g-s Rechters in het spiegelpaleis 'Dreigende man moet worden geholpen' Telefoon 'We hebben nog gehuild' OM wil tbs Goesenaar met twee jaar verlengen 2 BASISSCHOOL AFSCHEID Bijna 3800 Zeeuwse groep 8- leerlingen nemen deze week afscheid van hun basisschool. Ze gaan hun klasgenoten missen, maar ze zijn klaar voor een nieuw hoofdstuk. Commentaar Willem Holleeder krijgt levenslang voor een reeks moor den en een doodslag. Dit is de uitkomst van de eerste ronde van het strafproces tegen de Amsterdamse misdadiger. Een definitief oordeel komt pas in hoger beroep, maar er zijn al wel een paar belangrijke conclusies te trekken. In deze zaak speelt publiciteit een grote rol. Over Holleeder gaan al jaren de wildste verhalen rond. Dat heeft een objec tieve afweging niet gemakkelijker gemaakt. Het is geruststel lend dat de rechtbank feiten en verzinsels toch uit elkaar heeft weten te houden. Dat geeft de hoop dat deze zaak ook in hoger beroep de onvermijdelijke storm van publiciteit onge schonden kan doorstaan. Als het lukt, staat justitie voortaan sterker in zware, aansprekende strafzaken. De rechtbank vergelijkt waarheidsvinding in het criminele milieu met rondlopen in een spiegelpaleis. Daarin kun je zo maar de weg kwijtraken. Desondanks vinden de rechters dat het Openbaar Ministerie bij gebrek aan direct bewijs een slui tende aanklacht heeft gemaakt op basis van verklaringen uit de criminele kring rond Holleeder en van zijn familie, vooral zijn zussen. Dit is mogelijk richtinggevend voor andere zaken waarin het OM noodgedwongen moet samenwerken met getui gen uit misdaadkringen. Als het gerechtshof dit vonnis beves tigt, zullen wellicht ook in andere moeilijke strafprocessen kroongetuigen naar voren komen, omdat zij weten dat hun ver klaringen echt het verschil kunnen maken. Heldere uitspraak van rechters is van groot belang voor het vertrouwen van kroongetuigen Wel onder strikte voorwaarden, zoals een meldplicht bij de Reclas sering, aan alles meewerken en vooral zijn medicijnen innemen. De zaak tegen Z. dient op maandag 7 oktober. Op 19 maart van dit jaar, bij een Vlissingse kapper uitte hij drei gende taal. Daar zei hij dat ze als niet-moslims van zijn haar moes ten afblijven en dat ze eigenlijk al lemaal als niet-moslim de dood verdienden. ALMANAK Dat Zeeuwse raadslid heeft het soms wel lastig als eenmans fractie in zijn gemeente. Plannen uit de koker van zijn partij sneuvelen regelmatig bij gebrek aan steun en overleggen met fractiegenoten is er tijdens de vergadering niet bij. Desondanks heeft hij zijn hu- Drie dagen later was het op nieuw raak. Deze keer bij Orionis en hij schreeuwde dat alle niet-ge- lovigen daar onthoofd moesten worden. ,,Vage kreten waarvan je niet weet of hij het ook echt zal doen", zei de officier van justitie. Vage kreten waarvan je niet weet of hij het ook echt zal doen ,,Maar zeker weten doe je dat na tuurlijk nooit." Duidelijk is vol gens de officier van justitie dat Z. dringend hulp nodig heeft en dat ofwel een langdurige opname in een inrichting of tbs tot de moge lijkheden behoort. mor niet verloren. Toen onlangs zijn telefoon op een ongelukkig moment - hij had net het woord gekregen in de raadsvergade ring - moest hij zich veront schuldigen. ,,Sorry, mijn vrouw zit thuis mee te luisteren en ze belt altijd even als ik iets ver keerds zeg." Boeren kopen meer tractoren 1750 euro voor dorpspont VLISSINGEN Happy hour kermis op openingsdag Wat was het gezellig op school, die laatste weken. Watergevechten op het plein, eindeloos oefenen voor de musical, leuke uitstapjes en mis schien wel een schoolkamp. Alles nog een keer met vertrouwde klas genootjes. Na vandaag zit het er dan toch echt op: acht jaar basisschooltijd is voorbij. Eind augustus breekt een nieuw tijdperk aan als brugpieper, met een nieuwe fiets, nieuwe rugtas, nieuwe schriften of een blinkende iPad. Zoeken naar klaslokalen in een groot gebouw met juffen en meesters die dan ineens leraren en leraressen heten. Gelukkig wachten eerst nog zes lange weken zomer vakantie om aan dat idee te wen nen. Het Openbaar Ministerie in Mid delburg heeft, mede op advies van de deskundigen, de rechtbank ver zocht de tbs met dwangverpleging van de 41-jarige Goesenaar M. T. met twee jaar te verlengen. T. werd in november 2002 na een eis van vijftien jaar veroordeeld tot tien jaar en tbs met dwangverpleging. T. en zijn twee jaar jongere maat B. K. overvielen op 8 november 2001 gewapend met een vuurwapen en een mes in Goes een BP-station bij hen in de wijk. De exploitant daar van, de toen 50-jarige Gillis Brou wer, werd daarbij neergestoken en overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. Camerabeelden lieten zien dat de twee het benzinestation binnenstormden, dat T. naar de kassa liep en Brouwer zonder veel omhaal met het mes neerstak. Toen de kassa niet open ging, vertrok het duo met slechts enkele pakjes siga retten. K. werd na een eis van acht tien jaar cel veroordeeld tot een ge vangenisstraf van veertien jaar. De deskundigen van de kliniek waar T. verblijft stellen nog zeker twee jaar nodig te hebben om risi co's uit te sluiten. T. is sinds enkele maanden ondergebracht in de Van Mesdagkliniek in Groningen. De rechtbank beslist over twee weken. vrijdag 5 juli 2019 De 25-jarige Middelburger R. Z. die wordt verdacht van 'verbale bedreigingen met een terroris tisch oogmerk', mag zijn proces in vrijheid afwachten. De recht bank in Middelburg heeft dat gisteren beslist. Ad Roos Middelburg - officier van justitie Tip? redactie@pzc.nl COLIJNSPLAAT De verkoop van land- bouwtractoren zit in de lift. Dat blijkt uit cijfers van de brancheorganisa tie Fedecom. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 1209 tractoren ver kocht. Dat aantal werd de afgelopen vier jaar over dezelfde periode nooit gehaald. Dieptepunt was 2017, toen er in vijf maan den tijd 1122 tractoren werden verkocht. Voor 2014 werden beduidend meer tractoren aange schaft. Met 2012 als piek jaar: 1558 verkochte trac toren in vijf maanden tijd. Het meest verkochte merk vorig jaar was John Deere. SLUISKIL 'Het pontje van Sluiskil verkeert in nood, laten we er eens iets voor doen'. Tamara Dobbelaar opperde als ouder een sponsorloop. De ruim 140 leerlingen van basis school Het Mozaïek ren den zich donderdag op de laatste schooldag in het zweet op het voetbal veld. Meerten Dallinga (links), voorzitter van de Stichting tot Behoud der Pont te Sluiskil, was ver rast door de opbrengst, 1750 euro. Dat was zeker ook schooldirecteur Mieke Szymanski (mid den). ,,Ik woon zelf in Biervliet. Je beseft dan niet dat de pont in Sluiskil zo leeft." Op de openingsdag van de kermis in Vlissingen, vrijdag 12 juli, zijn alle attracties toegankelijk voor één euro. Van 14.00 tot 19.00 uur. Tot en met zondag 21 juli staan er 38 attracties in de binnenstad, op het Bellamypark, Nieuwen- dijk, Zeilmarkt en Arse naalplein. Op die laatste twee pleinen kosten de attracties altijd een euro. Omdat de Nieu- wendijk tijdens de ker mis autovrij blijft, wordt er in die tijd tweerich tingsverkeer tussen Boulevard de Ruyter en de Coosje Buskens- straat toegestaan. Groep 8: Cornelleke Blok, Michiel Bouw man, Guido van der Heijden en Rob Paardekam Vlissingen Voor Izzy ten Klooster (12) is het de tweede keer dat ze af scheid neemt van de basis school. De eer ste keer was na melijk al drie jaar geleden, toen basis school 't Stoofje in haar woon plaats Ouwerk- erk sloot. Deze week nam ze af scheid van de Theo Thijssenschool in Zierikzee. Dat gebeurde dins dagavond met het opvoeren van een musical in de school. Woensdagochtend was ze er voor de al lerlaatste keer, want Izzy ten Klooster uit Ou- werkerk. foto dirk-jan gjeltema na de zomer is Izzy leerlinge van het Pontes in Zierikzee. ,,Ik kom in dezelfde klas als een paar vriendinnen. Met hen is het gezellig. Maar er is ook een vrien din die naar een an dere school gaat. Daarom hebben we nog gehuild." Izzy vertelt dat voor haar nieuwe klas al twee groeps- apps in de klas aangemaakt: één voor de meisjes en één voor de jongens. Richting het eind van augustus begint ze op het Pontes. ,,Ik hoop dat we schei kunde hebben. Proefjes doen lijkt me wel interessant. Wiskunde lijkt me best moeilijk, daar zie ik tegenop. En ik wil het pasje van mijn kluisje niet kwijtraken. Dat had m'n zus ook wel eens." Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30