OM linkt aanslagplegers De Telegraaf aan drie moorden 10 NIEUWS ANALYSE KAMERRECES^ De middenpartijen hebben hun zelfvertrouwen herwonnen. Rutte-3 startte weifelend en angstig. Maar de verloren verkiezingen en twee grote akkoorden dreef de coalitiepartijen weer in elkaars armen. Toen Kamervoorzitter Kadija Arib vannacht de laatste Kamerverga dering voor het zomerreces afha merde, haalden de 76 Kamerleden van regeringscoalitie met een op gelucht gevoel hun tas van hun werkkamer. Het Binnenhof blijft tot begin september grotendeels uitgestorven. Op de valreep bewe zen ze dat het doorhakken inge wikkelde politieke knopen nog steeds kan in een versplinterd po litiek landschap. Nog maar een paar maanden ge leden hing er een donkere wolk boven de coalitie. Het kabinet had sowieso al geen lekkere start ge had. Na de langste formatie ooit waren VVD, CDA, D66 en Chris tenUnie min of meer tot elkaar veroordeeld. Met een minimale meerderheid van één zetel in zo wel Eerste als Tweede Kamer moesten grote onderlinge ver schillen worden overbrugd. Meningsverschillen werden weggemasseerd in eindeloze over- legjes en afstemsessies. Zo veel, dat Kamerleden klaagden aan wei nig anders meer toe te komen. Desondanks borrelde de ergernis af en toe naar de oppervlakte. Toen ChristenUnie-leider Segers aan het begin van dit parlementaire jaar nog klaagde dat afschaffing i Modderen we door of bewijzen we dat het midden nog iets gedaan kan krijgen? van de dividendbelasting 'een me loen' was om door te slikken, maar dat het wel moest omdat anders het kabinet zou vallen. Of toen VVD-fractievoorzitter Klaas Dijk- hoff zijn D66-kompaan Rob Jetten 'een klimaatdrammer' noemde. Maar zie: het parlementaire jaar is afgelopen en de coalitie heeft zich herpakt. De dividendbelasting is toch niet afgeschaft en het kabinet is er niet om gevallen. Er is wel de gelijk een klimaatakkoord gesloten waarmee zelfs volgens het kriti sche Planbureau voor de Leefom geving de klimaatdoelen van Parijs worden gehaald, maar waarbij alle vier de regeringspartijen (ook de klimaatdrammers) eensgezind roepen dat de burger 'niets hoeft'. Pensioenakkoord En ook op het ingewikkelde pensi oendossier dat al negen jaar voort sleepte kwam er een omvattend akkoord. Iets waar niemand meer een cent om leek te geven. Maar er gebeurde dan ook iets dit afgelopen jaar wat de midden partijen dieper in elkaars armen dreef: de Statenverkiezingen. Fo rum voor Democratie werd in een klap de grootste. De coalitie ver loor haar meerderheid in de Eerste Kamer en stond voor de keus: gaan we modderend verder of willen we bewijzen dat de traditionele middenpartijen nog in staat zijn om iets voor elkaar te krijgen, zo als we ons bij de formatievorming hadden voorgenomen? Het werd het laatste. Het leidde tot een opleving van de lang verguisde politiek van pol deren en compromissen sluiten. Grootste opsteker voor de coalitie was dan ook het referendum dat de FNV hield onder haar leden over het pensioenakkoord. Maar liefst driekwart van de leden stemde vóór dit compromis waarin niemand helemaal zijn zin kreeg. Het maakt dat de oppositiepar tijen met een ander gevoel het re ces ingaan. SP en soPlus riepen hun achterban vergeefs op bij het referendum tegen te stemmen. Hun invloed bleek tanende. SP werd zelfs weggevaagd bij de Eu ropese verkiezingen. De PVV deed het bij zowel de Staten- als de Eu ropese verkiezingen slecht. Groen Links is al maanden op zijn retour in de peilingen. De groenen zijn virtueel zelfs weer ingehaald door de PvdA. Die andere traditionele middenpartij die de schroom van zich af schudde en het aandurfde om ach ter de schermen een bijdrage te le veren aan het bereiken van het pensioencompromis. Bodensee Het maakt dat ook Mark Rutte straks met een tevreden gevoel op vakantie gaat. Zoals elk jaar vast weer naar de Duitse Bodensee. De premier houdt van een paar vast igheden in zijn leven als rustpunt in alle drukte door het jaar heen. Juist hij, de manager van onmoge lijke coalities, zal opgelucht con stateren dat het politieke midden nog niet is afgeschreven. Het geeft hem nieuwe stof tot nadenken als hij straks moet beslissen of hij nog een nieuwe ronde in wil als VVD- lijsttrekker. Het onderzoek naar deze organisa tie startte in april 2018 toen bij de politie informatie binnenkwam over Bilal el H. (25) en Nabil D. (28). De twee zouden auto's hebben ge leverd die werden gebruikt bij de schokkende 'vergisliquidatie' op de 18-jarige Mohammed Bouchikhi (januari 2018) in een buurthuis in Amsterdam, en een dubbele liqui datie van een vader en een zoon in Zoetermeer (april 2017). Op basis van deze informatie besloot de po litie de telefoons van het duo af te tappen en hen te observeren. Hotwings Rechercheurs zagen de twee gere geld bij garageboxen waar gestolen auto's werden gestald en klaarge maakt voor gebruik. Tijdens de eer ste inleidende zitting tegen de in totaal tien verdachten werd een vi deopresentatie getoond waarin het OM de betrokkenheid van de ver dachten probeerde te verduidelij ken. Zo werd duidelijk dat het OM be schikt over een groot aantal afge luisterde gesprekken, waarin vrij- elijk werd gesproken over bijvoor beeld de aanslag op De Telegraaf. Ook zijn er veel gesprekken over de vluchtauto die is gebruikt bij de aanslag. Deze werd later in brand gestoken. Na afloop van de aanslag was er weer contact tussen de verdachten. ,,Wil je wat eten? Nee, man? Zeker weten? Ook geen hotwings?" Lichterlaaie Dat de schade aan het redactiege bouw van De Telegraafin Amster dam West niet nog groter was (de vlammen sloegen tot zeker 10 me ter in het gebouw), was vooral te danken aan de constructie van het gebouw. Op camerabeelden is te zien dat het witte busje tot twee keer toe het gebouw binnenrijdt. Het busje was gevuld met zeker 100 liter benzine, waardoor het gebouw vrijwel onmiddellijk in lichterlaaie stond. Officier van justitie Zlatko Trokic noemde de aanslag 'een harde klap in het gezicht van de vrije pers'. ,,Dit is een ongekende inbreuk op de vrije pers.'' Het OM denkt dat Bilal El H. en Na bil D. mogelijk ook zelf plannen hadden een liquidatie uit te voeren. Zo werden ze door observatieteams gezien bij de woning van Ennet- com-eigenaar Danny M. in Nijme gen. Zijn bedrijf verkocht PGP-te- lefoons (Pretty Good Privacy) die veelal werden gebruikt door crimi nelen. El H. en D. spraken vrijuit met de telefoons omdat zij zich on bespied waanden. Toch werden de mobieltjes uiteindelijk gekraakt, waardoor het OM tientallen moor den alsnog kan oplossen. Sindsdien wordt Danny M. ernstig bedreigd. Het onderzoek van het OM is nog niet afgerond. In september gaat de zaak verder. vrijdag 5 juli 2019 Opleving van het politieke midden Hans van Soest Den Haag Minister Hugo de Jonge (b), 50Plus-voorzitter Henk Krol (l) en minister Carola Schouten (r) op traditionele afsluitende par lementaire barbecue. foto's anp Kijk op de site bij /video Henk Krol vertelt over zijn zomerplannen Het OM ziet in de Amsterdam mers Bilal el H. en Nabil D. het brein van een criminele organi satie die razendsnelle auto's stal die vervolgens werden gebruikt bij drie geruchtmakende liquida ties en bij de aanslag op het re dactiegebouw van De Telegraaf. Yelle Tieleman Amsterdam Het busje dat het gebouw van De Telegraaf in reed. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10