Patiënten in de VS leven er gemiddeld twee jaar langer door 7 Ov-chipkaart nadert einde In de VS leven duizenden darmkankerpatiënten jaren langer door een simpel chemopompje. Maar het valt niet mee om het oude geneesmiddel naar Nederland te halen. Artsen van het Erasmus MC gooien het nu over een andere boeg. Onderzoek naar duikbootramp Vrijspraak voor Navy SEAL Het academisch ziekenhuis in Rotter dam is op zoek naar 230 mensen met darmkanker en uitzaaiingen in de le ver die willen deelnemen aan een pa- tiëntenonderzoek naar de chemo pomp. Die moet de spectaculaire on derzoeksresultaten uit Amerika nog eens bevestigen/bekrachtigen in eigen land. In de VS, waar de pomp al zeker twintig jaar wordt gebruikt, leven pa tiënten gemiddeld twee jaar langer na behandeling met de chemopomp. Omdat het geneesmiddel niet in Eu ropa is geregistreerd, kan het in Ne derland voorlopig alleen in studiever- band worden gebruikt. De chemopomp is een geavanceerd apparaatje ter grootte van een ijs- hockeypuck. Deze wordt vlak onder de navel, onder de huid, geplaatst en pompt elke maand twee weken lang het antikankermiddel heel langzaam in de slagader van de lever. Omdat het medicijn op een heel gerichte plek wordt gegeven, krijgt de patiënt een veel hogere dosis medicijn binnen dan bij een reguliere chemobehandeling via een infuus. In Nederland krijgen jaarlijks zo'n 13.000 mensen darmkanker. 1500 heb ben uitzaaiingen in de lever die met een operatie zijn weg te halen. Toch blijven vaak uitzaaiingen achter die met het blote oog niet te zien zijn. Hierdoor keert de kanker bij 80 pro cent terug, die meestal niet meer te genezen is. Opgeruimd De chemopomp zorgt ervoor dat de onzichtbare restjes worden op geruimd, waardoor de overlevings kansen flink toenemen. Met de hui dige behandeling overleeft gemiddeld 20 procent van de patiënten de ziekte. Na behandeling met de pomp was dit verdubbeld. Oncologisch chirurg Bas Groot Koerkamp van het Erasmus MC toonde dit twee jaar geleden al aan na een onderzoek onder 2400 Amerika nen. Sindsdien probeert hij deze be- Er zijn weinig behandelingen voor kanker die zo'n groot verschil in overleving laten zien handeling naar Nederland te halen, maar dat blijkt niet gemakkelijk van wege verschillende wetgeving in Amerika en Europa. Het geneesmiddel, genaamd Floxu- ridine, dat wordt gebruikt in de pomp werd in Amerika al in 1971 geregis treerd. Voordat het in Nederland in de handel mag komen, moet het echter aan de huidige wetgeving voldoen. En die kwaliteitseisen liggen nu een stuk hoger dan circa vijftig jaar geleden. Pa tiënten mogen vanzelfsprekend niet worden blootgesteld aan behandelin gen die ernstige bijwerkingen kunnen hebben. Inmiddels heeft de Rotterdamse arts onder dertig Nederlandse patiën ten al aangetoond dat de pomp veilig kan worden geïmplanteerd. Maar nu moet hij - onder een grotere groep pa tiënten - opnieuw bewijzen dat zij daadwerkelijk langer leven door deze pomptherapie. Want daar lopen de meningen over uiteen. Eerdere studies in Europa gaven minder goede resul taten en leidden in enkele gevallen tot ernstige bijwerkingen als maagzwe ren. Overtuigend bewijs Groot Koerkamp stelt dat zijn Ameri kaanse literatuuronderzoek 'extreem overtuigend bewijs' geeft dat de pomptherapie wél werkt. Bovendien hadden de deelnemers geen last van de gebruikelijke bijwerkingen van chemotherapie, zoals haaruitval en diarree. ,,Er zijn weinig behandelingen voor kanker die zo'n groot verschil in overleving laten zien. Vaak gaat dat om maanden, nu om jaren.'' Hij vergeleek achthonderd patiën ten die na hun operatie een chemo- pomp kregen met zestienhonderd pa tiënten die een antikankermedicijn via een infuus in de bloedbaan kregen. Om zeker te weten dat er geen andere factoren meespelen in het succes van de pomp - misschien waren de acht honderd patiënten wel vitaler - moet hij het onderzoek in eigen land herha len, waarbij het toeval de patiënten in twee groepen splitst. Van de 230 stu- diedeelnemers, die zich nog kunnen aanmelden bij het Erasmus MC, krijgt dus de ene helft de pomp en de andere helft de standaard behandeling (ope ratie). ,,Voor sommige patiënten zal de loting teleurstellend zijn, maar we mogen deze pomp alleen in onder zoeksverband geven. Er is geen andere mogelijkheid.'' Er zijn wel enkele Ne derlandse patiënten geweest die opge geven waren, maar - met succes - een behandeling in Amerika ondergingen. Zij moesten wel 1 a 2 ton neertellen. Er zijn meer redenen waarom de chemopomp zo lang op zich laat wachten in Nederland, zegt Groot Koerkamp. De pomp kwam gelijktij dig op de markt met andere chemo- therapieën die veel gemakkelijker te geven waren dan een apparaatje dat in de onderbuik moest worden geplaatst. ,,Bovendien is het geneesmiddel in de pomp zo goedkoop dat farmaceuten daar geen interesse in hadden. Door het verlopen van het patent kost een chemokuur namelijk duizend euro per patiënt. Farmaceuten verdienen er niks aan, vergeleken bij nieuwe kan kermedicatie die 50.000 tot 100.000 euro per patiënt per jaar kost." Het on derzoek voor toelating van een nieuw geneesmiddel op de Nederlandse markt duurt gemiddeld tien jaar. Nu het om een bekend, maar niet geregis treerd geneesmiddel draait, kan dat proces sneller gaan. Maar het zal vol gens Groot Koerkamp nog jaren duren voordat de chemopomp een stan daardbehandeling in het ziekenhuis is. donderdag 4 juli 2019 GO DEN HAAG De ov-chipkaart wordt mogelijk in 2023 af geschaft. De techniek ver oudert, en is bovendien re latief duur, laat staatsse cretaris Stientje van Veld hoven weten aan de Tweede Kamer. De af schaffing hangt wel af van hoe snel nieuwe betaalme thoden succesvol kunnen worden ingevoerd. In het huidige systeem moeten reizigers saldo op de ov- chipaart zetten. In de toe komst moeten reizigers kunnen betalen met hun bankpas, of mobiele tele foon. SEVEROMORSK De Russi sche president Vladimir Poetin heeft een onder zoek gelast naar de brand op een onderzeeboot waardoor veertien opva renden om het leven kwa men. Hij zei dat na een ont moeting met minister van Defensie Sergej Sjoigu. De brand veroorzaakte zo veel rook of gas dat veertien mariniers bezweken. Ande ren aan boord wisten de brand te blussen. De duik boot is teruggekeerd naar Severomorsk, even ten noorden van Moermansk. Het is onduidelijk om welk type onderzeeër het gaat. SAN DIEGO De Ameri kaanse elitemilitair die was beschuldigd van oorlogs misdaden in Irak, is vrijge sproken van vrijwel alle be schuldigingen waaronder moord. Dat is de uitspraak van een militaire rechtbank in San Diego waar de Navy SEAL terechtstond voor onder meer de moord op een IS-strijder. Edward Gallagher zou in 2017 een gewonde IS-strijder heb ben gedood. Die was ge vangen genomen bij de strijd in Mosul. Aanklagers zeggen dat Gallagher de tiener eerst behandelde, maar daarna zijn mes trok en hem in de nek stak. De zevenkoppige jury had negen uur nodig om tot een uitspraak te komen. Waarom de chemopomp nog niet in Nederland is Hanneke Van Houwelingen Rotterdam -Bas Groot Koerkamp oncologisch chirurg IP 2000 V tricumed Germany De chemopomp heeft het formaat van een ijshockeypuck. Lever met miniscule uitzaaiingen Het Erasmus MC is op zoek naar 230 mensen met darmkan ker en uitzaaiingen in de lever die willen meedoen aan onderzoek naar de chemopomp. Chemo Medicatie wordt de bloedsomloop ingebracht. OllGITIO Omdat het middel het hele lichaam beïnvloedt, - Via mf UUS mag de dosis niet te hoog zijn Vl3 P°mP Dit is de standaardbehandeling Lever met miniscule uitzaaiingen 9 cm Pomp in de buik levert medicatie direct af in de lever. Pomp bijgevuld via injectie naald De dosis is hoger en daardoor effectiever. Patiënten leven gem. twee jaar langer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7