II F Gratis l Wimbledon kijk je op Ziggo Sport! Ten Dam verzint columns over de Tour op de fiets 23 i WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2019 Geraint Thomas (33) reed vorig jaar een Tour waarin alles klopte. Na zijn zege volgde de ontlading, het feesten en een moeizame voorberei ding op de komende Tour. „Maar ik kom om weer te winnen.'' Op 9 september 2018, na de Ronde van Groot-Brittannië waarin de wereld al een ietwat uitgezette versie van hem had gezien, begon voor Geraint Thomas zijn langste periode zonder fiets sinds hij als klein jongetje aan de sport was be gonnen. Hij dompelde zich onder in het nachtleven, knipte lintjes door en draafde op bij media-op tredens en gala's. Pas halverwege november herpakte hij zich. ,,Ik dreef op euforie en geluk, ik had de Tour gewonnen", zegt Thomas grijnzend. ,,Het was het grootste wat ik ooit heb bereikt. Ik wilde leven en alles opzuigen. Ja, ik heb gefeest en genoten, ik heb er voor mijn gevoel alles uitgehaald.'' Spijt zegt hij niet te hebben. Maar uiteindelijk was de Welsh man, die tijdens dit interview me dio juni bij de Ronde van Zwitser land ook wordt gevolgd door een cameraploeg voor een documen taire, zijn nieuwe leven zat. ,,Aan het einde voelde ik de hunkering om weer wielrenner te worden. Dit is mijn dertiende seizoen als prof. Dat maakt dat je gewend bent aan structuur, aan een dage lijkse routine. Ik merkte dat ik een sterke behoefte kreeg aan de rou tine van het elke dag trainen, het II moe zijn na de inspanning.'' En dus begon Thomas met trai nen. Hij was duidelijk te zwaar voor de sport waarin elk gramme tje telt. Hoeveel? Thomas zegt het zelf niet te weten. ,,Lange tijd ben ik niet op de weegschaal gaan staan. Ik had genoeg aan de spiegel om te zien dat ik vet was. De uren trainen waren het probleem niet, ik hou van fietsen, maar het strikte dieet volgen was moeilijk. Geluk kig is het gelukt om op een goed gewicht te komen. Ik weeg nu 68 kilo, dat woog ik ook tijdens de Tour vorig jaar." Toch twijfelen veel kenners eraan of een tweede opeenvolgen de Tourzege er voor hem in zit. Zijn voorbereiding inclusief het afvallen was een race tegen de klok. Hij stapte ziek af of viel uit, zoals in Tirreno-Adriatico en de Ronde van Zwitserland. ,,Maar ik kom naar de Tour om te winnen", laat Thomas weten. ,,Fysiek leidde de val in Zwitserland niet tot veel problemen. Het doel is niet veran derd.'' Ik wilde leven en alles opzuigen. Ik heb gefeest, ik heb er alles uitgehaald Vorig jaar overvleugelde hij ver rassend kopman Chris Froome, die derde werd achter hem en Tom Dumoulin. Een nieuwe discussie over het kopmanschap bij Ineos - de opvolger van Sky - werd in de kiem gesmoord door een ongena dig harde val van de viervoudige Tourwinnaar in de Dauphiné. ,,Het lijkt erop dat hij in een splitsecond door heeft gehad dat de klap gigantisch zou worden, dat vind ik heel erg'', vertelt Thomas. Automatisch gingen zijn gedach ten ook meteen naar de Tour. ,,Ja, ik wist meteen dat hij er niet bij zou zijn. Froomey is een van de beste ronderenners ooit, dus dit maakt ons team zwakker. Ook voor mij heeft zijn aanwezigheid vorig jaar heel goed uitgepakt. Hij kon aanvallen, ik volgen.'' Het verhoogt de druk op hem niet, vindt Thomas. ,,Ik ben door mijn winst verlost van de druk dat ik die ene ronde moest rijden, waarin ik eindelijk geen pech tegen zou komen en alles op zijn plek zou vallen. Dat is alles wat ik wilde. Die ene perfecte race, die heb ik al gereden.'' Maar Ineos heeft naast Thomas óók Egan Bernal in dienst. De jonge Colombiaan heeft zich dus danig ontwikkeld dat menigeen hém als topfavoriet aanwijst. Tho mas: „Natuurlijk wil ik zelf win nen. En als Egan beter blijkt en wint, zal ik niet even gelukkig zijn als vorig jaar, maar nog altijd blij.'' voor Ziggo klanten Vanaf 12.00 uur: live toptennis Dagelijks om 22.00 uur: Wimbledon Today Uiteraard op kanaal 14 ZIGGO SPORT ROTTERDAM Voor het eerst in tien jaar rijdt Laurens ten Dam (foto) niet de Tour. De 38-jarige wielerprof heeft er vrede mee en kan nu mooi elke week een column schrijven voor deze krant. Mor gen verschijnt de eer ste. „Ik heb tien keer de Tour mogen rijden en tien keer Parijs gehaald. Ik ben trots op die score. Ik heb me nu thuis op de bank geïnstalleerd, dat gebeurt niet zo vaak. Ik lig liever hier dan op een hotelbed in Brussel'', zegt Ten Dam. De laatste keer dat hij er niet bij was? ,,In 2007 stond ik tij dens de Tour op een cam ping met mijn Thessa. Er was geen internet, we hadden geen kin deren. Ik was jong en onbedorven en ben nu bijna bejaard." Hoe hij die columns gaat aanpakken? „Voor mijn eerste heb ik al een leuk idee. Meestal verzin ik het op de fiets. Er zijn acht potentiële winnaars, dus het wordt heel interessant.'' vrijdag 5 juli 2019 GO 106DE EDITIE MORGEN TOT EN MET 28 JULI 'De perfecte race reed ik al' Pim Bijl Bern/Brussel M Geraint Thomas giste ren bij de ploegenpre- sentatie op de Grote Markt in Brussel. FOTO REUTERS - Geraint Thomas (33)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23