4 Het kostte vijf jaar tijd en bovenal ruim 63 miljoen euro aan belastinggeld: de grootschalige renovatie van paleis Huis ten Bosch, waar Willem-Alexander en Maxima met hun dochters sinds een halfjaar wonen. Gisteren mocht de pers via de geheel vernieuwde bordestrap naar binnen. HUIS TEN BOSCH RENOVATIE schalige renovatie van het paleis. ,,Hare Majesteit de Koningin is zeer terughoudend als het gaat om onderhoud of aanpassingen aan het paleis'', merkte een ambtenaar van de Rijksgebouwendienst, dat de paleizen beheert, in een nota in 2012 op. Zilvervisjes bleken dwars door het papieren behang in de Chinese zaal te knabbelen, historische gor dijnen waren 'tot op de draad' ver sleten. Houten constructies waren rot, of er groeiden zwammen op. Daarom moest de boel wel grootschalig gerenoveerd worden, nadat Beatrix als staatshoofd werd opgevolgd door haar oudste zoon, Willem-Alexander. Hij was al ruim vijf jaar koning voordat hij met zijn gezin afgelopen winter van villa Eikenhorst naar het com pleet gerestaureerde paleis kon verkassen. Kosten: minimaal 63,1 miljoen euro, maar de totaalafre kening stuurt de Rijksgebouwen dienst later dit jaar naar de Tweede Kamer, werd gemeld bij de rond leiding door het paleis voor jour nalisten. In, publicitair gezien, niet de be ste week voor de Oranjes van dit jaar - het onderhoud van koningin Maxima met de Saoedische kroon prins Mohammad bin Salman et tert nog stevig na - hoopte de en tourage rond de koninklijke fami lie dat het zo min mogelijk over bedragen zou gaan bij de rondlei ding. Liever over andere duize lingwekkende getallen, zoals de gebruikte materialen (65.000 kilo lood voor de renovatie van het dak, 1300 vierkante meter tapijt in het paleis) en installaties (alleen de stroomvoorziening al: 1239 wand contactdozen, 22.000 meter voe dingskabel). Over het monnikenwerk rond het eeuwenoude stucwerk aan het plafond van de Witte Eetzaal, dat met een chirurgenmesje en ton nen geduld millimeter voor milli meter ontdaan werd van tal van scheuren en oude verflagen die in de loop der eeuwen waren aange bracht en er nu fabelachtig mooi uitziet. Inhuldigingsjurk Want dat is zo'n rondleiding door zo'n net voltooid kluspaleis toch vooral: een traktatie voor de ogen. Langs alle kunst: in de Oranjezaal, in de Groene Salon, waar een doorsnede van het dna van de be woners van Huis ten Bosch in ke ramiek is verwerkt en in de Blauwe Salon, waar twee kunste naars belangrijke voorwerpen uit het leven van het koningspaar tot e was iets verge ten, voor een va kantie in het buitenland. Ko ningin Beatrix gaf haar chauf feur ter hoogte van Wassenaar opdracht om te draaien en terug te keren naar pa leis Huis ten Bosch. De oprijlaan van haar Haagse paleis was in een paar minuten tijd volgestroomd met busjes van aannemers. Ge klust aan het paleis werd er vrij wel alleen als Beatrix in het bui tenland vertoefde. 'Ah, zo gaat het dus als ik er niet ben', zou de toenmalige koningin verbouwe reerd geconstateerd hebben, ver telt een bron dicht bij de groot- donderdag 4 juli 2019 Waar gebruikt Maxima haar grote, glazen zandloper voor? n Op de vloeren van het nieuwe onderkomen van het koninklijk gezin is 1300 vierkante meter tapijt gelegd. Bekijk op de site bij /video de werkkamer van koning Willem-Alexander Elektriciens hebben het gere noveerde paleis voorzien van 1239 wandcontactdozen. Jeroen Schmale Den Haag Vanuit zijn werkkamer heeft Willem-Alexander zicht op de tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4