+2,1% Nieuwe reactor maakt Nederland voorloper in medische isotopen 1 1 a si m J&w O O O lil 4 W 16 ECONOMIE Bruins wil installatie in Putten vervangen Kort Prijzen 2,7 procent hoger Consumentengoederen waren afgelopen juni 2,7 procent duurder dan een jaar eerder. Dat meldt het CBS. In mei betaalde de con sument 2,4 procent meer dan vorig jaar. Dit kwam vooral door de prijsontwikkeling van vliegtickets. Bij voeding was een vergelijk baar effect te zien. Afgelopen maand waren de voedingsprijzen 4,8 procent hoger dan een jaar eerder. Dit is de grootste jaar-op- jaarstijging in meer dan tien jaar tijd. VAART ACHTER ZELFSTURENDE AUTO'S BMW en Daimler gaan nauwer samenwerken BMW en Daimler verwachten in 2024 hun eerste zelfsturende auto's op de markt te brengen. Om vaart te zetten achter de ont wikkelingen, gaan de Duitse automakers nauwer samenwerken. De concerns brengen grofweg 1200 experts bijeen, die werken aan auto's die het zogeheten vierde niveau van automatisering hebben bereikt. Dat bete kent dat auto's zonder ingrijpen van de chauffeur over de snelweg kunnen rijden en automatisch kunnen parkeren. Omzet William Hill daalt fors De Britse bookmaker William Hill wil ze venhonderd gokkantoren sluiten. Daarmee staan de banen van 4500 medewerkers op het spel. De gokreus zag de omzet uit auto maten dit jaar drastisch dalen. Voor gokma- chines geldt in het Verenigd Koninkrijk sinds april een wettelijke maximuminzet van 2 pond. Dat was voorheen 100 pond. Vijf staalfabrieken beboet Brussel beboet vijf Italiaanse staalfabrikan ten voor 16 miljoen euro vanwege kartelvor ming. Voor de productie van staalstaven maakten ze tussen 1989 en 2000 verboden prijsafspraken. Het gaat om AlfaAcciai, Fe- ralpi Holding, Ferriere Nord, Partecipazioni Industriali en Valsabbia Investimenti Fer- riera Valsabbia. Takeaway .com Arcelor Mittal Adyen TomTom Dat is althans de ambitie van Bruno Bruins, de minister voor Medische Zorg. Vandaag stuurt hij een brief naar de Tweede Ka mer waarin hij meldt dat er wordt onderhandeld met private par tijen die in de nieuwe reactor - wederom in Petten - willen in vesteren. ,,Er is serieuze belang stelling. Ik verwacht dat in 2021 met de bouw kan worden begon nen", zegt de minister. Petten speelt al zestig jaar een belangrijke rol in de wereld van nucleaire isotopen met zijn marktaandeel van 30 tot 35 pro cent van de wereldmarkt. Dage lijks worden wereldwijd 30.000 patiënten behandeld met isoto pen uit de Noord-Hollandse kust plaats. Toch vindt Marcel Stokkel, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Nucleaire Ge neeskunde, dat de bestaande re actor zijn uiterste houdbaarheids datum heeft bereikt. ,,De kans op storingen wordt namelijk steeds groter.'' Zestig jaar oud In 2003 werd er voor het eerst over de vervanging van de oude reac tor gesproken. Nu wordt het de hoogste tijd om de daad bij het woord te voegen, meent ook Her men van der Lugt, directeur van de stichting Voorbereiding Pallas- reactor. ,,De huidige reactor is al zestig jaar oud en no dig aan vervanging toe.'' Een van de grootste voordelen van een nieuwe reactor is het aantal productieda- gen per jaar: driehon derd in plaats van de huidige tweehonderd. „Isotopen kun je niet op voorraad produceren van wege de vervaltijd van het nucle aire materiaal. Dat geeft Petten straks een concurrentievoordeel", aldus Van der Lugt. De verwachting is dat de markt voor nucleaire isotopen flink zal groeien de komende jaren. Isoto pen worden gebruikt om be paalde vormen van kanker van binnenuit te bestralen. Daarnaast worden ze ingezet voor diagnos tiek. Met medische isotopen kan bijvoorbeeld de werking van or ganen bekeken worden. ,,Vooral aan de therapiekant verwachten we groei de komende jaren'', zegt Van der Lugt. Minister Bruins wijst op het be lang voor de patiënten. „Nederland zit in We willen in 2021 met de bouw van de reactor beginnen een uitstekende positie om lei dend te blijven in onderzoek, ont wikkeling en productie van nu cleaire isotopen. En de leverings zekerheid aan Nederlandse pa tiënten is gewaarborgd voor de toekomst.'' De kosten voor de bouw van de nieuwe reactor worden geschat op 600 tot 800 miljoen euro. ,,Het is een groot project, en de eerste ontwerpen dateren uit 2012. De techniek staat niet stil en uiter aard willen we een reactor die aan de eisen voldoet. Bovendien wordt ook het bouwplan steeds concreter, waardoor we de kosten nu behoorlijk goed kunnen in schatten", verzekert Bruins. Onderzoek, ontwikkeling van nieuwe producten en de verwer king van de isotopen zorgen voor flink wat bedrijvigheid in Petten. Farmaceutische ondernemingen verwerken de isotopen, een half fabrikaat, tot eindproducten met een specifieke functie. Zij hebben baat bij vestiging in de buurt van de reactor. Ze kunnen dan 'verse' isotopen verwerken en direct naar de eindgebruikers sturen. Nu komt het voor dat een isotoop naar de VS wordt gestuurd, daar wordt verwerkt en vervolgens weer naar Europa wordt geëxpor teerd. Geen ideale situatie, gelet op de beperkte houdbaarheid van de isotopen. Geheim Of de isotopen veel duurder zul len worden door de komst van een nieuwe reactor, lijkt Van der Vlugt onwaarschijnlijk. ,,De prijs zal wel iets stijgen, maar dat is normaal", verwacht hij. Dat zal echter weinig effect hebben op de prijs die de patiënt uit eindelijk gepresenteerd krijgt. „De nucleaire isotoop maakt maar 3 tot 5 procent van de totale prijs uit. Een kleine prijsverhoging van de iso topen heeft dus weinig effect op de uiteindelijke marktprijs.'' Op het moment is de farmaceu tische industrie rond Petten goed voor 1500 banen. Er is groeiende belangstelling voor de regio. Dat heeft ook te maken met de komst van het Europees Agentschap voor Medicijnen naar Amster dam, geeft Bruins aan. „Amster dam meldt een daverende belang stelling vanuit de farmaceutische industrie om zich hier te vesti gen.'' Met de nieuwe reactor zal de werkgelegenheid gaan toenemen, verwachten betrokken partijen. De leidende positie en de groei verwachtingen voor nucleaire isotopen verklaren volgens de mi nister de serieuze belangstelling voor de financiering van het plan. Over de aard van de investeerders (Zijn het pensioenfondsen of far maceutische bedrijven bijvoor beeld?) doet Bruins geen uitspra ken. ,,We hebben geheimhou dingsverklaringen getekend.'' VOORAL VLIEGTICKETS ZIJN DUURDER BOOKMAKER SLUIT KANTOREN VERBODEN KARTELVORMING o De maaltijdbe zorger was de grootste stijger bij de hoofd fondsen in Am sterdam. vrijdag 5 juli 2019 GO De prijs van ijzer erts is licht ge daald. Het digitale be- taalplatform ein digde in de on derste regionen van de AEX. Kepler Cheu- vreux verlaagde zijn advies voor het navigatiebe- drijf van kopen naar houden. Nederland gaat zijn dominante positie op het gebied van me dische isotopen verder uitbou wen. Over zes jaar moet daar voor een gloednieuwe isoto- penreactor in bedrijf zijn. Peet Vogels Petten -Minister Bruno Bruins M De huidige kernreac tor in Petten. d E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16