Docu over Tom Dumoulin, die niet deelneemt aan de Tour 24 MEDIA CULTUUI TOUR RADIOVERSLAG Hij mist verjaardagen van vrouw en kinderen, maar geen enkele Nederlandse journalist komt zo dicht bij de actie in de Tour als NOS-man op de motor Sebastiaan Timmerman. ,,Ik kan echt iets toevoegen met mijn verslag.'' ANGELA KIJKT TV iks is onmogelijk.'' Ik heb niet ge turfd hoe vaak het zinnetje werd herhaald tijdens de nabeschouwing van Nederland - Zweden, maar voor mijn ge voel was het wel een keer of tien. In elk geval vaak genoeg om zich in mijn hoofd te nestelen. ,,Niks is onmogelijk." Het was het antwoord van coach Sarina Wiegman op de vraag van Je roen Stekelenburg hoe ze de kansen inschatte voor Nederland in de finale tegen Amerika. Normaal gesproken de grootste kanshebber voor het wereldkampioenschap. Maar dat is het gekke dit toernooi, dat dat dus helemaal niets zegt. ,,Niets is onmogelijk." Precies. Maar dat ene korte zinnetje staat voor zo veel meer. Het is misschien wel de beste sa menvatting van het jaar tot nu toe. Moet je je toch eens voorstellen dat je nu 10 of 12 bent, zoals mijn oudste twee kinderen. Die zien dingen gebeuren die ik in mijn jeugd - en soms tot mijn 43ste aan toe - voor onbereik baar hield. Nederland dat het Eurovisie Song festival wint. De Oranje Leeuwinnen die in de finale staan van het WK. En het mooiste is: voor hen is het allemaal heel vanzelfsprekend. Waarom zou Duncan Laurence niet kunnen winnen als hij het beste liedje heeft? En waarom zouden de Leeuwin nen niet in de finale staan? Zij hebben de tra nen van analyticus Daphne Koster na afloop niet gezien, want toen die ellenlange wed strijd plus verlenging eindelijk afgelopen was, heb ik ze natuurlijk als een haas naar bed ge jaagd. Het is jammer dat ze dat mooie moment misten. Maar ze hadden die emotie toch niet begrepen, althans niet op de goede manier. Want voor hen is het zo gewoon dat meisjes ook kunnen voetballen. Hun hele club is op zaterdagochtend vergeven van de blonde paar denstaarten die achter een bal aan rennen. En is het net zo gewoon dat ze nog goed zijn ook als dat ze hun eigen kleedkamers hebben, mét föhn. Ik kan mijn 12-jarige dochter het interview van Stekelenburg met Wiegman laten terug kijken, waarin de laatste vertelde dat ze nooit had gedacht van voetballen haar beroep te kunnen maken. Als speler was dat ook niet mogelijk, als trainer nu wel. Maar waarom zou ik dat doen? Ik vind het juist zo mooi dat het voor haar even logisch is dat Lieke Martens bij Barcelona voetbalt en dat de stadions in Frank rijk vol zitten als dat haar oma's werken, Eva Jinek een latenighttalkshow presenteert en de afwasmachine de vaat doet. ,,Niks is onmogelijk." En zo hoort het ook. Quote van de dag Ik probeer dat van me af te schudden. Anders kan ik gewoon geen programma maken Joss Stone Iran uitgezet Netflix mindert met roken Jeroen Schmale en huldiging? Voor hem, Sebastiaan Timmerman (42), wielerverslaggever van de NOS, die morgen aan zijn twintigste Tour be gint? ,,Nou, ik vind het een mooi, rond aantal, maar dat is het ook wel. Als er dan toch iemand gehuldigd wordt, laat het dan mijn vrouw Mar griet zijn. Zij staat er weer drie we ken alleen voor met onze drie kinde ren. Döt is pas een prestatie.'' Wie in Bodegraven op de verjaar dagskalender van de Timmermanne tjes spiekt, ziet onevenredig veel ver jaardagen in de julimaand. ,,Margriet is jarig op de 16de en hoewel ik haar al bijna 18 jaar ken, ben ik dus nog nooit thuis geweest op haar verjaar dag. Daarbij zijn onze kinderen alle maal rond of tijdens de Tour geboren. Onze oudste, een zoon, in 2009 op de maandag voor de start. Drie jaar later ben ik een paar dagen naar huis ge weest toen onze tweede zoon echt tijdens de Ronde van Frankrijk werd geboren. En onze dochter kwam in 2016 tussen de Tour en de Olympi sche Spelen in Rio de Janeiro ter we reld, dat paste precies.'' Zo veel verjaardagen van naasten Ik weet niet of ik het met een andere rol zo lang vol zou houden moeten missen, het zegt iets over het verslavende effect dat 's werelds grootste wielerwedstrijd - die mor gen in Brussel begint - op veel jour nalisten heeft. En van alle journalis ten om het peloton heeft Timmer man als verslaggever op de motor de mooiste plek. ,,Ik zeg heel eerlijk: ik weet niet of ik het met een andere rol zo lang vol zou houden.'' Voorbereiding Sinds eind mei zonderde Timmer man zich avond na avond af achter zijn laptop, met de gedetailleerde route van de Tour de France voor zich. ,,Dan probeer ik allerlei infor matie te vinden over de plaatsen waar we doorheen komen, zodat ik in elk geval iets te vertellen heb. Daarvan haalt 90 procent de ether niet, maar ik vind het fijn om zeker te weten dat ik goed ben voorbereid. Zo weet ik dat we maandag, in de rit naar Épernay de abdij passeren waar Dom Pérignon de eerste champagne produceerde zoals wij die nu kennen. Een paar dagen later, in de Elzas, ko men we langs de enige plek in Frank rijk waar in de Tweede Wereldoorlog een concentratiekamp stond.'' Timmerman kijkt het meest uit naar de bergetappes. ,,Er moet hitte zijn, zonnebloemvelden in het dal, Nederlandse, Franse en Spaanse fans Hij haakte in de Giro af met een knieblessure en moest daardoor ook de Tour de France afzeggen. Desondanks is de documentaire De Machinekamer van Tom Du moulin 'zeer de moeite waard'. Althans, dat stelt maker Domi nique Weesie. ,,Ik ben meer dan tevreden'', zegt Weesie, tevens voorzitter van PowNed, dat de docu vanavond om 20.55 uur uit zendt op NPO 2. ,,Natuurlijk had ik een heel ander scenario voor ogen. Tom ging voor de Giro die hij al eerder had gewonnen, én de Tour de France, de dubbel dus. Dat is even anders gelopen.'' De docu biedt behalve drama een royaal inkijkje in de werk wijze van Team Sunweb, nu nog de ploeg van Dumoulin. Weken zat Weesie met camera en microfoon in de slipstream van de Nederlandse wielercrack. De programmamaker zou Du- moulin ook op zijn hoogtestage op La Plagne volgen, maar zo ver kwam het niet. ,,Drie weken van onzekerheid en twijfel volgden. Het is boeiend om te zien wat er achter de schermen allemaal ge beurde.'' Het besluit dat Dumoulin niet afreist naar de Tour de France, wordt in de docu medegedeeld door zijn trainer Hendrik Wer ner. ,,Maar uiteraard heeft Tom zelf het laatste woord. Daarin vertelt hij over zijn doelen en dromen'', aldus Weesie, die eind december met een nieuwe docu mentaire komt over de Belgische kickbokser Jamal Ben Saddik. Zinnet e Tv-presentator Art Rooijakkers in Panorama over de druk om kij kers te trekken. vrijdag 5 juli 2019 PC MUZIEK Zangeres Joss Stone (32) is Iran uitgezet. De Engelse was op vakantie in het land. Ze werd opgepakt en vastgezet omdat de auto riteiten bang waren dat Stone zou gaan optreden. Voor vrouwen is dit in Iran streng ver boden. ON DEMAND Netflix belooft minder rokende personages in zijn series te laten zien. Dat besluit komt nadat onder zoek uitwees dat er relatief veel wordt ge rookt in 'Netflix Originals'. De mooiste plek van de hele Tour 44 —Sebastiaan Timmer man, NOS-verslaggever De timing leek zo mooi, maar het liep anders. Tom Dumoulin doet morgen niet mee aan de Tour, maar hij is vanavond wel te zien in een tv-documentaire. Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24