Jaarlijks dreigen tientallen peuters te verdrinken Regio's boos over geklungel bij NL-Alert NIEUWS 3 VERDRINKINGEN ONDERZOEK Het is de grote angst van elke ouder. Hun kind even uit het oog verliezen in de nabijheid van water. Vaak loopt het goed af, soms ook niet. In Wapserveen kunnen de 2-jarige Teun en zijn ouders het gelukkig navertellen. Wapserveen In Wapserveen gaat het drie we ken geleden bij de viering van Teuns tweede verjaardag bijna fout. In de tuin vieren ouders, fa milie en vrienden zijn partijtje. Het is lekker weer, de barbecue staat aan. Gezellig. Totdat moeder Myrthe haar Teun, de jongste van twee zoons, mist. De peuter die net nog in de tuin rondstapte, is in geen velden of wegen meer te bekennen. Myrthe gaat rondom het huis op zoek. Wanneer ze voor haar woning staat, denkt ze ineens aan de grote vijver bij de overburen. Moederlijke intuïtie waarschijn lijk. Ze rent naar de uit het zicht lig gende waterpartij en haar bange vermoeden wordt waarheid. Ze ziet Teun drijven in de diepe vij ver. Myrthe bedenkt zich geen moment en springt het water in. Ze pakt haar zoontje beet en pro beert op de kant te klimmen. Dat lukt niet. Met geschreeuw weet ze de aandacht van anderen te trekken. Familieleden die op be zoek zijn, en niet veel later ook twee buren rennen naar de vijver en halen moeder en zoon uit het water. Oma heeft de ernst van de situatie direct in de gaten. Ze start met het beademen van haar kleinzoon. De toegesnelde buurvrouw Mi randa neemt al snel de reanimatie over van oma. Samen met buur man Jeroen legt ze het ventje op zijn zij, zodat het water dat zijn adem blokkeert eruit kan stro men. De peuter brult het al snel uit. Grote opluchting. Anderen geven handdoeken aan om het af gekoelde lichaam van Teun te verwarmen. Als hulpdiensten arriveren, ziet het ambulancepersoneel al snel dat de omstanders de situatie zo goed ingeschat hebben en zo'n goede hulp verleend hebben, dat Teuns leven geen gevaar meer loopt. En dat zij het bij het rechte einde hebben, blijkt twaalf uur later wel wanneer de dreumes vrolijk door het ziekenhuis stui tert. Eind goed, al goed. Althans voor de peuter. Dat is anders voor de mensen die het leven van het ventje redden. Die hebben nog dagelijks te maken met het ver- werken van de traumatische ge beurtenis. Teuns moeder Myrthe beseft maar al te goed dat Teun geluk heeft gehad en dat haar gezin aan een tragedie is ontsnapt. ,,In onze situatie is het gelukkig goed afge lopen, maar er zijn ook gevallen waarin dit niet het geval is. Ik wil daarom, zeker met het warme weer, ouders waarschuwen voor dit gevaar. Vooral het risico van water dat niet direct zichtbaar is.'' Veel tuinen beschikken over vij vers, of grenzen aan slootjes. Maatregelen ,,Water is voor kinderen natuur lijk heel aantrekkelijk', zegt Myrthe, die beseft dat een onge luk dat Teun is overkomen altijd kan gebeuren en iedereen kan overkomen. ,,Omdat we als ou ders nooit onze kinderen elke se conde in de gaten kunnen hou den, zeg ik: neem de voorzorgs maatregelen die je kan nemen, zoals het afsluiten van je tuin met een hek. Daar denk je niet zo snel over na, maar het is wel ontzet tend belangrijk. Wij wonen nog niet zo lang in dit huis, maar ook wij hebben onze tuin nu ook maar afgesloten.'' Ze beseft als geen ander dat een ongeluk in een klein hoekje kan zitten. ,,De meeste kinderen verdrin ken binnen 25 meter van hun huis. Wel iets om over na te den ken'', besluit Myrthe. ,,Voor zowel ouders als voor mensen met een vijver in kinderrijke buurten.'' Het Mulier Instituut en Veiligheid NL analyseerde de dossiers van 1825 mensen die sinds 2010 in het zie kenhuis belandden nadat ze kopje onder gingen. Ruim 10 procent van de slachtoffers overleed. Het on derzoek naar verdrinkingen ver schijnt vandaag. Het is voor het eerst dat zo'n groot onderzoek naar verdrinkin gen is gedaan. De Nationale Raad Zwemveiligheid (NRZ) wilde een analyse om problemen in de toe komst te voorkomen. Wie zijn de slachtoffers? Waar zwommen ze? En wat was de oorzaak? Uit het onderzoek blijkt dat een kwart van de ruim 1800 patiënten die als gevolg van verdrinking in het ziekenhuis is opgenomen tus sen de 0 en 4 jaar was. Met name 1- en 2-jarigen raakten bovenge middeld vaak in de problemen. De meeste ongelukken gebeur den rondom huis. De kinderen vie len in de sloot, vijver of een badje toen ze in de tuin of buurt speel den. „Betrokkenen gaven aan dat ze even wegliepen en hun kind uit het oog verloren toen het in het water raakte", verklaart Dorine Collard, onderzoeker van het Mulier Insti tuut. Verdrinking is één van de be langrijkste doodsoorzaken onder kleine kinderen. Uit de cijfers blijkt dat daarnaast veel kleine kinderen in het ziekenhuis belanden doordat ze bijna verdrinken. Waarschuwen De NRZ wil de ouders van jonge kinderen daarom waarschuwen. ,,Je denkt als ouder: dat overkomt me niet. Maar het kan werkelijk ie dereen gebeuren als je je kind net even uit het oog verliest'', bena drukt woordvoerder Marjolein van Tiggelen. e Tieners komen relatief vaak in de problemen tijdens sporten of recreëren Uit een analyse van mediaberich ten over verdrinkingen blijkt dat de locatie van de incidenten verschilt per leeftijd. Tieners tot en met 14 jaar komen relatief vaak in meren in de problemen tijdens het spor ten en recreëren. Volwassenen overlijden juist vaak in rivieren, grachten of kanalen. ,,Dat komt doordat volwassenen vaker betrok ken zijn bij verkeersongevallen waarbij ze met hun auto te water raken'', verklaart Collard. De zee komt opvallend weinig terug als risicolocatie. De noodberichtenservice NL-Alert had vorige week maandag voor mil joenen Nederlanders duidelijkheid moeten verschaffen over de storing en alternatieven moeten bieden om hulpdiensten te bereiken. Maar door stroperige besluitvorming en knullige communicatie duurde dat te lang. De voorzitters van de 25 veilig heidsregio's hebben een brief aan het ministerie van Justitie en Vei ligheid geschreven. Ze willen maat regelen voor betere landelijke cri siscommunicatie. Maandag is er een gesprek op het ministerie. ,,Er zou een landelijk NL-Alert-bericht komen vanuit Driebergen'', zegt Arjen Littooij, directeur van de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijn mond. ,,Daar zaten we dus op te wachten. Maar dat kwam laat, om dat ze in Den Haag nog aan het be denken waren welke tekst erin moest komen. Dat moet echt snel ler.'' Wilma Mansveld, directeur van de Veiligheidsregio Groningen: ,,Het is essentieel dat je bij een lan delijk probleem hetzelfde bericht kunt sturen.'' Zowel de veiligheidsregio's als het ministerie van Justitie en Vei ligheid kunnen noodberichten ver zenden. Dat gebeurde vorige week op veel plekken, waardoor som mige Nederlanders tot wel vier of vijf berichten ontvingen. Anderen kregen juist geen enkele medede ling. Ook duurde het lang voordat nieuwe feiten - allang in de media bekend - daadwerkelijk verwerkt werden in een noodbericht. Tot overmaat van ramp werd aanvanke lijk niet het goede alternatieve noodnummer verspreid, maar de 06-tiplijn van De Telegraaf. Het ministerie wil niet vooruit lopen op het gesprek met de veilig heidsregio's. Wel laat het kabinet de oorzaak en de gevolgen van de megastoring onder de loep nemen. De regio's zelf willen apart onder zoek laten uitvoeren naar de uitval van 112 en de inzet van NL-Alert. Eerder hekelden Tweede Kamerle den het 112-fiasco ook al; zij betwij felen of NL-Alert als gepland vanaf 2021 inderdaad het luchtalarm moet vervangen. Tijdens de storing zijn zeker drie mensen overleden. Het gaat om mensen in Hengelo, Breda en Den Haag. Dat laatste sterfgeval werd gisteren bekendgemaakt. De hulp diensten arriveerden door de sto ring later dan gebruikelijk. donderdag 4 juli 2019 GO Teun had een engeltje op zijn schouder Arjan Jonkers Kleine kinde ren komen vaak in de pro blemen, omdat ze in de sloot, vijver of een badje vallen. FOTO PIXELPRO Een kleine zestig kinderen tus sen 0 en 4 jaar belanden jaar lijks in het ziekenhuis nadat ze onder water terechtkwamen. Veel ongelukken gebeuren tij dens het spelen in en om hun huis of in bad. „Ouders lopen even weg en het is gebeurd." Ellen van Gaalen Utrecht De veiligheidsregio's eisen maatregelen na het 112-debacle van vorige week. Door de KPN- storing was het alarmnummer urenlang onbereikbaar, maar noodservice NL-Alert werkte traag en gebrekkig. Maandag is er een gesprek met de top van het ministerie. Niels Klaassen Adrianne de Koning Den Haag Arjen Littooij, directeur Veilig heidsregio Rotterdam-Rijn mond. FOTO VRR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3