In de finale tegen het land van je man 22 Leeuwinnen zijn bij het WK een voetballende vechtmachine Oogstrelend spel? Nee, maar de Leeuwinnen zijn wel een vechtmachine. Met de finaleplaats tegen de VS op het WK als bekroning. ,,We hebben geléérd om te winnen.'' Even terug naar het moment, zo vlak na de gewonnen halve finale tegen Zweden. De kreten van vreugde klinken door de buik van het Stade de Lyon. De speelsters van Oranje zijn euforisch, logisch ook na het bereiken van de WK-finale, voor de eerste keer. Merel van Don gen, spelend bij Betis Sevilla, wordt geïnterviewd door een Spaanse j ournalist. In haar vloeiende volzin nen Spaans vallen de woorden ma- quina en naranja, oftewel: de Oranje machine. Ja, dat is dit team van bondscoach Sarina Wiegman. Een toernooi- ploeg. Een vechtmachine. Een col lectief. Hossend met elkaar na suc ces, bikkelend voor elke meter als het moet. Bij het gewonnen EK in eigen land twee jaar terug maakte Oranje vooral het verschil door (veel) beter te voetballen dan de rest. Nu is dat niet het geval, maar is de 'T-factor' doorslaggevend. De Toernooi-factor. Weten wat dSSr bij komt kijken. ,,We hebben geléérd wedstrijden te winnen'', zegt aanvoerder Sari van Veenendaal, die tegen Zweden weer belangrijk was. ,,Kijk, op het EK lukte alles. Alles wat we aan raakten, veranderde in goud. Dat is nu niet zo. We hebben wel geleerd Hoe langer wij als verdedigers stand houden, des te groter de mogelijkheid dat er nog een kans komt hoe we de winst over de streep moeten trekken. Dat is op dit WK de grootste omslag geweest in hoe ver we nu zijn gekomen.'' Voor elkaar Het komt aan op karakter en vecht lust, onderschrijft ook recordinter national Sherida Spitse. ,,Dat zit in ons team, een voetballende vecht machine. Duels winnen. Maar vooral ook: lopen voor elkaar. Dat gaat makkelijker als iedereen goed met elkaar kan opschieten zoals bij ons.'' Wat ook opviel in de halve finale tegen Zweden: Oranje was fitter en kon in de verlenging het overwicht pakken. Van de elf Nederlandse goals dit WK vielen er liefst negen nS rust. Fitheid dus. Spitse: ,,Dat be gint bij de clubs. Hier bij Oranje wordt het fysieke deel verder uitge bouwd. Het gaat er daarnaast vooral om wat je er zelf voor over hebt.'' Van Veenendaal: ,,Hoe langer wij als verdedigers standhouden, des te groter de mogelijkheid dat er nog een kans komt. Eigenlijk komt die er altijd.'' Nu was het dus Jackie Groenen die nog scoorde, eerder Lineth Bee- rensteyn, Vivianne Miedema en Lieke Martens. De laatste moest te gen Zweden worden gewisseld. Weer die veelbesproken teen. Mar tens: ,,Het ging niet. Dan moet er een 'verse' op. Pijnlijk? Ja, mijn teen is pijnlijk. Verder ben ik vooral blij. Ik ga er alles aan doen om de finale te spelen.'' Nog één keer door te pijn heen bijten. Ook dat hoort er bij in de vechtmachine. Niet zo lang geleden heette Domi nique Bloodworth (foto) nog Do minique Janssen en was ze hele maal geen basisspeelster bij Oranje. 2018 was het kantelpunt. Ze trouwde haar Brandon en nam zijn achternaam aan. Bij Oranje maakte ze dermate veel indruk dat ze uit groeide tot de speelster met de meeste minuten in de WK-kwali- ficatie. Dit toernooi is ze onbetwist centraal achterin en staat ze zondag aan de aftrap in de grootste wed strijd van haar leven, de WK-finale tegen de Verenigde Staten. Mét een Amerikaanse ach ternaam dus. Brandon komt uit de VS en zijn fa milie woont in Califor- nië. Daar staat zondag om 8.00 uur Ameri kaanse tijd de tv aan om te zien of schoondochter Dominique hun land van de wereldtitel kan afhouden. ,,Dit is voor Brandon en voor zijn familie ook een heel mooi affiche'', vertelt Bloodworth. ,,Bij hem thuis zijn ze superenthousiast. Ze kijken de wedstrijden zelfs als er gewerkt moet worden. Brandons moeder gooit haar kantoor dicht om de du els te zien. In Amerika is je achter naam heel belangrijk, dus dat ik hier überhaupt sta met Bloodworth op mijn rug, is gewoon heel erg bijzonder. Ik wil mijn schoonfamilie trots ma ken. Dat is iets waar ik alles voor doe.'' 4 Brandon zal een toe- schouwer met ge- m mengde gevoelens zijn in het Stade de Lyon. „Al zei hij al dat hij stiekem iets meer voor Nederland juicht. Hij is ge woon ontzettend trots. En ik ben blij dat hij er is. Het is fijn dat hij me zo steunt'', aldus de 24-jarige speel ster, die goede verhalen hoort van haar man over hoe de Amerikanen naar Oranje kijken. ,,Ik heb van hem gehoord dat ze in de VS groot fan zijn van Nederland. De Amerika nen zijn superpositief over ons, dat is mooi om te zien. Ze zullen vast denken dat ze van ons winnen, maar we gaan er alles aan doen om dat tegen te houden.'' Bloodworth komt na het WK bij haar VfL Wolfsburg, één van de grootste clubs ter wereld, binnen met een WK-finale op zak. Daar kan je mee aankomen. Bloodworth: ,,,Ik las op Twitter dat de club voor de wedstrijd tegen Zweden had ge schreven dat er in elk geval één Wölfin in de finale zou staan. Nilla Fischer en Fridolina Rolfö met Zweden, of ik. Wel mooi dat ik dat ben.'' Groen licht Van der Mark Nederlanders uitgeschakeld Terpstra in het geel in Ahoy vrijdag 5 juli 2019 'We hebben geleerd hoe we moeten winnen' Daniël Dwarswaard Lyon Daniëlle van de Donk (links) spant succesvol samen met Lieke Martens (rechts) in de halve finale tegen Zweden. FOTO PIM RAS - Sari van Veenendaal (29) Uitgerekend tegen het land van haar man, de VS, speelt Domi nique Bloodworth (24) zondag de WK-finale. De verdedigster wil haar schoonfamilie trots maken. Tim Reedijk Lyon MOTORSPORT Michael van der Mark mag vandaag de vrije training op circuit Donington Park rijden. De medische staf van het cir cuit heeft de Rotterdamse coureur, uitkomend in het WK Superbike, fit bevon den. Hij liep twee weken geleden op het circuit van Misano in het Italiaanse Ri mini een hersenschudding op, breuken in zijn rechter- onderarm en pols en twee gebroken ribben. Van der Mark bewaart goede herin neringen aan Donington Park. Hij won vorig jaar beide races op het Britse circuit. BEACHVOLLEYBAL Alle Nederlandse vrouwenduo's zijn uitgeschakeld bij de wereldkampioenschappen in Hamburg. Sanne Keizer en Madelein Meppelink waren in de achtste finales niet opgewassen tegen Sarah Pavan en Melissa Humana-Paredes: 18-21 21-18 9-15. Het Canadese koppel is als negende ge plaatst, Keizer/Meppelink als achtste. Joy Stubbe en Marleen van Iersel haalden evenmin de kwartfinales. Zij verloren in twee sets van de als elfde geplaatste Amerikaanse combinatie Sara Hughes en Summer Ross: 14-21 en 19-21. I? "-"«I ':k "vb WIELRENNEN In de Tour is het hem (nog) nooit gelukt, maar Niki Terpstra (foto) zal de komende winter wel in de gele trui van start gaan in de zesdaagse van Rotterdam. De organisatie wil de leiders in de wed strijd voortaan onderschei den zoals dat in meer daagse wegkoersen altijd al gebeurt. Terpstra is de winnaar van vorig jaar en heeft daarom op 2 januari de primeur. De gele lei derstrui is een van de ver nieuwingen die wedstrijd leiders Michael Zijlaard en Peter Schep doorvoeren om de baansport begrijpe lijker te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22