Tourgids 2019 NIEUWS 15 Brand kernonderzeeër ontstond in batterijencompartiment Lees alles over de Tour van 2019! De minister van Defensie, Sergej Sjojgoe, heeft gezegd dat de nucle aire reactor van het vaartuig onder controle is. ,,De hoofdoorzaak is vastgesteld. Het gaat om een brand in het batterijencompartiment die zich heeft verspreid. De kernreactor is compleet geïsoleerd. De beman ning heeft alles in het werk gesteld om de installatie te beschermen.'' Het is de eerste keer sinds de tra gedie dat Moskou aangeeft dat het inderdaad om een kernonderzeeër gaat. Het type is nog niet onthuld. Volgens Russische media, die mili taire bronnen noemen, gaat het om een AS-12, bijgenaamd Losharik. Het vaartuig is vernoemd naar een animatiefiguur uit een Sovjetkin derfilm, een paardje opgebouwd uit bollen. De naam verwijst naar de constructie van de onderzeeër, die bestaat uit ballonvormige stukken. De 80 meter lange Losharik zou ge dragen worden door de Orenburg, een grotere nucleaire onderzeeër. Bekend is dat een deel van de be manning bedwelmd raakte door de rook. Officieel zijn er veertien do den, over gewonden wordt niets gemeld. ,,De informatie over de brand wordt beschouwd als staats geheim'', zei de woordvoerder van het Kremlin, Dmitri Peskov. De onderzeeër keerde op eigen kracht terug naar zijn thuishaven in Sever- omorsk, even ten noorden van Moermansk. Sabotage en spionage Terwijl er een herdenkingsdienst was voor de slachtoffers, groeide in Rusland de kritiek. De autoriteiten worden ervan verdacht opnieuw veel informatie achter te houden. Het Russische ministerie van Defensie wilde na dagen van zwij gen pas gisteren bevestigen dat het ongeluk maandag had plaatsgevon den in Russische territoriale wate ren. De duikboot voerde 'weten schappelijk onderzoek uit op de zeebodem' in de Barentszzee in het Noordpoolgebied. Volgens Russi sche bronnen valt de AS-12 onder de diepzeedienst met als belang rijkste taken 'buitenlandse com municatielijnen monitoren' en Ruslands diepzeekabels bescher men. Amerikaanse analisten be twijfelen dat verhaal: de betrokken onderzeeër zou in de Barentszzee zijn ingezet voor sabotage- en spio- nagedoeleinden. Op onafhankelijke Russische websites en op sociale media wordt het ongeluk met deze onderzeeër vergeleken met de ramp met de Russische kernonderzeeër Koersk in 2000. Daarbij kwamen alle 118 opvarenden om het leven en ook toen deden de autoriteiten aanvan kelijk heel geheimzinnig over het ongeluk. Internationale hulp werd geweigerd. Dat laatste leverde de toen kersverse president Poetin veel kritiek op. Zijn vermeende trots om hulp van het Westen aan te nemen zou 23 bemanningsleden, die nog leefden nadat de onder zeeër was gezonken, het leven hebben gekost. Poetin wilde deze keer kwijt dat zich onder de slachtoffers zeven kapiteins bevonden en twee 'Hel den van Rusland', dragers van de hoogste militaire onderscheiding in Rusland. De Russische president sprak ook van een 'groot verlies De bemanning heeft alles gedaan om de nucleaire reactor te beschermen voor de marine en het leger in zijn geheel'. Alles dient gedaan te wor den om de nabestaanden te helpen en te steunen, aldus de president. Volgens berichten bevinden de li chamen van de slachtoffers zich in het afgesloten en ondergelopen compartiment van de onderzeeër. Het Amerikaanse ministerie van Defensie meldde jaren geleden al dat dergelijke Russische onder zeeërs vooral zouden worden inge zet om internetkabels op de bodem van de oceaan te saboteren of te hacken. De Losharik, die in 2010 in dienst genomen werd, heet een van de meest geavanceerde Russische duikboten te zijn. Niet alleen wordt er amper info gegeven over de duik boot, ook foto's zijn uiterst zeld zaam. De duidelijkste foto zou in 2015 per ongeluk zijn gepubliceerd door het autotijdschrift Top Gear Russia, dat de boot onbedoeld vast legde tijdens een fotosessie van een Mercedes GL450, aan de Witte Zee in Noord-Rusland. 710114 Het voordeel van PZC Vind een winkel in de buurt via pzc.nl/tourgids 76 pagina's Alle etappes met kaart en doorkomsttijden Alle deelnemende teams en renners Uitgebreide reportages en exclusieve interviews bruna jilïjhv vrijdag 5 juli 2019 A De herdenkings dienst in de marine kathedraal van de Heilige Nicolaas in Kronstadt. FOTO EPA Russen laten weinig los over ongeluk Vier dagen na de brand in de Russische onderzeeër waarbij minstens veertien opvarenden om het leven kwamen, heeft de Russische president Poetin voor het eerst toegegeven dat het om een kernonderzeeër ging. Bob van Huët Moskou - Sergej Sjojgoe, minister van Defensie BON TOURGIDS 2019 O.a. verkrijgbaar bij: BLz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plus, Primera, Sparen The Read Shop 004628 Primeral THEREADSHOP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15