Criminelen in het Scheldetheater 20 ZEELAND Bijzondere voorstelling over misdaad in Zeeland Het Zuidelijk Toneel hoopt hier mee een nieuw en breed publiek aan te spreken, zegt projectleider Joeri van Spijk. ,,Wij willen midden in de maatschappij staan. Daarom zijn we altijd op zoek naar thema's die leven bij mensen." Het idee voor deze voorstelling werd geboren toen Piet Menu, ar tistiek leider van Het Zuidelijk To neel, het boek De achterkant van Ne derland van Pieter Tops en Jan Tromp las. Dat gaat over hoe, met name in Noord-Brabant, de onder en bovenwereld met elkaar ver- We willen criminaliteit bespreekbaar maken op een toegankelijke manier strengeld zijn geraakt. Menu wilde daar verder mee. Anton Dautzen- berg en Diederik Stapel - beiden niet onomstreden - schreven de tekst voor de voorstelling. Joris van Midde, die met zijn eigen gezel schap De Kwekerij naam heeft ge maakt met locatietheater, is inmid dels als regisseur aan de slag gegaan. ,,We willen het onderwerp be spreekbaar maken op een toeganke lijke manier", zegt Van Spijk. Bo vendien wordt de voorstelling echt toegespitst op Zeeland. ,,Daarmee benadrukken we dat het over hier gaat, over de dagelijkse realiteit." Het verhaal draait om drie gene raties criminelen: de jongeren die nog een romantisch beeld hebben van het 'vak' en de keerzijden nog niet zien, de middelbare groep mannen die beseffen dat ze er niet meer uit kunnen stappen en altijd op hun hoede moeten zijn, en de oudste generatie die terugblikt en weet welke offers men heeft moe ten brengen. Figuranten gezocht De cast bestaat uit Michiel Ker- bosch, Björn van der Doelen, Mike Weerts, Dries Alkemade en Erwin Boschmans. Rappers, onder wie Pietju Bell, verzorgen de muziek. Ook is er tricking, een combinatie van vechtkunst, breakdance en acrobatiek. Verder is men op zoek naar twintig Zeeuwse figuranten, die de vrouwen en kinderen van de criminelen willen spelen. Het Zuidelijk Toneel stelt, samen met het Scheldetheater, alles in het werk om naast de theaterbezoekers zo veel mogelijk groepen te berei ken met de voorstelling, variërend van mensen uit de lokale politiek tot gevangenismedewerkers en van jongeren tot agenten. Voor scholie ren is er een educatieproject. Rond de voorstelling is een ten toonstelling gemaakt, die deels al in het Scheldetheater is te zien. Op sandwichborden wordt met een knipoog 'de achterkant van Zee- land' zichtbaar gemaakt, met bij voorbeeld 'Tien tips voor het wis- wassen van geld'. Later wordt het We maken er een veel breder project van dan alleen een voorstelling theater omgetoverd in een soort plaats delict, met onder meer 'ko gelgaten' in de toiletdeuren en de contouren van een lijk in krijt op de vloer. Verder wordt er een Achter krant over het thema uitgegeven en maakt Romanee Rodriguez een vijfdelige radiodocumentaire rond een ex-lid van een motorbende. Deze komt half oktober als podcast online. ,,Zo maken we er een veel breder project van dan alleen een voorstel ling", zegt Van Spijk. ,,Dat doen we om het sociale aspect van crimina liteit goed te onderzoeken en om dat we het thema zo belangrijk vin den." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Wethouders In de krant van 8 juni staat dat deeltijd-wethouders van Hulst meer gaan werken. In het ge meentelijk verkiezingspro gramma van 2014 wordt betoogd drie wethouders in plaats van vier aan te houden, omdat vier wethouders te veel is voor zo'n kleine gemeente. Toch zijn er vier wethouders ge bleven omdat een wethouder naar huis sturen de gemeente veel wachtgeld zou kosten. In maart is de betreffende wethou der met wachtgeld naar huis ge- stuurd(...) en in plaats daarvan zijn twee andere aangenomen die nu meer gaan werken, is te lezen. Als het college aanvragen van hulpbehoevenden voor armoede- voorzieningen nog vaker afwijst, kunnen zelfs zes wethouders be taald worden! Het is maar waar je prioriteiten liggen. E. van Vliet Marijkeplein 12, Kloosterzande Voedselprijzen Lieve Carola, onlangs hebben jul lie de voedselprijzen met 3 pro cent verhoogd (krant 17 juni). Daar moet je toch heel veel boe ren mee blij kunnen maken. En mocht dat toch niet genoeg zijn, kijk dan even in het nacht- kastje van Rutte. Daar moet voor 15 miljoen mensen nog duizend euro liggen en met die 15 miljard euro moet je toch aardig in de buurt komen van een redelijke vergoeding voor onze voedselte- lers. PS: niet naar de supermarkten gaan om geld te vragen. Dat moe ten wij klanten dan toch ook weer betalen. J. en L. de Groot-Velting Schuitvaartgracht 11, Vlissingen Pensioenen Niet te begrijpen: steeds rijkere pensioenfondsen maar steeds ka riger pensioenen (krant 22 juni). De pensioenbuffers, met geld voor slechtere tijden, stegen door niet reële rekenregels in tien jaar jaarlijks met 80 miljard, van 600 tot nu 1400 miljard euro. Maar er was geen geld voor indexatie? Re kenen we ons arm en krijgen we een casino-pensioen? Een voormalige ambtenaar, in 2008 medeverantwoordelijk voor het opstellen van de regels (FTK) van de lage rekenrente, zegt nu in een interview: als we geweten hadden dat we jarenlang met een heel lage rentevoet te maken zou den krijgen, dan hadden we een ander toetsingskader geschreven. We hebben ons toen niet gereali seerd hoe groot de impact van een lage rentevoet op de pensioe nen zou zijn. Dit terwijl politiek en DNB uit gaan van strengere rekenregels als de EU voorschrijft en een fictieve lage rekenrente in plaats van reële beleggingsrendementen. Fietsen Fietsen met een mobieltje in de hand wordt sinds 1 juli met 95 euro beboet. Of dit effectief is, wordt in twijfel getrokken. Een scholier uit Kapelle zegt (krant 2 juli): ,,Ik denk niet dat mensen er zich veel van aantrekken of dat de politie er echt op gaat controle ren." Ik vrees dat hij gelijk heeft. Re den? De sanctie, de boete is niet doelmatig. Wat wél zou werken is het appa raat in beslag nemen. Velen erva ren in dit (a)sociale communica tieapparaat hun pseudo-identi- teit. Pak je het toestel af, dan eli mineer je hen. Dat lijkt mij afschrikwekkend ge noeg, dat zal effect hebben. Aart Jobse Valeriaanstraat 1 Terneuzen donderdag 4 juli 2019 Het Zuidelijk Toneel strijkt in ok tober in Terneuzen neer met een bijzonder project: De achterkant van Zeeland. Het wordt een onalledaagse voorstelling - en veel meer - in het Scheldethea- ter. Deze gaat over hoe crimina liteit ongemerkt verweven is met het leven van alledag. Rolf Bosboom Terneuzen - Joeri van Spijk, projectleider - Joeri van Spijk De achterkant van Zeeland: 9 t/m 11 oktober in het Scheldetheater in Terneuzen. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg De cast van De achterkant van Zeeland, met (vlnr) Björn van der Doelen, Mike Weerts, Erwin Boschmans en Dries Alkemade. Op de ach tergrond Michiel Kerbosch. foto bart grietens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48