'Iedereen is maar onderweg' IN DE REGIO 10 Dorpsvisie Burgh-Haamstede MIJN DORP, MIJN STAD GOUDEN PIETER BESTE WERKSTUK In gedachte ziet Van Burg de leuke winkeltjes, eethuisjes en terrasjes langs de Noordstraat en Ring al voor zich. Als alles meezit, wordt over twee jaar begonnen met de herinrichting van dat gebied, waarbinnen het doorgaand ver keer niet meer welkom is. De dorpsas tussen Burgh en Haam stede wordt dusdanig ingericht dat buitenom rijden sneller is. Die maatregel moet een gezelligere aankleding mogelijk maken en een vliegwiel vormen voor meer moois. De transformatie van de dorpsas is één van de drie sleutelprojecten waaraan de visie voor Burgh- Haamstede is opgehangen en die de komende vijf tot tien jaar zou den moeten worden uitgevoerd. Dat geldt ook voor een betere ver- keersstructuur voor de auto en het stimuleren van fietsen, wandelen en openbaar vervoer. Samen vor men ze de pijlers voor verdere ont wikkeling van de zes dorpsker nen. ,,Een logische eerste stap", al dus de wethouder, ,,waarbij vooral goed is geluisterd naar de inbreng van de inwoners en ondernemers." Het opstellen van de dorpsvisie was een 'lang en intensief proces'. Van Burg prijst bovenal de inzet van de dorpsraad en onderne mersvereniging. Die samenwer king zorgt ervoor dat er voor alle kernen aandacht is. ,,Ze hebben stuk voor stuk hun eigen identi teit. Dat maakt deze visie véél complexer dan bijvoorbeeld die van Renesse of Scharendijke." Naast de sleutelprojecten is voor Burgh, Haamstede, Westenschou- wen, Nieuw-Haamstede, Burghsluis en de Westerenban af zonderlijk aangegeven wat er idea liter zou moeten worden aange pakt om de leefbaarheid en uit straling te verbeteren. In veel ge vallen draait het om verbeteren van verkeersknelpunten. Prioriteit Gemeenteraad en dorpsraad moe ten nu samen bepalen aan welke (deel)projecten ze de komende ja ren prioriteit geven en hoeveel geld daarvoor wordt uitgetrokken. De gemeente reserveert jaarlijks twee miljoen euro voor uitvoering van de stads- en dorpsvisies, maar dat budget moet worden verdeeld over de (nu) zes plannen verspreid over het eiland. Tot 17 september kunnen be langhebbenden een inspraakreac tie insturen. De gemeenteraad be paalt in november de uitvoerings agenda en het beschikbare budget. Ook gaandeweg de uitvoering zijn er nog toevoegingen en aanpassin gen mogelijk, benadrukt de wet houder dat de visie 'niet in beton is gegoten'. De expositie maakt deel uit van het project Veranderende Grenzen: meanderen tussen Orde en Chaos. In opdracht van het centrum voor hedendaagse kunst storten tien kunstenaars zich gedurende twee jaar op het thema 'op drift'. In de huidige tijd, waarin ieder- een onderweg is, ziet Vermeule twee soorten mensen. De welva rende mensen, die over de hele wereld werken of reizen, om hun bucketlist af te strepen. ,,En je hebt 60 miljoen mensen die op drift De expositie maakt deel uit van het Veranderende Grenzen-project zijn, omdat ze worden verjaagd door oorlog of bedreiging. Al die mensen zien er, gek genoeg, het zelfde uit. Het zijn een soort global nomads." De zes schilderijen die hij in de Bewaerschole laat zien, vellen geen oordeel. Vermeule voelt ab soluut niet de behoefte zijn me ning door de strot van de kijker te duwen. ,,Nee. Dat is heel saai. Ik probeer altijd sterke beelden te maken, die toch multi-interpreta- bel zijn." Speciaal voor de (niet ex treem grote) Bewaerschole maakte hij drie grote doeken, met een hoogte of breedte van 2 meter 40. Aangevuld met wat kleiner werk kun je je verschansen tussen vier wanden met Vermeules. ,,Ik heb het altijd interessant ge vonden om schilderijen zo groot te maken dat het niet meer een ven ster op de wereld is, maar dat het lijkt of je er fysiek in staat. Alsof je in die wereld stapt." Zomerexpositie Skeltertocht Handwerken donderdag 4 juli 2019 Uitstraling badplaats herstellen Van ingedut dorpje terug naar de klassieke familiebadplaats van weleer. Burgh-Haamstede heeft het in zich, weet wethou der Jacqueline van Burg (ruim telijke ordening) zeker. De weg naar die nieuwe toekomst is ge bundeld in een 137 pagina's tel lende dorpsvisie. Marcel Modde Burgh-Haamstede In de wereld waarin we nu leven is iedereen onderweg. De één om z'n bucketlist af te vinken, de ander op de vlucht voor oor log. Die gedachte is het uit gangspunt van de tentoonstel ling Departure (Vertrek) van de in Goes geboren Koen Ver- meule, die vanaf zaterdag in de Bewaerschole in Burgh-Haam- stede is te zien. Burgh-Haamstede De opening is 6 juli om 15.00 uur. Info via: bewaerschole.nl. RENESSE In het Blikmuseum in Renesse is tot en met 31 augustus een zomerex positie te zien. In de ten toonstelling 'de Zoete Zonde' staan de jaren vijftig centraal. De expo sitie is op dinsdag van 10.00 tot 12.00 en op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. De expositie is ook elke derde zondag van de maand van 12.00 tot 17.00 uur geopend. De toegang bedraagt 1,50 euro. Ook staat er een grabbelton voor kinde ren in verband met het 25-jarig bestaan. WESTENSCHOUWEN Natuurinformatiepunt/ Trampolinecentrum Westerschouwen houdt zaterdag een skelter- tocht vanaf Westen- schouwen. Het vertrek punt is om 11.00 uur vanaf Steenweg 13a, op het grote P-terrein bij de rotonde. De tocht gaat naar de toren van Kou- dekerke met uitzicht over Nationaal Park de Oosterschelde. BURGH-HAAMSTEDE Handmade Studio in Burgh-Haamstede houdt Blikmuseum. foto dirk jan gjeltema elke maandag een Handwerk Café. Men kan wekelijks terecht om van 19.00 tot 22.00 uur aan de slag te gaan met diverse handwerken, want samen werken is immers leuker. De Hand made Studio is te vinden aan de Zuidstraat 15 te Burgh-Haamstede. Het Handwerk Café is gratis toegankelijk en aanmel den is niet nodig. BROUWERSHAVEN Grote kerk, 11.00 17.00 uur: Expositie Coen van den Ende: Zon, Zee, Strand en Land; Tonnenmaga- zijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE De Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00 18.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zangvereniging Zilt; Pelgrimskerk, 10.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 11.00 uur: Natuur- rondvaart; DREISCHOR Tref punt, 18.45 uur repe titie CresKids Cres cendo, 19.45 uur re petitie Fanfare Cres cendo; ELLEMEET Dorps huis, 19.00 uur: Medi tatie; KERKWERVE Dorps huis 't Zuudènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten; NIEUWERKERK Dorpshuis, 19.00 22.00 uur: Dansen; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/jokeravond; OUWERKERK Dorps huis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; RENESSE Dorpshuis, 14.00-18.00 uur: Straattheater; 20.00 uur: Biljartclub, 19.30 uur: Klaverjasclub; ZIERIKZEE Galerie Bub-Art, 11.00-17.00 uur: Expositie Lilith de Jonge; Ha venplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Noord- en Zuidha venpoort, 13.00-17.00 uur: Opengesteld voor publiek; 't Luitje, 13.00 uur: Zeehon densafari met Frisia. ZIERIKZEE niet één, maar twee Gouden Pie ters werden gisteravond uitgereikt op de di ploma-uitreiking van 6 vwo op Pieter Zeeman in Zierikzee. Jaarlijks krijgt de leerling die het beste natuurwetenschappelijke profielwerk stuk maakt deze prijs. Dit jaar waren dat drie leerlingen. Isabel Visser (rechts) kreeg een Gouden Pieter voor haar gedragsleeronder zoek naar overeenkomsten tussen chimpan sees en de mens. Feyo Korenhof (links) en Bodhi de Brabander onderzochten of ze een zelfvliegend vliegtuig konden ontwerpen en programmeren. Zij ontvingen daarvoor samen ook een Gouden Pieter. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38