Leerlingen De Sprienke halen vmbo-diploma 'Nu kan ik verder in de ICT' 'Het laatste examen was heel erg spannend' k m 'Ik ben gigantisch blij dat het gelukt is' 1 i mm.y is 4 li DEMONTAGE PERSONEELSTEKORT Aan werk geen gebrek in de Demontage Werkplaats Zeeland. Duizenden kilo's namaakartikelen staan klaar om uit elkaar gehaald te worden. Maar het personeel ontbreekt. ,,We kunnen nog zeker twintig mensen gebruiken." GOES Vier leerlingen van mytyl school De Sprienke in Goes kregen gisteren hun vmbo basis- of kader diploma. En dat is bijzonder, want voor deze jongeren was het voor heen niet mogelijk om een vol waardig vmbo-diploma te halen. Dankzij een samenwerking met het Pontes Goese Lyceum konden ze, met extra begeleiding, praktijk vakken volgen en praktijkexamens doen in het reguliere onderwijs. Op De Sprienke zitten leerlingen met meervoudige beperkingen, vaak lichamelijk en geestelijk. ,,We stomen een deel van de leerlingen klaar voor het vervolgonderwijs", legt teamleider Chantal Oude Elfe rink van De Sprienke uit. ,,Ze heb ben vaak een lichamelijke beper king of een langdurige ziekte, in combinatie met een motorische beperking." Tehoog Het was al mogelijk om een vmbo-t diploma te halen, maar voor sommige leerlingen was dit niveau te hoog gegrepen. Praktijk vakken en de bijbehorende exa- mens op vmbo-niveau kunnen op De Sprienke niet afgenomen wor den. Daarom werd twee jaar gele den een samenwerking opgezet met de groene vmbo-afdeling van het voormalige Edudelta College, die inmiddels is opgegaan in het Pontes Goese Lyceum. ,,Met een volledig diploma hebben deze leer lingen meer kans naar het mbo te gaan. Voorheen konden ze alleen certificaten halen voor bepaalde vakken. Daardoor lukte het niet al tijd door te stromen. We zijn onge looflijk trots op ze!" ,,Ik wil graag iets in de ICT doen. Ik heb dus niet direct iets met de richting groen", zegt Sem van Lomwel (18) uit Middelburg. ,,Mijn doel was een volledig diploma te halen, zodat ik een mbo-opleiding ICT kan gaan doen." Sem zit in een rolstoel, omdat hij geboren is met een open rug. ,,Voor de praktijkexamens moesten we de conditie van koeien bepalen en een stal opmeten, maar ik kon de stal niet inkomen. Ik kon toch examen doen door aanwijzingen te geven aan de leraar. Hij deed wat ik zei. Ik vond het wel lastig om het aan een ander over te laten. Koken ging wel goed, omdat ik thuis ook al ge wend ben om in een niet-aangepaste keuken te koken. Ik had een zeven voor mijn aardappelgratin. Ik ben heel erg blij met mijn diploma. Dat betekent dat ik verder kan leren in de ICT. Daar ligt echt mijn interesse." ,,Ik wil campingbaas worden. Dat is mijn droom van vroeger", zegt Christian van Ast (20) uit Ril land. Als we met de camper op vakantie gaan, dan maakt mijn vader altijd een praatje met de cam pingeigenaar. Als campingbaas moet je de cam ping onderhouden, dus de praktijkvakken die ik heb gevolgd, komen goed van pas. We leerden bij voorbeeld onkruid branden en hekjes plaatsen." Door zijn motorische beperking kwam Chris tian in het speciaal onderwijs terecht. ,,Ik heb ook moeite met begrippen. Het laatste examen wis kunde vond ik daardoor heel erg spannend. Geluk kig had mijn mentor al gezegd dat ik niet meer kon zakken. Ik ben blij dat ik door kan naar Scalda. Ik ga de mbo-opleiding dienstverlening doen, op ni veau 2." ,,Op het Goese Lyceum zat ik ineens in een veel gro tere klas. Dat vond ik las tig", zegt Ruben Boers (19) uit Baarland. ,,Het is op een reguliere school min der vanzelfsprekend dat j e hulp krijgt dan op De Sprienke. Maar gelukkig ging het steeds beter. Ko ken, tuinonderhoud en dieren liggen niet zo dicht bij mijn persoonlijke inte resses. Ik ben liever met mijn hoofd bezig. Maar ik wilde er wel mijn best voor doen. Het ging me echt om het diploma." Ruben heeft een moto rische beperking en au tisme. Toen ik hoorde dat ik geslaagd was, sprong ik een gat in de lucht. Ik ben gigantisch blij dat het gelukt is. Na de zomer begin ik met de mbo 4-opleiding manage mentassistent bij Scalda. Een administratieve func tie past het best bij me." *De vierde geslaagde leer ling van De Sprienke was gisteren niet in staat om mee te werken aan het in terview. Goes in de grote hal op bedrij venterrein De Poel in Goes staan vele tiental len grote dozen te wach ten om te worden uitge pakt. De spullen die eruit komen, moeten uit elkaar worden gehaald. Veelal zijn ze afgeleverd door instanties als de douane of de politie. Illegale namaak-artikelen die zijn on derschept. Hoewel ze bij de Demontage Werkplaats Zeeland (DWZ) zo'n beetje alles uit el kaar halen wat wordt aangebo den - overbodige voorraad of mislukte producten van bedrij ven, bijvoorbeeld - vormt het 'namaakspul' volgens bedrijfs leider Leo Dekker de hoofd moot. Zo'n beetje alles zien de medewerkers voorbijkomen. Vandaag zijn vier mannen druk in de weer met het de monteren van nagemaakte mi- niscooters. Dat is geen sine cure. Tot op het laatste draadje en schroefje wordt de illegale waar uit elkaar gehaald. Prie- gelwerk. Wat overblijft, wordt weer verkocht als grondstof voor nieuwe producten. De op brengst is voor het demontage- bedrijf. Grondstof ,,Maar rijk worden we er niet van'', bezweert Dekker. ,,Vergis je niet: er is ook afval waar we op toeleggen. Kunststof bracht een jaar geleden nog goed geld op. Nu moeten we betalen om het kwijt te raken.'' De douane komt met grote regelmaat con troleren of het vernietigen van de illegale spullen wel netjes gebeurt. De ene week staan ze één keer op de stoep, soms zelfs twee keer. Dan weer een hele week niet. Het viertal heeft duidelijk schik in het demonteren van de scootertjes. ,,Het is weer eens wat anders", stelt één van de mannen nuchter vast. Hij wijst naar de dozen die achter hem staan. ,,We hebben er nog heel wat te gaan." Een paar me ter verderop staat een kist vol onderschepte namaak-barbies te wachten op het naderende einde. In een andere bak liggen honderden gedemonteerde rookmelders. Volgens Dekker vormt alle waar die bij de werkplaats wordt afgeleverd slechts een fractie van wat in ons land aan namaakartikelen wordt onder schept. De douane en andere instanties zouden met gemak nog veel meer spullen kunnen afleveren aan de Scottweg in Goes. Maar er is een probleem: Je kunt hier op je eigen tempo werken, zonder dat iemand je achter de vodden zit het demontagebedrijf heeft veel te weinig personeel om alle producten uit elkaar te ha len. DWZ is geen regulier be drijf, maar een onderneming die werkt met - zoals dat in jar gon heet - mensen die een af stand hebben tot de arbeids markt. Of in gewone-mensen taal: mannen en vrouwen die niet zo gemakkelijk een regu liere baan kunnen vinden. Het gaat om onder meer mensen met een psychiatri sche achtergrond, zoals Ronald Kooman. Hij is vandaag niet in de weer met namaakartikelen, maar heeft een grote kist met tientallen postpakketten voor zich staan. Binnengebracht door PostNL. Veelal pakketjes uit China die nooit zijn opge haald of waarvan de geadres seerden de invoerrechten niet willen betalen. De inhoud moet worden vernietigd. Ook hier halen de medewerkers de meest uiteen lopende artikelen uit de ver pakkingen, tot dildo's aan toe. Kooman heeft z'n draai hele maal gevonden in het werk- donderdag 4 juli 2019 GO Sem van Lomwel gaat na de zomervakantie een ICT-opleiding volgen op het mbo. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE - Christian van Ast wil later campingbaas wor den. Ruben Boers vond het lastig om les te krijgen op een reguliere school. Füe berg Rob Paardekam -Leo Dekker, bedrijfsleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32