OZCAN AKYOL Justitie en Geert Wilders op herhaling, boete geëist 6 Amsterdam wil van overlast en drukte af Toekomstscenario's Column Vandaag zal tijdens de jaar lijkse 'Binnenhof Barbecue' geprotesteerd worden tegen Kamerleden, bewindslieden en parlementaire journalisten die zich op deze traditionele bijeenkomst tegoed doen aan een stuk vlees. De Partij voor de Dieren én actieclubs die zich verwant voelen, hebben iets nieuws bedacht: iedereen met gezag die aan de barbecue deel neemt, schendt de integriteitsre- gels voor politici. De middag wordt namelijk gefa- ciliteerd door de Centrale Organi satie voor de Vleessector (COV) en de Vereniging van de Nederlandse Pluimveeverwerkende Industrie. Maar het gaat de protestgroepen in werkelijkheid niet om integri teit. Ze willen hun eigen levens wijze, veganisme en alles wat daar bij hoort, door de strot van anderen duwen, zelfs als mensen bewust vlees eten, zonder de ogen te slui ten voor misstanden die wel dege lijk bestaan bij sommige boeren en een aantal vleesverwerkingsbedrij- Ze verklaart desgevraagd: ,,Barbe- cueën mag wat ons betreft nog steeds, maar in de toekomst liever diervrij, zodat het niet langer ten koste gaat van de dieren en onze planeet.'' Wat ze dus bedoelt: we houden niet op met drammen tot dat iedereen, van de sociale onder klasse tot de elite, definitief zal stoppen met het consumeren van vlees. Een keer vroeg ik wat al die hard werkende boeren dan moeten doen. Het meest treurige antwoord was nog wel: ,,Die kunnen zich la ten omscholen tot automonteur, er is ook genoeg werk in de ict.'' Kortom: de middenweg bestaat niet voor deze oprukkende bewe ging, die zich de afgelopen maan den steeds activistischer opstelt, bijvoorbeeld door het bestormen van stallen, of het verstoren van paardenshows. Niemand ontkent dat sommige beesten vreselijk worden behan deld. Er mogen discussies worden gevoerd over megastallen. Dat zijn topics waar de gemiddelde vlees eter echt wel over wil praten. Maar een totaalverbod op vlees consumptie neigt naar een sekta risch dogma. De oproep om zuivel uit onze voeding te verbannen, is ook al zo bespottelijk. Het gaat bin nen twintig jaar toch niet gebeu ren. Wie zulks toch bepleit, maakt vooral zichzelf belachelijk. Ze willen veganisme door de strot van anderen duwen Daarmee legt het OM in hoger be roep dezelfde eis neer als het deed bij de rechtbank. Het proces is in veel opzichten toch al een kopie van de eerdere zaak. Eenzelfde eis, een vergelijkbare onderbouwing en een al even woedende Wilders die na afloop klaagt. Volgens het OM sloegen de uit spraken van Wilders op 12 en 19 maart 2014 dat hij 'minder Marok kanen' wenste voor ons land 'in als een bom'. Het rekent de PVV-leider ook zwaar aan dat op 19 maart, tij dens de verkiezingsbijeenkomst van de partij, het publiek werd geïnstrueerd om 'minder, minder' te scanderen. ,,Dat toont aan hoe doelbewust er is opgetreden. Het sloganachtige karakter van de speech, uitgedragen in verkiezings tijd met veel retorische stijlfiguren, de interactie met de zaal en het ge bruik van de media dragen daartoe bij." Bovendien vindt het OM dat Wilders als politicus weliswaar 'onderscheidende' standpunten mag verkondigen, maar dat hij door zijn bekendheid ook 'meer verant woordelijkheid' draagt. ,,Hij heeft immers een groot podium tot zijn beschikking." Het verweer dat de PVV dit al ja ren vindt, wuift het OM weg. ,,Hij heeft bewust gekozen voor de woorden 'minder Marokkanen' en niet voor 'minder criminele Marok kanen'. En, zo merkte de advocaat- generaal op: ,,Het woord Marokka nen komt in het verkiezingspro gramma niet eens voor." Vraag is wel of het gerechtshof daarin mee gaat. De rechtbank achtte de PVV- voorman eerder wel schuldig aan groepsbelediging en het aanzetten tot discriminatie van Marokkanen, maar legde hem geen straf op. slissen het college en de raad. ,,Ik vraag een actieve bijdrage van de politiek en het publiek'', zegt ze. Op deze manier hoopt ze consensus te creëren in een gepo lariseerd debat over een histori sche verandering in de binnen stad. De stad is er klaar voor, denkt Halsema. Amsterdammers accep teren het niet meer dat vrouwen achter de ramen worden verhan deld of uitgelachen. ,,Dat is terecht. Rond de Wallen heerste lang een sentiment van zeemannen die na maanden varen naar een struise Hollandse vrouw gaan. De situatie is nu dat overwegend buiten landse vrouwen, van wie wij niet weten hoe ze hier zijn terechtge komen, worden uitgelachen en ge fotografeerd.'' Volgende week zijn de eerste bijeenkomsten over de plannen in het Compagnietheater. In de zo mer gaat een verkenner namens de gemeente praten met belangheb benden op de Wallen. Na de zo mer debatteert de raad over de sce nario's. Dit moet leiden tot een keuze voor één of twee scenario's, die verder worden uitgewerkt. We moeten groot durven denken, ook over de Wallen zonder prosti tutie, zegt burgemeester Femke Halsema. ,,Dit college is bereid om na te denken over een vergaande oplossing, want op de Wallen zijn onacceptabele situaties ontstaan." Het verplaatsen van alle ramen naar een andere plek in de stad is een van de scenario's die ze giste ren presenteerde. Sluiting van een deel van de peeskamers is ook een optie. Of dat de gordijnen dicht gaan op de Wallen en sekswerkers uit het zicht van j oelende toeristen verdwijnen. De vierde optie is juist méér werkplekken voor prostituees in de historische binnenstad, even tueel in combinatie met een an dere maatregel, zoals het sluiten van de gordijnen. Mensenhandel Als prostitutie verdwijnt van de Wallen en het Singel, zal het elders in de stad weer opduiken, in bor delen of een prostitutiehotel. Want het is niet haar doel om sekswerk de stad uit te jagen. Hal- sema wil de werkomstandigheden van de sekswerkers verbeteren, dat ze minder last hebben van toeris ten, die joelen, fotograferen en als mensenmassa een obstakel vor men voor klanten om naar binnen te gaan. Het nieuwe beleid moet de drukte en overlast in de bin nenstad bestrijden en mensen handel en andere criminele activi teiten voorkomen. ,,Deze doelen zijn niet onderhandelbaar", zegt Halsema. Verplaatsing van alle of een deel van de ramen zal grote consequen ties hebben. Niet alleen voor de historische binnenstad, maar ook voor sekswerkers, exploitanten en andere belanghebbenden. Dit sce nario is nog niet uitgewerkt. ,,Ver- andering is mogelijk, maar kost tijd en geld.'' Meer ramen op de Wallen zul len leiden tot nog meer drukte, be seft Halsema, maar uitbreiding kan het een aantrekkelijke optie zijn als die ertoe leidt dat sekswer- kers uit de illegaliteit en in het zicht raken. De scenario's legt ze voor aan de stad en de gemeenteraad. De ko mende tijd zullen partijen die te maken hebben met prostitutie, onder wie de sekswerkers, hier over meepraten. Uiteindelijk be- Armanda Govers van de stich ting Even Geen Vlees, die zich ooit in de brievenrubriek van deze krant had vermomd als abonnee, om ver volgens een activis tisch stukje te schrij ven over haar ideolo gie, zal vandaag ook demon streren. donderdag 4 juli 2019 Alle gordijnen dicht Verplaatsing van prostitutie naar een ander deel van de stad Verplaatsing van een deel van de prostitutie. Aantal ramen blijft in bin nenstad, al dan niet met gordijnen dicht Meer prostitutie op de Wal len/Singel @OzcanAkyol ven. Ik praat vaak met deze mensen omdat hun felheid me intrigeert. Geert Wilders zou veroordeeld moeten worden tot een boete van 5000 euro voor zijn uitspra ken over minder Marokkanen, vindt het Openbaar Ministerie (OM). Tobias den Hartog Badhoevedorp Een zee van mensen wandelt over de Wallen. foto hollandse hoogte Sluiting Wallen serieuze optie Burgemeester Halsema gaat de 'onacceptabele situatie' in het Wallengebied in Amsterdam flink aanpakken. De drukte, de overlast en de mensenhan del moeten worden bestreden. ,,De stad is er klaar voor." Michiel Couzy Amsterdam Femke Halsema. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6