. De overval op de bank heeft R. overigens bekend. Ruim zeven jaar na zijn vonnis weet de 51-jarige Axelaar F. K. waar hij aan toe is: de officier van justi tie wil hem 'plukken' voor 117.000 euro. Eigenlijk voor 130.000 maar door het tijdsverloop krijgt hij een korting van tien procent. In 2012 werd K. voor witwassen veroordeeld tot een celstraf van negen maanden waarvan drie voorwaardelijk. Want in 2007 en 2009 had hij 130.000 euro zwart geld witgewassen met de aankoop van twee woningen. 50.000 euro van een lening en 80.000 euro aan geld dat op een Luxemburgse re kening stond. Daar was dus geen belasting over betaald en dus was het zwart geld. Hoewel: in 2011 had hij door de inkeerregeling dat geld alsnog aan de fiscus opgegeven en belasting over betaald. En 'dus' zou het geen zwart geld meer zijn. Daar kwam dan nog bij dat de ont nemingsvordering door het Openbaar Ministerie weer nS de inkeer was aangekondigd en dat kon volgens zijn raadsman weer niet omdat het gewoon 'wit geld' was. Voor K. was het allemaal een grote ellende, zo liet hij weten. Op de twee panden rustte al jarenlang een conservatoir beslag. Hij kon er niet in, mocht niets renoveren en de boel verpauperde. Wat hij wel mocht was elke jaar vermogens- rendementbelasting betalen plus allerlei andere kosten en belastin gen die bij het woningbezit horen. En dat voor twee onbewoonbare woningen. Zijn raadsman ver zocht de rechtbank de ontne mingsvordering van 80.000 af te wijzen en de 50.000 op nihil te waarderen. Uitspraak 18 juli Nik Verweel (19) kreeg geen voor rang op een kamer in Wageningen omdat hij 200 meter te dicht bij de universiteitsstad woont. Hij kwam daarmee landelijk in de publiciteit. En dat levert hem nu toch een ka mer op. ,,Een man las het in de krant en wilde mij opzoeken" zegt Nik. ,,Hij ging er met zijn zoon voor zitten en deed er uren zijn best voor mij te vinden. Na een lange zoektocht op Facebook kwam hij bij mijn werk uit." Even later kreeg Nik een tele foontje van zijn baas. Hij zei dat een man twee kamers voor mij over had en dat ik er één uit kan kiezen. Zondag mag ik kijken. Het ziet er veelbelovend uit." Niet veel geld Het is niet het enige aanbod dat Nik kreeg. „Sommigen dachten mooi hun appartement van 700 euro per maand aan mij kwijt te kunnen. Maar als student heb je niet zo veel geld", zegt hij lachend. Als het zon dagavond onverhoopt toch niet lukt, heeft hij genoeg alternatieven. Nik kan nog kiezen uit ruim twin tig andere aanbiedingen. ,,Ik kom zeker ergens terecht", zegt hij opge lucht. Camping Een plekje zoeken op een camping dichtbij Wageningen hoeft dus niet. Nik kreeg veel reacties van stu denten met hetzelfde probleem. Hij hoopt hen nog te kunnen helpen. ,,Ik heb nu veel contacten en weet waar er kamers vrij zijn. Ik had het geluk van de publiciteit, zij niet. Op deze manier probeer ik ze toch te helpen." vrijdag 5 juli 2019 Brandweer moet op de schop Hoe blijft de brandweer in Zee land te betalen en te bemensen? De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) gaat zich bezinnen op de toekomst van brandweerzorg in de provincie. De vraag is of het fijnmazige systeem van brand weerposten toekomstbestendig is. Theo Giele Middelburg - Edith van der Reijden, VRZ Ad Roos Middelburg Ad Roos Middelburg Nik Verweel uit Kattendijke heeft toch een studentenkamer gevonden. Zondagavond mag hij gaan kijken naar een kamer in Renkum. De verhuurder las het artikel in de PZC en deed er alle moeite voor om Nik te vinden en de kamer aan te bieden. Koen Florusse Kattendijke Nik Verweel: „Zondag mag ik kijken. Het ziet er veelbelovend uit. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32