Taakstraffen geëist tegen in kazerne pestende militairen Europarlement kiest Sassoli 9 handen gedragen Vrouw sjeik nam 30 miljoen mee De kern van de klachten, zo blijkt uit een vernietigend rapport: er vliegt niks, er vaart niks, er is geen munitie en er is zelfs geregeld een tekort aan nieuw ondergoed. Het standaard wapen schiet niet zuiver meer als het te heet wordt. Piloten nemen gefrus treerd ontslag, omdat een groot deel van de helikopters en straaljagers niet de lucht in kan vanwege gebrekkig onderhoud. De bergtroepen worden in de winter ingezet om sneeuw van de daken te scheppen. ,,Het lijkt de vrijwillige brandweer wel", meldt de nieuwssite Politico vilein. Nog een klapper: de restauratie van Gorch Fock, een trainingsschip van de marine, valt bijna twintig keer zo duur uit als begroot. Ook in het Europees Parlement is haar nominatie niet uitsluitend met applaus ontvangen. Ze is om te be ginnen geen Spitzenkandidaat, maar het product van een achterkamer tjescompromis, en dat is nu juist iets waar het parlement vanaf wil. „On acceptabel", fulmineren de sociaal democraten, maar die hebben dan ook net Frans Timmermans in het strijdgewoel verloren. ,,Zeer teleur stellend", zegt Bas Eickhout van de Groenen. Zelfs haar eigen christen democraten, die vol gingen voor Manfred Weber, zijn aan het moppe ren: ,,De Europese Raad (die de no minatie heeft gedaan) hoeft ons niet te vertellen op wie we moeten stem men." Von der Leyen krijgt halverwege deze maand de gelegenheid het par lement te overtuigen van haar kwali teiten. Als ze niet een meerderheid van de stemmen krijgt, moeten de Europese leiders binnen een maand met een nieuwe kandidaat komen. VOORZITTER te Volgens het Openbaar Ministerie heersten enkele leidinggevenden als ware tirannen over de andere manschappen en gingen zij daarbij ver over de schreef. Er zou meer dere keren over een slachtoffer zijn heen geplast, twee anderen kregen de billen van een collega in hun ge zicht gedrukt. Dat laatste zou bij de krijgsmacht bekendstaan als 'drie man tillen'. Ook is een slachtoffer volgens het OM stelselmatig mishandeld door hem te 'duwen, porren en prikken' en zou hij meermaals zijn bedreigd. Een keer zou hij daarbij een pistool op zijn hoofd gericht hebben gekre gen in de wapenkamer. Het OM noemde de pesterijen en vernederingen 'ronduit ontluiste rend'. ,,Er was een volledig gebrek aan discipline. In mijn ogen was dit een geheel ontspoorde eenheid'', zei de officier van justitie. Korporaal Volgens het OM hadden de vijfver- dachten een voorbeeldfunctie, en helemaal als korporaal en sergeant. Eigenlijk zouden ze onvoorwaarde lijke celstraf verdienen, aldus OM. Maar omdat er veel media-aandacht voor de zaak is geweest - de slacht offers stapten met hun verhaal naar de krant - en de zaak ook politiek tot veel ophef leidde, eiste het Openbaar Ministerie nu taakstraf- fen die uiteenlopen van 40 uur tot 240 uur. De verdachten hebben tijdens de zitting ontkend dat zij zich schul dig hebben gemaakt aan de mis standen. Maar volgens de officier van justitie is het de vraag wat de verdachten verstaan onder mis standen. Zo gaven sommigen tijdens hun verhoor aan dat er op de kazerne werd geswaffeld. En dat er plasinci- denten waren, zoals over elkaar heen pissen tijdens het douchen. Alleen noemden ze dat kwajon gensstreken. ,,Het gaat hier niet om een stelletje padvinders die een weekend gaan buitenspelen. Dit zijn militairen die onder soms moeilijke omstandigheden moeten vechten'', aldus de aanklager. De militairen zelf noemen het geen misstanden, maar kwajongensstreken Volgens de advocaten van de ver dachten moeten hun cliënten wor den vrijgesproken. De verklaringen van de aangevers lijken op elkaar af gestemd. Bovendien wordt er steeds wisselend verklaard over wie nu precies wat heeft gedaan. Met name de verklaring van de hoofd aangever rammelt, stellen de raads lieden. Eén raadsman vroeg zich tijdens de zitting hardop af of er mogelijk andere redenen waren om deze vijf militairen te beschuldigen. Toen de zaak in de publiciteit kwam, bleek dat twee van hen zo'n 200.000 euro schadevergoeding hadden gekre gen. ,,Was geld misschien het ware motief?'' LONDEN Sjeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum (69), de schatrijke alleenheerser van Dubai, is in grote verlegenheid gebracht. Zijn zesde vrouw, prinses Haya (45), heeft haar biezen gepakt en zit ondergedo ken in Londen. Haya, de dochter van wijlen koning Hoessein van Jordanië, heeft circa 30 miljoen cash en hun twee kinderen, zoon Zayed (7) en dochter Al Ja- lila (11) meegenomen. Dat laat ste is een grove inbreuk op de strenge islamitische wetten. Hoewel het schuiladres niet is bekendgemaakt, is duidelijk ge worden dat ze na een kort ver blijf in Duitsland nu in hun huis in Londen is. donderdag 4 juli 2019 GO M Ursula von der Leyen kreeg Europa met de paplepel ingegoten. Brussel bijeen waren om de belangrijkste banen in de unie te verdelen, hadden aanvankelijk een an dere naam laten val len. Dat was die van de Bulgaarse sociaal democraat Sergei Stanisjev, omdat er nog geen Oost-Euro peaan in het pakket zat. Maar de sugges tie van Stanisjev be trof slechts een voor keur, zo haastte de huidige Raadsvoorzit ter Donald Tusk zich te zeggen: „Hier gaat alleen het parlement over." De suggestie werd niet gevolgd. Sassoli was eerder al vicepresident van het parlement. Gisteren riep hij de Europese leiders op om 'met meer moed te reage ren op de noden van de burgers'. FOTODPA De Italiaan David Sassoli is gekozen tot nieuwe voorzitter van het Europees Parlement. De socia list volgt daarmee zijn landgenoot Antonio Tajani op. De parle mentariërs hadden gisteren in Straats burg twee stemron des nodig om eruit te komen. Er hadden zich vier kandidaten gemeld voor de post: Sassoli, de Duitse Ska Keller van de Groenen, de radicaal linkse Sira Rego uit Spanje en de conser vatieve Tsjech Jan Zahradil. Het voorzit terschap van het par lement is een roule rende functie. De oud-journalist Sas soli (64) is benoemd voor 2,5 jaar. De Eu ropese leiders, die de afgelopen dagen in Voorzitter Rechter De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem. foto anp Tegen vijf (ex)militairen van de Oranjekazerne in Schaarsber- gen zijn gisteren taakstraffen tot 240 uur geëist. Ze zouden drie collega's stelselmatig het leven zuur hebben gemaakt. Raymond Boere Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9