Voorgedragen nieuwe EU-baas nog niet op Niet Frans Timmermans dus, maar Ursula von der Leyen. Wie is deze Duitse Wunderfrau, die in eigen land niet bepaald bij iedereen de handen op elkaar krijgt? 8 NIEUWS Minister wil meer met dna doen Profiel Minister Ferd Grapperhaus van Justitie wil ook niet-verdach- ten voortaan kunnen verplich ten dna af te staan. Dat is wel een heel zware maatregel, maar in uitzonderlijke gevallen moet dat kunnen om zeer ern stige misdrijven op te lossen, vindt hij. Nu kan iedereen die niet is ver oordeeld voor een ernstig mis drijf weigeren celmateriaal af te geven. Dat bemoeilijkt groot schalig dna-onderzoek zoals bij de zaak-Nicky Verstappen. Maar het hindert ook alledaag sere zaken die makkelijker worden opgelost als de politie zou beschikken over het dna van een vriend of kennis of van iemand die ter plaatse was. Grapperhaus kondigde al eer der aan dat hij verdachten van een ernstig delict wil kunnen dwingen om erfelijk materiaal af te staan, maar vindt in uit zonderlijke gevallen ook een verdenking niet nodig. Daar mee maakt hij wel een inbreuk op de privacy, erkent hij. Daarom mag de politie zulk af genomen dna alleen gebruiken om te vergelijken met sporen die op de plaats van het mis drijf of op het slachtoffer zijn aangetroffen. Komt dat niet overeen, dan moet het worden vernietigd. Gouden kans om parels als Kinderdijk en Keukenhof te promoten Nederlander komt om bij val van 150 meter Een 50-jarige man uit Nederland is om het leven gekomen door een val in de Alpen in het uiter ste zuiden van Duitsland. Hij verloor zijn evenwicht en viel 150 meter. Het ongeluk gebeurde tijdens een bergwandeling bij de Zugspitze, de hoogste berg van Duitsland. Die ligt aan de grens met Oostenrijk. Volgens de politie had het slachtoffer een goede uitrusting bij zich. Hij ging op stap met zijn zwager. Het ongeluk gebeurde in onher bergzaam gebied bij slecht weer. Haga-info AIVD onder de loep Rijschool is failliet Neergestoken Roemeen dood igenlijk is het een wonder dat Ursula von der Leyen niet al veel eerder op een be langrijke Brusselse stoel terecht is geko men. Althans, als we enkel naar haar achtergrond kijken. Ze is nota bene geboren in het Euro pese centrum van de macht, en ook nog eens in de wijk Elsene (Ixelles, op z'n Frans), waar zowel de Com missie als het parlement onderdak hebben. Mogelijk is 'Europa' zelfs een van de eerste woordjes die ze leert, want haar vader is directeur-generaal bij de Europese Commissie. Deze Ernst Albrecht gaat als een van de eerste ambtenaren aan de slag bij de poli tieke instelling, die in 1958 wordt op gericht. En dat is, jazeker, ook het ge boortejaar van de kleine Ursula. Ze spreken thuis Duits, maar als kind leert ze vanzelfsprekend ook Frans, de voertaal in Brussel. Later komt daar ook Engels bij, waarmee ze dus de belangrijkste Europese talen beheerst. Dat is zo ongeveer het eer ste dat ze je vragen als je een Euro pese topbaan ambieert. Op haar dertiende verhuist het ge zin naar Duitsland, waar vader zich in de regionale politiek stort. En met succes: hij dient van 1976 tot 1990 als premier van de deelstaat Nedersak- sen. Dochter volgt aanvankelijk een ander spoor. Ze begint aan een studie economie, maar stapt later over op medicijnen, en maakt dat ook af. In die tijd ontmoet ze ook haar man Heiko von der Leyen, een arts. De twee zijn streng gelovig (Luthers) en krijgen samen zeven kinderen: vijf dochters en twee zoons. Ze gaat werken als arts, is even Ursula von der Leyen Beoogd voorzitter Europese Commissie Ze is onze zwakste minister. Dat is blijkbaar voldoende om voorzitter van de Europese Commissie te worden huisvrouw als haar man in Amerika gaat lesgeven, staat daarna zelf ook even voor de klas, maar de lokroep van het openbaar bestuur wordt langzaam luider. Voor de christende mocratische CDU begint ze in de lo kale politiek van Hannover, waarna ze al snel in het parlement van Ne- dersaksen terechtkomt en zelfs mi nister voor Sociale Zaken, Vrouwen, Gezin en Volksgezondheid wordt. Een bliksemcarrière, dus. Dat heeft ook Angela Merkel in de gaten. Als zij in 2005 aan haar eerste termijn als bondskanselier begint, kiest ze Von der Leyen als haar mi nister voor Familiezaken en J eugd. Het is het begin van een zeer vrucht bare en innige samenwerking. Von der Leyen is uiteindelijk de enige mi nister die in alle regeringen van Mer kel dient. In 2009 wordt ze minister van Werkgelegenheid en Sociale Za ken, en in 2013 begint ze op het mi nisterie van Defensie. Dat laatste wordt geen succes. ,,Von der Leyen is onze zwakste minister", klinkt het bijtende com mentaar van de sociaaldemocraat Martin Schulz als het nieuws van haar voordracht bekend wordt. ,,Dat is blijkbaar voldoende om voorzitter van de Europese Commissie te wor den." Let wel: Schulz' SPD is een coa litiegenoot van Von der Leyen. Er is geen ontkennen mogelijk: de staat van het Duitse leger is rampza lig. Sommigen proberen Von der Leyen nog te ontzien door te verwij zen naar het verleden: kan zij er wat aan doen dat die Armee 25 jaar lang is uitgehold door de ene bezuiniging na de andere? Ja ja, zeggen haar tegenstanders, maar als je al zes jaar minister van Defensie bent, is dat geen excuus meer. donderdag 4 juli 2019 GO DEN HAAG VVD-Statenlid Rense Weide is positief dat de provincie een miljoen euro geeft als het songfestival naar Rotterdam komt. ZUGSPITZE GELOOFSBRIEVEN De nieuwe ambassadeur van Kirgizië, Muktar Djumaliev, overhandigt koning Willem-Alexander op Paleis Noordeinde zijn geloofsbrieven. Samen met de nieuwe ambassadeur van Sri Lanka arriveerde hij in een galarijtuig. foto anp AMSTERDAM De informatiever strekking door de AIVD aan overheids instanties over het Cornelius Haga Ly ceum komt onder de loep. Aanleiding is het nog steeds voortdurende debat in de samenleving over bijvoorbeeld de juistheid van de in formatie. Het Haga Lyceum in Amster dam is in opspraak geraakt na berichten van de AIVD over salafistische leerlin gen. ZOETERMEER Rijschool Aalbregt in Zoetermeer is failliet verklaard. Eigenaar Ferry Aalbregt sloot zijn rijschool vorige week. Daarna meld den zich meer dan tweehonderd men sen die gedupeerd waren door de slui ting. HELLEVOETSLUIS Een 26-jarige Roe meen die zaterdag avond 22 juni zwaar gewond raakte door een steekpartij in Hellevoetsluis, is overleden. De steek partij had plaats in het voormalige hotel De Herberg, waar bedrijven tegen woordig gastarbei ders onderbrengen. Er werd een 36-ja- rige verdachte aan gehouden in een van de kamers van het gebouw. Hij zit nog vast. Wie is Ursula, dieWunderfrau voor Brussel? Mark van Assen Brussel - Martin Schulz, SPD'er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8