k 5 leerbedrijf. Hij komt er al vijfjaar. ,,Je kunt hier op je eigen tempo werken, zonder dat iemand je achter de vodden zit'', vertelt hij. ,,Als het een keer wat langzamer gaat, is er niemand die je daarop aankijkt.'' Grapje Dekker beaamt dat. Druk zetten is niet iets waar de meeste mede werkers iets mee opschieten. Deze houding slaat overigens niet door naar de andere kant. ,,Veel mensen komen hier om weer wat werkritme op te doen en daar horen afspraken bij'', legt de bedrijfsleider uit. „Laatst kwam er iemand naar me toe die zei dat hij geen zin meer had om te werken. En hij moest nog helemaal tot vier uur. Vaak reageer ik dan met een grapje. 'Ik heb ook geen zin meer, maar ik moet nog tot half 5', heb ik toen gezegd. Dat hielp.'' DWZ is een onderneming van React (een organisatie die strijd tegen namaakartikelen), A&M Recycling en Zeeuwse gronden. De laatstgenoemde instelling - die zorg en woonlocaties biedt aan mensen met psychiatrische problemen - levert dan ook een groot deel van de werknemers. Maar evengoed werken bij het de- montagebedrijf cliënten van bij voorbeeld Emergis. Maar de doel groep is veel diverser. Zo vinden bij de demontagewerkplaats mensen met een handicap een vorm van dagbesteding. Een aan tal keer per week komen ook leer lingen van het Auris College naar het bedrijf om sociale vaardighe den en werkervaring op te doen. En dan is er nog de doelgroep van de langdurig werklozen. Om weer serieus kans te maken op een reguliere baan kan het voor deze mensen goed zijn om weer wat werkritme op te doen. Dat is vaak nog knap lastig. Op tijd op staan, is soms al een te grote op gave. Af en toe moet Dekker z'n werknemers letterlijk uit bed bel len. ,,Hier is Leo van de wek- service!'', roept hij dan door de te lefoon. Huwelijk Alle mensen met hun verschil lende achtergronden werken door elkaar bij het Goese bedrijf. En dat zonder strubbelingen. ,,Ik werk hier nu 22 jaar en ik geloof dat ik twee keer een ruzie heb moeten sussen.'' Kooman beaamt wat z'n 'baas' zegt. ,,Er hangt een heel goede sfeer. We steunen el kaar als dat nodig is.'' Dekker haalt het voorbeeld aan van een man die de pensioengerechtigde leeftijd allang is gepasseerd, maar nog altijd een paar keer per week aan de slag gaat in de werkplaats. ,,Als hobby. Zo houdt hij z'n hu welijk in stand, zegt hij.'' Miranda Dieleman van Zeeuwse Gronden doet een drin gend beroep op mensen die weer wat omhanden willen hebben: kom een keer vrijblijvend kijken in de werkplaats. ,,Zit je thuis te verpieteren? Hier ben je wel kom!'' Momenteel werken er on geveer vijftig mensen bij DWZ. Daar moeten er volgens Dieleman nog zeker twintig bij om alle waar die wordt binnen gebracht te kunnen ontmantelen. Het aantal dagdelen dat iemand werkt, wordt in overleg bepaald. De berg met spullen is de afge lopen jaren veel harder gegroeid dan het personeelsbestand. ,,Dat heeft alles te maken met de aan trekkende economie'', weet Dek ker. ,,Hoe harder de economie groeit, hoe meer namaakspul er op de markt komt.'' Dieleman knikt. ,,Al die spullen die hier binnenkomen, ik noem het altijd de diarree van de consumptie maatschappij.'' donderdag 4 juli 2019 GO namaakspullen groeit hard Kijk op de site bij /video Kilo's namaakspullen klaar voor demontage heel wat nooit afgeleverde pakketjes uit te pakken. De inhoud moet hij vernietigen. fotos marcelle davidse Vele tientallen dozen wachten om te worden uitgepakt in de Demontage Werkplaats Zeeland. Ronald Kooman heeft nog he<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33