'Ook al zeg je duizend keer: géén spiritus op het vuur...' Na hoon bindt VVD in over bestraffen van redden migrant op zee NIEUWS 13 Dilemma onder de loep Pas op met plastic badjes die in de volle zon staan SANDRA JONGEN PLASTISCH CHIRURG^ Plastisch chirurg Sandra Jongen (55) heeft het druk. In juni kwamen er opvallend veel kinderen binnen in het Brandwonden centrum in Groningen. ,,In de zomer neemt de drukte toe vanwege het buitenleven.'' erg bij. ,,Een meisje met brand wonden aan borst, handen en nek bijvoorbeeld, gelukkig niet aan haar gezicht. Het is een van de kin deren die ik nu al vijfa zes keer ge opereerd heb. Ze was aan het spe len met een aansteker en had een pyjamaatje aan dat vlam vatte.'' Even leek asiel als ouderwetse splijtzwam terug binnen de coali tie, maar waar de VVD eerder deze week nog poneerde dat de partij het redden van drenkelingen op zee strafbaar wil laten stellen, zwakte zij die stelling gisteren in een Kamerdebat alweer af. De VVD weegt haar woorden nu preciezer: de partij wil een 'onder zoek' naar de 'mogelijkheid' reddingsoperaties zoals die van de Seawatch-3 strafbaar te stellen. Het CDA steunt de liberalen, maar Christenunie en D66 zijn mordicus tegen elke stap in die richting en dreigen desnoods uit het kabinet te stappen. Dat wil niet zeggen dat er direct een crisisstem ming heeft postgevat in Den Haag, zeker niet nu de VVD, formeel ook, 'slechts' om een onderzoek naar juridische mogelijkheden vraagt. Erg veel zorgen maken D66 en Christenunie zich toch al niet. Wie een hulpbehoevende niet helpt op zee, is volgens huidige wetgeving en internationale verdragen straf baar. Staatssecretaris Ankie Broekers- Knol (ook VVD) laat daarom weten dat zij hooguit het dilemma 'onder de loep' wil nemen. ,,Het woord strafbaarstelling neem ik niet in de mond.'' Lampedusa VVD-Tweede Kamerlid Jeroen van Wijngaarden, die het plan lan ceerde, kwam niet meer terug op zijn voorzet straffen van maximaal vier jaar op te leggen aan hulp verleners op zee. Zijn denkrichting komt tegelijk niet uit de lucht vallen. Al maanden geleden vroeg toenmalig VVD- Tweede Kamerlid Malik Azmani al om precies hetzelfde onderzoek. De discussie keert nu terug, doordat het reddingschip Sea- Watch 3 deze week weer het nieuws haalde. Dat schip, dat onder Nederlandse vlag opereert, voer de haven van het Italiaanse Lampe dusa binnen met migranten in 'me dische nood'. De Italiaanse regering reageerde woedend. Critici denken dat zolang hulp verleners in de Middellandse Zee als 'reddingsdienst' migranten uit zee redden, meer mensen de over steek naar Europa blijven wagen. Bovendien is Italië het beu de migranten onderdak te moeten bieden, terwijl landen elders in Europa weigeren hün deel aan asielzoekers op te vangen. Het VVD-plan ontvangt niette min vooralsnog overwegend hoon van haar partners in de Tweede Ka mer. ,,Een luchtballon en de VVD, dat is als paard en wagen. Die horen VVD is een heilloze weg ingeslagen. Het is moreel en juridisch onjuist bij elkaar'', smaalde D66-Kamerlid Maarten Groothuizen. ,,De VVD is een heilloze weg ingeslagen. Het is moreel en juridisch onjuist. Dit gaan wij niet meemaken in deze coalitie.'' Toch heeft de VVD juist met hulp van buiten de coalitie wel een meerderheid in de Tweede Kamer (met CDA, SGP, PVV en Forum) die voor het strafbaar stellen van het redden van drenkelingen is. Die partijen kunnen de VVD dus dwingen kleur te bekennen als ze met een eigen motie komen en de liberalen dwingen toe te geven dat strafbaarstelling geen kabinets crisis waard is. Dunnere huid Jonge kinderen hebben volgens de chirurg een aantal dingen tegen. ,,Als een kind een verbran ding oploopt, is dat in verhou ding met volwassenen vaak een groter lichaamsoppervlak, door dat de verhoudingen van hun li chaamsdelen nog anders zijn. Bo vendien hebben kinderen een dunnere huid, dus brandwonden zijn vaak ernstiger, wonden snel ler dieper. En kinderen die in de groei zijn, zijn tot ze zijn uitge groeid met die wonden bezig, doordat de getransplanteerde huid niet meegroeit. Verbrande vingers kunnen dan krom gaan staan, of kinderen kunnen hun hals niet meer goed bewegen. Dan moet je weer een operatie plan nen, zodat ze weer beter in hun vel komen te zitten.'' Bij meisjes speelt mee dat ze borsten krijgen. ,,Als je een kop thee omtrekt, komt het hete water over je nek en je borsten heen. Als je daar in de puberteit niks aan doet, groeien de borsten niet mee. Vaak kost het een paar ingrepen om te zorgen dat er voldoende ruimte ontstaat." Het zwaarst is haar vak als zij een hersteloperatie moet uitvoe ren 'bij echt jonge kindjes'. ,,Tot kinderen 4 jaar oud zijn, hebben zij in verhouding een heel groot hoofd en een klein lichaampje. Dan kun je relatief veel huid van het hoofd afnemen om elders neer te leggen. We scheren dan als het ware die huid van het hoofdje af. Als je een oppervlak kig stukje huid wegschaaft, groeit dat weer aan. Daar zie je verder niks van, terwijl op een been de kleur net wat lichter kan worden. Als je zo'n jong kindje moet ope reren, is het echt slikken. Dan denk ik: professioneel blijven en zorgen dat het goed gebeurt.'' Exact om 12.00 uur heeft ze even. Tegen het eind van het gesprek klinken verschillende piepjes en beltonen; ze moet dóór. ,,Dit jaar zijn er al opvallend veel jonge kinderen opgenomen. De zomer vakantie is nog niet eens echt begonnen. Vorige week is er van alles gebeurd ,,Dan moet je denken aan kop jes hete thee die worden omge stoten. Maar ook aan peuters die aan de hendel van de waterkraan trekken als ze in het bad zitten en zo heet water over zich heen krijgen - daar voor is 50 a 60 graden al genoeg. Daarom luidt het advies ook kleine kinderen nooit in een wasbak te badderen, omdat keukenkranen vaak minder goed beveiligd zijn dan badkranen.'' In juni 2018 kwamen zes kinderen het Gro ningse brandwonden centrum in het Martini Ziekenhuis binnen; in juni 2019 waren dat er negen. „Vorig jaar waren er vier kindjes onder de 4 jaar; dit jaar zijn dat er zeven - vijf zijn er zelfs onder de 16 maanden.'' De plastisch chirurg luidt nu mede namens de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) de noodklok. In de zomer liggen steeds meer gevaren op de loer. ,,We zien steeds vaker brandwonden ont staan, doordat vuurkorven, sfeer haarden en gelbranders in trek zijn. Daar zie je vaak verbrande handen bij, doordat iemand pro beert het vuur uit te slaan. Dan heb je het over diepe tweede graads en derdegraads brand wonden. Als kleding vlam vat - bijvoorbeeld van die goedkope synthetische jurkjes - geeft dat ernstige brandwonden.'' Verkeerd gebruik van barbe cues en vuurkorven is nog altijd een veelvoorkomende oorzaak van ongelukken. ,,Ook al zeg je duizend keer: géén spiritus op brandend vuur gieten, mensen doen het tóch.'' In de winter komen brand wonden volgens haar juist steeds minder voor, doordat mensen vaker relatief veilige, elektrische fonduepannen gebruiken. ,,De laatste tien jaar zijn die kleine pannetjes op spiritus bijna verdwenen.'' Soms zit een zomers ongeluk in een klein hoekje. ,,Pas op met plastic badjes die in de volle zon staan. Zuigelingen kunnen daar hun voetjes in verbranden. Een gevaar waar veel ouders ook niet op bedacht zijn, is dat uit een in de zon liggende tuinslang kokend heet water kan komen zodra je de kraan openzet. Hete thee valt ook veel sneller van een wiebelig campingtafeltje dan van de ste vige tafel die binnen staat. Brand wonden loop je vaak in een fractie van een seconde op, maar de gevolgen kunnen een leven lang duren.'' Sommige patiëntjes blijven haar vrijdag 5 juli 2019 GO Aan de horizon: de Sea-Watch bij Libië, op 3 april dit jaar. foto ap De coalitiepartijen van het kabi- net-Rutte III zijn ernstig ver deeld over een plan van de VVD om het redden van migranten op zee strafbaar te stellen. Maar crisis is het bepaald niet: de VVD bindt alweer in en Christen Unie en D66 zien vooral een luchtballonnetje. Tobias den Hartog Den Haag - Maarten Groothuizen, Tweede Kamerlid D66 Marcia Nieuwenhuis Een voortent na een ongeval met spiritus. foto politie salzburg -Sandra Jongen, Brand wondencentrum Groningen Groningen Sandra Jongen. FOTO MARTINI ZIEKENHUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13