Minder aanmeldingen door krimp van de Zeeuwse bevolking Oesterriffen EK beachsoccer Drie jaar lang liet Zedd Slotboom (12) zijn haar groeien. Gisteren ging er 30 centimeter vanaf. Op basisschool Tweemaster Kameleon in Oost-Souburg kon iedereen meekijken hoe hij door zijn moeder werd gekortwiekt. Zijn haar gaat naar de stichting Haarwens. Er wordt een pruik van gemaakt voor zieke kinderen. ,,Het is even 1 wennen, maar wel handig met dit warme weer", zegt Zedd. Hij haalde 1100 euro op voor stichting Kika. zijn effectieve golfbrekers De HZ University of Applied Sciences telde vorig jaar 4698 stu denten. Volgens de nieuwe voor spellingen daalt dat de komende ja ren gestaag tot 4097 in 2023, zo blijkt uit het jaarverslag 2018. Een jaar geleden werd nog een beschei den groei verwacht. Een belangrijke reden om de cij fers aan te passen is de krimp van de Zeeuwse bevolking, waardoor er minder studenten uit de eigen pro vincie komen. De HZ had gedacht dat de gevolgen daarvan geleidelij ker merkbaar zouden worden. ,,De krimp blijkt nu wat heftiger te zijn dan we oorspronkelijk verwacht ten'', zegt Dane. Ook stromen minder jongeren van vooral het mbo door naar de HZ. ,,Veel meer studenten gaan meteen aan de slag. Dat heeft alles te maken met de oververhitte eco nomie, waardoor veel bedrijfstak ken schreeuwen om personeel." Het verwachte aantal nieuwe studenten is daarom verlaagd van 1482 naar gemiddeld 1310 per jaar. Daar is ook de meerjarenbegroting nu op aangepast. ,,Ik maak me er geen zorgen over'', zegt Dane. ,,Het is een behoudende prognose die er nog steeds voor zorgt dat we een toekomstbestendige positie als zelfstandige hogeschool houden." De HZ probeert niettemin de da ling met diverse acties te voorko men. Zo houdt zij het aanbod aan opleidingen tegen het licht en werft zij meer studenten uit het buiten land. Dane wil ook dat Zeeuwse stu denten vaker voor de HZ kiezen, in plaats voor een opleiding buiten de provincie. Bij Pontes Pieter Zeeman is al een 'living lab' geopend om de bekendheid van scholieren met de HZ te vergroten. Het is de bedoe ling om ook living labs op andere middelbare scholen in de provincie en in Bergen op Zoom te openen. Financieel gezien is de HZ in rus tiger vaarwater beland. 2018 is afge sloten met een 'winst' van 3,2 mil joen euro. Dat is vergelijkbaar met de afgelopen jaren. Mede dankzij de Ik maak me er geen zorgen over. Het is een behoudende prognose positieve resultaten kon er flink worden gespaard en is het eigen vermogen gegroeid van 12,5 miljoen euro in 2013 naar 31,6 miljoen euro vorig jaar. Onlangs dreigde de HZ nog 1,2 miljoen euro per jaar te moeten gaan inleveren, op basis van het rapport van de commissie-Van Rijn. ,,We hebben met de perifere ho gescholen een vuist gemaakt om dat niet te laten gebeuren, want dat gaat echt ten koste van de regio's'', zegt Dane. Dubbel gevoel Minister Ingrid van Engelshoven heeft onlangs aangegeven dat geen enkele hogeschool mag worden be nadeeld. Als de Tweede Kamer daar ook mee instemt, is de dreigende korting definitief van de baan. Dane: ,,Dat geeft een beetje dubbel gevoel. We gaan er niet op achter uit, maar ook niet op vooruit. En dat was wel onze inzet." SylvanaTieleman staat met Oranje voor krachtproef It vrijdag 5 juli 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Kijk op de site bij /video Zedd doneert haarlokken aan Stichting Haarwens ZEELAND8 HZ rekent op minder studenten Het aantal HZ-studenten dreigt de komende jaren fors te dalen. Bestuursvoorzitter John Dane maakt zich nog geen zorgen. Hij verwacht met extra inspannin gen het aantal studenten toch op peil te kunnen houden. Rolf Bosboom Vlisisngen - John Dane, bestuursvoorzitter ZEELAND 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29