In heel Zeeland: niet blowen op straat! Zorgen om vermiste Grzegorz Kaziur ZEELAND 15 ïm c 'fe: f MICHIEL DE VRIES MAAIKE WALRAVEN CHRIS MAAS Wendy de Jong Terneuzen Kaziurs collega's van het bedrijf Linex in Hulst hebben vrijdag avond nog samen met hem gege ten bij de Havendagen in Terneu zen. Nadat ze daar uit elkaar gin gen, heeft niemand hem meer ge zien. Hij is te voet vertrokken, zonder telefoon, wel met porte monnee. Dat hij later ook niet op zijn werk verscheen, is hoogst on gebruikelijk. Hij bewees er al vijf jaar trouwe dienst. Zijn collega's maken zich dan ook grote zorgen. Ook omdat een van de collega's al eens had opgemerkt dat Kaziur last had van mentale problemen. Grzegorz Kaziur verblijft al drie jaar in het City Hotel in Terneu zen, net als zijn broer Krystof Ka- ziur. Die deed zondag aangifte van de vermissing. Informatie Wie informatie heeft over Grzegorz Kaziur kan contact op nemen met de politie via 0800 6070. Dat blijkt uit een inventarisatie van de NOS. Die heeft bekeken welke gemeenten het drugsgebruik in de openbare ruimte verbieden. Dat zijn er inmiddels 218 van de 355. Steeds meer gemeenten kiezen voor een algeheel blowverbod op straat. Dat is niet wettelijk geregeld. De Opiumwet verbiedt wel de pro ductie en handel van drugs, maar niet het gebruik ervan. Als gemeenten toch iets willen kunnen doen tegen mensen die op straat drugs gebruiken, moeten zij dat regelen in de Algemene Plaatse lijke Verordening. Zeeland is de enige provincie waar alle (dertien) gemeenten dat inmiddels hebben gedaan. Ook al geldt er een verbod, gemeenten en politie treden nauwelijks op Ook al geldt er een verbod, ge meenten en politie treden nauwe lijks op tegen blowen op straat. Zij houden het vooral achter de hand om te kunnen ingrijpen als er bij voorbeeld duidelijk sprake is van overlast. In 2018 werden landelijk slechts 151 boetes verstuurd. Vlissingen was in 2007 de eerste Zeeuwse gemeente die, in navol ging van Amsterdam, met een lo kaal blowverbod kwam. Dat gold onder meer voor de directe omge ving van enkele scholen. In de jaren erna ontstond landelijk een juridi sche discussie rond dergelijke ver boden. De Raad van State oordeelde in 2011 dat het in strijd was met de Opiumwet. Inmiddels is men het er in grote lijnen over eens dat een verbod toch toegestaan is. De politie heeft de Zeeuwse gemeenten ook gevraagd het drugsgebruik in de APV te rege len. donderdag 4 juli 2019 GO ■4 Jaap Melse. ARCHIEFFOTO FEX DE MEES I ER 6 r Professor Michiel de Vries van de Radboud Uni versiteit Nijme gen doet met regelmaat on derzoek naar in- tegriteitsrappor- ten. „Ik heb er tot nu toe zo'n vijftig gedaan. In driekwart van de gevallen is onterecht de conclusie getrokken dat een bestuur der niet integer handelde. Dat geldt ook voor Melse." Volgens De Vries is te wei nig onderzoek gedaan om zo'n zwaar oordeel te vellen. „Zo is bijvoorbeeld het mailverkeer van Melse met Bom- meljé niet onder zocht." Hij wijst er op dat uit niets blijkt dat Melse het appartement in De Tien Torens goedkoper kon krij gen of dat hij voorrang kreeg boven andere gega digden." De Vries baseert zijn con clusie op het rapport van Necker van Naem zelf. ,,Ik heb het geanalyseerd en ben niet blij met wat ik lees." Volgens hem keken de onderzoekers alleen of de vastgestelde regels voor honderd procent zijn gevolgd. ,,Dat is te for meel." Hij vindt dat er ge keken had moeten worden of in de praktijk de ge meente nadelige gevolgen ondervond van het functio neren van de wethouder. ,,En of Melse onterecht persoonlijk voordeel had. Dat is niet het geval." Raadslid Maaike Walraven (PvdA/ GL) speelt een opvallende rol in de poging tot rehabilitatie van Jaap Melse. Ze benaderde begin dit jaar - 'puur als privéper- soon, de fractie wist van niets' - professor Michiel de Vries met de vraag het rapport van Necker van Naem te analyseren. „Ik kon niet geloven dat Melse fout zat. Daar is hij de persoon niet naar. Dat past niet bij hem. Hij is op zijn ma nier recht door zee." Walraven: ,,Om tot een gede gen oordeel te 7 V"" komen, was het nodig het rapport van Necker van Naem te laten beoordelen door een onaf hankelijk deskundige." Ze betaalde uit eigen zak zes honderd euro en liet in maart het resultaat aan Jaap Melse zien. ,,Hij was er blij mee." Verder deed ze er maandenlang niets mee want ze wilde het pas vanavond aan haar col lega's aanbieden, tijdens haar laatste raadsvergade ring. Ze stopt namelijk als raadslid en wordt Statenlid. Maandagavond hoorde ze echter dat de PZC wist van het bestaan van het rap port. Daarop stuurde ze het dinsdagochtend naar de gemeente en konden de andere raadsleden ook lezen dat volgens haar rap port Melse aan had kunnen blijven als wethouder. Fractievoorzit ter Chris Maas (PvdA/GL) vindt het zeer opmer kelijk dat een fractiegenoot privé een professor onderzoek laat doen naar het rapport over Melse. ,,Het belang daarvan ontgaat mij volkomen." Hij wist als wethouder dat de advocate van Melse mei vorig jaar een 'strikt ver trouwelijke mail' had gestuurd naar het col lege waarin ze de conclusies van de onder zoekers van Nec ker van Naem in twijfel trok. Hij las die mail des tijds niet. ,,Dat was niet nodig want Melse trok op basis van het rapport van Necker van Naem zijn con clusies en trad af." Maas zegt dat Necker van Naem een gerenommeerd bureau is en dat hij vertrouwen heeft in de onderzoekers. ,,Bovendien, de gehele ge meenteraad onderschreef hun conclusies." Dat professor De Vries tot een ander eindoordeel komt, zegt hem nu nog niets. ,,Ik heb zijn rapport nog niet goed gelezen. Misschien doe ik dat de komende zomer nog wel eens. Maar als je tien hoogleraren vraagt iets te onderzoeken, kan je tien verschillende meningen krijgen." Sinds vrijdag 28 juni wordt de 42-jarige Grzegorz Kaziur uit Terneuzen vermist. Bij de poli tie is zondag aangifte gedaan van zijn vermissing. Een joint opsteken op straat is nergens in de provincie toege staan. Zeeland is daarmee de enige provincie waar een volle dig blowverbod geldt. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43