Identificatieplicht werkt in zwembad Waterschap: kijk uit met water in sloten Weinig verandering in gebruik treinen Toch groen licht voor Essenvelt 14 ZEELAND OUD-WETHOUDER VEERE INTEGRITEIT Hoogleraar Michiel de Vries oordeelt in een rapport dat de Veerse oud wethouder Jaap Melse niet had hoeven opstappen na een integriteitsonderzoek. De bodycams voor het personeel zijn amper uit de verpakking. Voor Frans Tanghe, bedrijfsleider accommodaties voor de gemeente Terneuzen, is het allemaal nieuw. ,,Ik werk nu niet alleen met life guards maar dus ook met beveiligers. Wat wer kelijkheid in de grote steden is, is nu ook hier nodig. We moeten be halve op het bad nu ook toezicht houden op de zonnewei, daar wordt geblowd en lachgas ge bruikt. Waar gaat het heen? Moe ten we straks ook nog de tassen controleren? De privacywet maakt het voor ons heel lastig maar dat is wel iets dat echt werkt. Als die jongens iets niet willen is het dat ze uit de anonimiteit worden ge haald." Hoe lang de extra maatregelen nodig zijn, Tanghe durft het niet te zeggen. ,,De identificatieplicht voor bezoekers vanafveertien jaar, dat blijft zeker zeker van kracht tot het einde van het seizoen." Daarnaast zet de gemeente Ter- neuzen in op camera's, zowel vaste camera's als bodycams op het lijf van zwembadperso neel. ,,De maatregelen die in Koe wacht zijn genomen zijn juridisch getest", verzekert gemeente woordvoerder Hans Dullaert. ,,Die aanpak vormt de blauwdruk van hoe we dergelijke problemen gaan Als die jongens iets niet willen is het dat ze uit de anonimiteit worden gehaald aanpakken. Vooralsnog speelt het alleen in Koewacht, maar zodra we aanwijzingen krijgen dat het ook in andere zwembaden in de gemeente een probleem wordt, voeren we het daar ook in. Nu is dat nog niet aan de orde maar we houden de situatie in de andere zwembaden nauwkeurig in de ga ten." MIDDELBURG Wees voorzichtig met het water in sloten en vijvers. Nu het langere tijd droog en warm is, dreigt de kwaliteit van het wa ter op sommige plaatsen achteruit te gaan. Waterschap Scheldestromen waarschuwt daarvoor. Wie in contact komt met het water, wordt aangeraden zijn handen te was sen. Nog beter is het water te mij den. „Gebruik ogen en neus voor dat u in contact komt met opper vlaktewater", luidt de boodschap. Door warm en droog weer ko men algen tot bloei. Als er te veel algen in het water zitten, leidt tot zuurstoftekort. Daardoor gaat het water stinken en kunnen vissen doodgaan. Zwemmen kan het be ste op de locaties die zijn aangewe zen in de Noordzee, de Ooster- en de Westerschelde, het Veerse Meer of de binnenwateren Braak man en De Vogel in Zeeuws- Vlaanderen. Meer informatie over onder meer de huidige kwaliteit van het water is te vinden op zwemwater.nl. Rare kleur Wie oppervlaktewater ziet met een rare kleur of geur, kan dit mel den bij het waterschap (088 2461000) of de gemeente. Het is dan raadzaam niet te vissen en huisdieren niet te laten zwem men. VLISSINGEN Het aantal mensen dat in Zeeland in of uit de trein stapt, is vorig jaar nauwelijks ver anderd ten opzichte van 2017. Goes bleef, ondanks een mini male afname met 1 procent, het drukste treinstation van Zeeland, op ruime afstand gevolgd door Middelburg. Van Rilland-Bath wordt het minst gebruik ge maakt. In totaal stapten vorig jaar op de Zeeuwse NS-stations per werkdag gemiddeld 19.274 men sen in of uit de trein, 34 meer dan in 2017, zo blijkt uit gegevens van de Nederlandse Spoorwegen. De cijfers van de afzonderlijke stations: Vlissingen 2728 (-1%), Vlissingen-Souburg 929 (-2%), Middelburg 4666 (+2%), Arne- muiden 517 (+3%), Goes 7148 (-1%), Kapelle-Biezelinge 1277 (+1%), Kruiningen-Yerseke 872 (+2%), Krabbendijke 672 (0%), Rilland-Bath 465 (-3%). Er zijn nog twee stations in Nederland waar nog minder gebruik van werd gemaakt in 2018: Eijsden (160) en Soest (218). De twee drukste Nederlandse treinstations waren vorig jaar Utrecht Centraal (194.385) en Amsterdam Centraal (192.178). De cijfers hebben alleen betrek king op de treinen van NS. JaapMelse (SGP/CU) stapte ruim een jaar ge leden op als wethouder van de gemeente Veere. Een integriteitsonder- zoek wees uit dat hij 'niet had ge handeld zoals het een goed wet houder betaamt'. Twee andere on derzoeken spreken hem echter vrij. Eén daarvan kent de gemeen teraad pas sinds dinsdag. Het an dere helemaal niet want het is strikt vertrouwelijk opgestuurd naar burgemeester Rob van der Zwaag. Melse kent ze allebei. Het eerste is van professor Michiel de Vries, hoogleraar bestuurskunde aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Het tweede van Melses advocate Marion van den Brekel. Op hoofd lijnen komen zij tot dezelfde con clusie: er is geen sprake van inte- griteitsschending door Melse. De oud-wethouder: ,,Ik voel mij er ge sterkt door." Hij gaat geen eerher stel eisen. ,,Ik wil niet strijden te gen een gemeente waar ik met zo veel plezier voor werkte. Het wa ren gewoon gouden jaren." Melse: ,,Achteraf gezien, had ik wel het debat aan moet gaan met de gemeenteraad en had ik mezelf moeten verdedigen." Dat hij niet op 31 mei 2018 met de raad in dis cussie ging, 'kwam vooral omdat er vanuit het college druk op mij was uitgeoefend om een aantal da gen eerder op te stappen'. ,,Dan blijft de schade beperkt, zeiden ze tegen mij." Nu vraagt hij zich af: ,,Wiens schade?" Ik wil niet strijden tegen een gemeente waar ik met zoveel plezier voor werkte Melse houdt vol dat hij juist goed had nagedacht om alles te regelen om belangenverstrengeling te voorkomen. ,,Iedereen was op de hoogte, behalve in de staart. Dan was men niet thuis." Hij over weegt om het rapport van zijn ad vocate ook beschikbaar te stellen aan de raad. Tijdens het bewuste raadsdebat van eind mei 2018 zat Melse samen met zijn familie op de publieke tri bune van de Veerse raadszaal en hoorde hij dat hij nauwelijks steun kreeg van de raadsleden. Melse: ,,Dat is je lot als politicus." Onderzoeksbureau Necker van Naem concludeerde vorig jaar dat het Veerse gemeentebestuur de integriteitsregels strakker moest aantrekken. Ook stelden de onder zoekers vast dat wethouder Jaap Melse niet de intentie had per soonlijk voordeel te halen uit zijn functie. Hij nam echter niet vol doende maatregelen om zijn inte griteit te waarborgen. De Stichting Leefbaarheid Kern Domburg trok eerder dat jaar zijn integriteit in twijfel wegens zake lijke banden met Peter Bommeljé, de ontwikkelaar die van het KPN- gebouw in Domburg een well- nesshotel mag maken. Daarop kreeg Necker van Naem de op dracht onderzoek te doen naar het functioneren van Melse. De on derzoekers richtten zich vooral op drie zaken: de aanschaf door de familie Melse van een apparte ment in Duinhotel De Tien To rens in Zoutelande van Bom- meljé; de verbouwing van een schuur op Melses erf en het aan deelhouderschap in het bedrijf Melse Maljaars BV. Het onderzoek wees onder meer uit dat Melse de koop van het ap partement laat en niet volledig meldde. Ook concludeerden de onderzoekers dat Melse te weinig afstand hield. Hij had het onder scheid tussen privépersoon en wethouder duidelijker moeten af bakenen. Hij had ook zijn belan gen in het familiebedrijf Melse Maljaars onvoldoende op afstand gezet, aldus de onderzoekers. Met de einduitspraak maakt de Raad de weg vrij voor de bouw van zo'n 400 woningen in Essenvelt. De Raad veegt alle inhoudelijke be zwaren van onder andere Middel burger C. Verhoeven van tafel. Vol gens hem zijn er nog voldoende an dere braakliggende bouwlocaties. De Raad vindt evenwel dat de ge meente, zij het in een laat stadium, de behoefte aan de woningen in Es- senvelt alsnog voldoende heeft aan getoond. Zo heeft Middelburg pas na de vaststelling van het bestem mingsplan voor Essenvelt woning bouwafspraken met de andere Walcherse gemeenten gemaakt. Daarna trokken Vlissingen en an dere gemeentes hun beroepen in. Hoewel de overeenkomst met de andere gemeente na de vaststelling van het Essenveltplan kwam, breekt dat het plan niet op. Immers, een nieuwe inspraakronde zou dan niet tot een andere uitkomst leiden. De Raad zet alle gemaakte afspra ken en woningbehoefteberekenin gen in een uitspraak nog eens op een rijtje en concludeert dat er op Walcheren tot 2028 nog behoefte is aan tussen de 935 en 1.003 wonin- gen. En daar past Essenvelt met 400 woningen prima in. Zuur De uitspraak is wel zuur voor Ver hoeven. Hij vindt dat de gemeente met woningbouwplan Essenvelt al leen maar voorsorteert op andere plannen, omdat ze de grond voor een veel hogere prijs kan verkopen dan de gronden in het kwakke lende woningbouwgebied Mor- tiere. De Middelburger ligt al vijf tien jaar met de gemeente over hoop over het woningbouwplan Mortiere. Daar moeten nog zo'n 500 woningen worden gebouwd. Verhoeven vreest dat daar helemaal niets van terechtkomt nu de ge meente snel kan beginnen met Es- senvelt. donderdag 4 juli 2019 GO De identificatieplicht in het zwembad van Koewacht blijft zeker nog dit seizoen van kracht. Tot nu toe lijkt de maat regel te werken tegen onrust schoppers. Guido van der Heijden Koewacht - Frans Tanghe, gemeente Melse voelt zich gesterkt door nieuw rapport Emile Calon Domburg - Jaap Melse, oud-wethouder Hoewel de gemeente Middel burg een vormfoutje heeft ge maakt met de procedure rond woningbouwplan Essenvelt, breekt dat het bestemmingsplan niet op, zo blijkt uit een uit spraak van de Raad van State. Jan van Ommen Den Haag/Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42