g-s Dubbelslag om de Schelde De Slag om de Schelde verschijnt als strip Vakantie De Roggenplaat kan er straks weer 25 jaar tegen 2 Het gaat goed met de dorpskermis in Zeeland in tegenstelling tot de rest van het land. Met dank aan de toeristen en schappelijke pachtgelden. VERTIER ZEELAND Commentaar De viering van de Slag om de Schelde op 31 augustus in Terneuzen wordt geen eendagsvlieg. Gedeputeerde Staten, de gemeente Terneuzen en het Nationaal Co mité 4 en 5 mei willen de start van de nationale herdenking van 75 jaar vrijheid én de strijd om de oevers van de Westerschelde uitbreiden tot een tweedaags evenement. Naast regeringslei ders van landen die betrokken waren bij de bevrijding van Zee land, kunnen meer 'gewone stervelingen' van het herdenkings programma genieten. Het kost 50.000 euro extra. Gedepu teerde Staten vinden het echter belangrijk dat de boodschap - vrijheid is niet vanzelfsprekend, er moet soms keihard voor worden gevochten - meer mensen bereikt. Het totale evenement kost nu 550.000 euro. Het lijkt veel geld, maar gelet op alleen al de kosten van beveiliging voor uit genodigde regeringsleiders en ambassadeurs valt het nog mee. Bovendien heeft het provinciebestuur hoge verwachtin gen van de herdenking van de vergeten, maar militair-strate gisch belangrijke slag in de Tweede Wereldoorlog. Er is volop media-aandacht. En misschien ontwikkelt zich net als in Nor- mandië op termijn in Zeeland een soort WOII-toerisme. Wellicht opent het evenement ook de ogen van Europese regeringslei ders van landen waar de democratie onder druk staat. Denk aan Polen, waarvan militairen in 1944 sneuvelden voor onze vrijheid. Een groter besef in Oost-Europa van de waarde van vrijheid zou een veel grotere winst zijn dan de toeristische voordeeltjes die de herdenking mogelijk oplevert. Misschien ontwikkelt zich net als in Normandië op termijn in Zeeland een soort WOII-toerisme De titel van de strip is De scherp schutter. De Slag om de Schelde. Daarin wordt verteld over de bele venissen van de Canadese oorlogs correspondent Jim Borden, zijn chauffeur Tom Davies en de Neder landse Anna Jobse. Het verhaal draait om de achter volging van de Duitse scherpschut ter Holger Weiss. Jim Borden volgt hem na zijn landing in Normandië naar Zeeuws-Vlaanderen, Zuid- ALMANAK Laatst was hij weer op tv, de ko mische piratenfilm Cutthroat Is land. Nu vindt de Goese dame niks komisch aan doorgesneden kelen. Het bracht haar wel op het idee voor een nieuwe va- kantie-experience in Zeeland. ,,Een quasi-gevaarlijke vakantie, met een bloedstollende excursie Beveland en Walcheren. Het ver haal is een raamvertelling: Jim ver telt zijn relaas in het heden aan een toerist op de boulevard van Vlissin- gen. Het Bevrijdingsmuseum en boekhandel Het Paard van Troje in Goes geven het boek in vijf edities uit: softcover, hardcover, luxe ge nummerd en gesigneerd, zowel in het Nederlands als in het Engels en Duits. Willem Meijer en Arthur Scheijde schreven het scenario voor het boek, Arthur Scheijde is tevens de tekenaar. Willem Meijer is direc teur van het Veiligheidscentrum Zeeland in Vlissingen en directeur Brandweertrainingen Nederland, hij was marinecommandant en in lichtingenspecialist (MIVD). Ar thur Scheijde heeft ruime ervaring met het ontwerpen van animatie en hij schreef boeken en artikelen over Zeeuwse maritieme onder werpen. naar de Haringvreter. Op de vlucht voor een kudde kwaad aardige herten, om dan recht in de armen van messcherpe pira ten te lopen. Iets voor Roompot Vakanties?" Manlief knikte: „Kwestie van marketing: het Zeeuwse Cutthroat Island, een adembenemende vakantie!" Bestuurder ramt geparkeerde auto's Brand in lasloods aan Herculesweg VLISSINGEN Vrijburgbad gaat in juli deels dicht De familie Chen komt al vijftig jaar op de Zeeuwse dorpskermissen. Hun attractie: blikgooien. Het ker- misleven is ze met de paplepel in gegoten. Tielo Chen (72) heeft al heel wat kermissen gezien. Qua sfeer zijn de Zeeuwse volgens hem misschien wel de mooiste. ,,Als je hier al vijftig jaar komt, ben je er opgegroeid. Ik ken alle mensen die hier komen", zegt hij. ,,Het is hier altijd heel ge zellig. Er hangt een soort carnavals sfeer." Via zijn schoonfamilie is Tielo in deze wereld gekomen. Hij maakt zich op voor de kermis in Westka- pelle. Die bestaat al sinds het jaar 1361. Zo lang staat Tielo er nog niet. Maar in die vijftig jaar heeft hij veel zien veranderen. ,,Een paar dorps kermissen zijn weg. Maar over het algemeen zijn de Zeeuwse kermis sen stabiel. Hier in Westkapelle is de kermis het feest van het jaar. Dan blijven de mensen komen. Ik kom ook in Domburg. Daar is veel toe risme, dus blijft het druk", zegt hij. Veel is er niet veranderd. Ook niet bij de exploitanten. ,,Zij blijven ie der jaar weer komen. Ik ken alle ex ploitanten hier in Westkapelle. Dat is best bijzonder", zegt Tielo. Zijn buurman, die een oliebol- lenkraam heeft, komt er ook al meer dan vijftig jaar. Het tekent de stabiliteit van de Zeeuwse dorps kermissen. Inmiddels zijn er vier generaties verbonden aan het blikgooien. Lyon Chen heeft zijn eigen kar en komt ook graag naar de kustprovin cie. Zelf staat hij dit weekend in Heinkenszand. Ook daar blijft be langstelling voor de kermis stabiel. ,,In Heinkenszand is de kermis te gelijkertijd met verschillende eve nementen, zoals de braderie. Dat trekt meer mensen. Anders is het voor een kleine dorpskermis als deze moeilijker. In Zeeland zijn ge woon veel vakantiegangers. Wij verdienen ook aan de Duitsers." Sommige Zeeuwse gemeenten hebben de pachten afgeschaft, zodat de exploitanten minder kosten heb ben. De familie Chen moet op ie- Als je hier al vijftig jaar komt, ben je er opgegroeid dere kermis pacht betalen, maar dat vinden ze geen punt. ,,Wij blijven gewoon verdienen op de Zeeuwse kermissen", zegt Lyon. Hij zal de kar moeten blijven trekken als zijn va der ermee ophoudt, ook in Zeeland. Tielo heeft er alle vertrouwen in. ,,Wij hebben het al die jaren gered, hem zal het ook lukken." Zoon Delano (13), de zoon van Lyon, reist altijd met zijn vader mee. Lyon hoopt dat zijn zoon hem achterna zal gaan. Daar reageert Delano zelf nogal twijfelachtig op. ,,Het lijkt me wel leuk", is het enige wat hij er over zegt. ,,Maar dat komt wel goed", zegt Lyon er lachend achter aan. Eén ding is zeker: de komende jaren is deze familie op de Zeeuwse dorpskermissen te zien. Door de Roggenplaat in de Ooster- schelde op te hogen, blijft deze voor vogels en zeehonden belangrijke zandplaat de komende 25 jaar in stand. Rijkswaterstaat en Boskalis te kenden gisteren een contract. Het ophogen met 1,3 miljoen kubieke meter zand is niet alleen voor de natuur van belang. De Roggenplaat werkt voor de dijken aan de zuid kant van Schouwen als golfbreker. Door de Oosterscheldekering is de stroming minder sterk gewor den en wordt er minder zand afge zet. De natuurlijke opbouw van de platen is verdwenen. Anderzijds verdwijnt bij storm zand in de naastgelegen geulen. Het gevolg is dat ook de Roggenplaat steeds lager en kleiner wordt. Boskalis begint op 1 oktober met het opspuiten van de plaat. Het zand wordt in zeven deelsegmen- ten aangebracht. De verwachting is dat het werk drie maanden zal du ren. Mosselkweek Rijkswaterstaat zegt dat naast met natuur en veiligheid ook rekening wordt gehouden met andere belan gen rond de Roggenplaat, zoals de mosselkweek: „Zorgvuldig omgaan met de omgeving was daarom een belangrijk aandachtspunt in de aanbesteding." donderdag 4 juli 2019 De strijd om de oevers van de Westerschelde in de herfst van 1944 verschijnt als stripboek. Volgende week zaterdag 13 juli wordt het boek om 14.00 uur ge presenteerd in het Bevrijdings museum in Nieuwdorp. De toe gang is gratis, aanmelding via info@paardvantroje.nl is vereist. Jan van Damme Nieuwdorp Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De bestuurder van een personenauto is gister middag in Middelburg uit de bocht gevlogen en tegen geparkeerde auto's tot stilstand gekomen. Het ongeluk vond rond 15.10 uur plaats op de Walensingel bij het Seis- plein. De automobilist verloor in een flauwe bocht de controle over zijn voertuig, reed een verkeersbord omver en botste tegen twee gepar keerde auto's aan. Een ambulance kwam ter plaatse. De bestuurder is vervolgens met onbe kend letsel naar het zie kenhuis gebracht. MIDDELBURG In een lasloods aan de Herculesweg in Middel burg heeft gisterochtend enige tijd brand gewoed. Het vuur zat in het dak van de loods. De brand werd rond kwart over acht ontdekt. Rond half tien kon de brandweer melden dat het vuur ge doofd leek te zijn. Bij de brand kwam veel rook vrij. Een naburige bedrijf werd geëvacu eerd. Mensen in de om geving werden opgeroe pen ramen en deuren ge sloten te houden en de ventilatie uit te schake len. Metingen hebben uit gewezen dat er geen te hoge concentraties van gevaarlijke stoffen zijn vrijgekomen. Het Vrijburgbad tussen Vlissingen en Middel burg gaat deze maand gedeeltelijk dicht. Het recreatiebad en het in- structiebad zijn niet be schikbaar. Zwemlessen komen te vervallen. De kleedkamers en de routes naar en om de baden worden opnieuw betegeld. Het bad kiest voor de zomermaand voor het onderhoudswerk, omdat die de rustigste periode in het jaar is. De baden blijven dicht van maandag 8 juli tot en met zondag 28 juli. Baantjes trekken kan op beperkte tijden. Trouw Koen Florusse Westkapelle - Tielo Chen Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30