Tot het laatst betrokken bij alles wat hem dierbaar was IOUWEN-DUIVELAND 11 Wim Dorst 1984-2019 BOUWBEDRIJF QUANT HONDERD JAAR Slikmomentje. Honderd jaar nadat opa Dingeman Quant zijn ja-woord uitsprak tegen zijn vrouw viert het Zierikzeese bouwbedrijf Quant feest. Met een eeuw op de teller ontwikkelt het bedrijf vlijtig door. Sinds opa Dingeman Quant het Zierikzeese bouwbedrijf Quant honderd jaar geleden oprichtte, kwamen er iets van vier crises voorbij. Alle ke ren bleef het bedrijf overeind. Met twintig medewerkers in dienst, opvolgers die zich warm lopen, prachtige projecten in portefeuille én een klinkende reputatie als het om monumentale bevlogenheid gaat, kan eigenaar Dick Quant ge rust een taartje eten. Of heeft-ie nog iets te dromen over? ,,Mijn droom is dat het goed mag blijven gaan. En mijn droom is ook: tevre den wezen. Met wat je hebt en wat je bent." Opa Dingeman, hij overleed in 1963, zou het een mooi gebaar heb ben gevonden. Op zijn trouwdag, vorige week op 26 juni, werd er op het terrein van Quant aan het Groeneweegje feest gevierd. Pre cies een eeuw nadat Dingeman Quant zijn ja-woord uitsprak. Zijn huwelijk was het moment dat de boerenzoon uit Zierikzee de boer derij vaarwel zei en een bouwbe drijf startte. Zijn zoons Jaap en Leen, Dicks vader, volgden hem later op. En Dick op zijn beurt rolde midden jaren 80 van de vo rige eeuw het bedrijf binnen. Hij groeide daar van huis uit in en voelde nooit, zelfs niet in de pu berteit, de behoefte om zijn kont tegen de ouderlijke krib te gooien. ,,Een puber was ik wel hoor, maar ik wilde ook gewoon de bouw in." Zoon Lennert (28) werkt er in middels ook. Zoon Tom (23), nu nog elders aan het werk, haakt vol gend jaar aan. ,,Je maakt altijd wat moois. Al is het een slot dat je re pareert. Als het weer werkt, zijn mensen blij", verwoordt Dick de liefde voor de bouw. Lennert: Monumenten hebben een waarde en die moet je proberen te behouden „Sommige mensen zijn zelfs blijer met dat gemaakte slot dan met complete nieuwbouw." Voor de Quants is het werken aan monumentale gebouwen ex tra speciaal. Toen Dick in het be drijf kwam, was het crisis. ,,Dan is er niet veel nieuwbouw, maar het werk aan monumenten, verbou wingen en opknapwerk gaat altijd door." De monumentenambte naar uit die tijd was er één met liefde voor zijn vak. ,,We zaten al tijd te sparren: hoe kan het het be ste en het mooiste, maar ook hoe hou je de klant tevreden. Want je moet wel kunnen leven naar de maatstaven van nu." Dicks liefde voor oude gebouwen werd daar gezaaid, maar bleef ook in betere tijden bestaan. ,,Monumenten hebben een waarde en die moet je proberen te behouden. Iedereen die hier komt, is lyrisch over dit stadje. En als aannemer in Zierik- zee ben je gewoon verplicht, ten minste zo zie ik het, om daar aan mee te werken." Bouwbedrijven zijn er zat. ,,Elk dorp heeft z'n café, een kerk en een aannemer." Maar werk ligt er ook. Eén van de uitdagingen die op Quant afkomt, is het streven van het gas af te gaan. Dat zal niet vlot gaan, verwacht de familie Quant, in een monumentengemeente als Schouwen-Duiveland. Forse in vesteringen en praktische proble men (,,Wat is het alternatief?") gaan voor nog heel wat hoofdbre kens zorgen. ,,Maar natuurlijk ont wikkelen we wel gewoon door. Stilstand is achteruitgang." Wim Dorst, voormalig fractievoorzitter van de ChristenUnie Schouwen-Duiveland, is op 34-jarige leeftijd overleden. Ik was alleen even aan het oefe nen", zei Wim Dorst zaterdag nog in een interview in deze krant over zijn naderende dood. Een paar weken geleden was zijn toe stand kritiek. De dominee stond al naast zijn bed. Maar Wim leefde weer op. Voor even. In de nacht van dinsdag op woensdag overleed de voormalig fractievoorzitter van de ChristenUnie Schouwen-Duiveland aan kanker. Wim Dorst werd 34 jaar en laat twee zoons en een echtge note na. Drie jaar geleden werd bij hem darmkanker geconstateerd, met uit zaaiingen naar lever en longen. Even leek de behandeling aan te slaan. Maar toen de tumoren ook in zijn hoofd waren aanbeland, was er zelfs voor de positivo pur sang die Dorst was, geen ontkomen meer aan. Zijn einde naderde rap en dan kun je maar beter goed voorbereid zijn. Tot in de puntjes regelde hij zijn eigen uitvaart, in de overtuiging dat hem weer iets moois wacht na de dood. In januari stopte Dorst met zijn werk als geriatrisch verpleegkun dige in het ziekenhuis van Dirks- land en - eerder al - als chauffeur voor de huisartsenpost in Zierikzee. Daarnaast was hij lid van de kwali teitscommissie ouderenzorg bij de Zorggroep Haringvliet. Als stich tingsbestuurder van het Flakkeehuis spande hij zich in om een kleinscha lige woonvorm te realiseren voor dementerenden en was hij nauw betrokken bij de oprichting van He bron in Nieuwerkerk. Doodziek of niet, op 22 juni was hij nog actief op het evenement Nieuwerkerk Bruist in zijn voormalige woonplaats. Dorst kwam in 2006 als aanstor mend talent voor de CU in de ge meenteraad. In 2014 werd hij voor zitter van de raadsfractie en ont popte zich als een helder analyticus, die soms verrassend eenvoudig ont- spoorde discussies weer in het juiste perspectief wist te trekken. In 2017 zag Dorst zich door zijn ziekte ge noodzaakt een stapje terug te doen in de politiek en droeg hij het stokje over aan Johan Pannekoek. Hij bleef tot de verkiezingen van maart 2018 aan als raadslid en verliet daarna ook de fractie. Op de achtergrond schoof Dorst nog wel af en toe aan bij zijn partij om advies te geven over on derwerpen waarin hij thuis was. Tot het allerlaatst toe intens betrokken bij alles wat hem dierbaar was. Wim Dorst wordt maandagmid dag in besloten kring begraven. Daarna is er in het dorpshuis van Noordgouwe gelegenheid tot con doleren. donderdag 4 juli 2019 GO 'In de bouw maak je altijd wat moois' Esme Soesman Zierikzee - Dick Quant, bouwbedrijf Quant Dick Quant met zoon Lennert. ,,Als aannemer in Zierikzee ben je verplicht monumenten in stand te houden.'' foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39