Vakantieboeken bestel je op Libris.nl II Willekeur rechters bij bepalen smartengeld ESM, feit 1 Slachtofferhulp wil uitleg over bedragen Vandaag bij deze krant JOL De zachte kant van Derksen De Leeuwinnen hebben gisteravond de finale bereikt van het WK-voetbal. '24\ Ook voor al je luisterhoeken ttMISTïDWM 5r~* 'JS** In de halve eindstrijd tegen Zweden sloeg Oranje in de verlenging toe via een treffer van Jackie Groenen (1-0). en ebooks ga je naar Libris.nl I BI z. Bij het toekennen van smarten geld, een vergoeding voor fysiek of psychisch leed, bestaan in strafza ken 'onaanvaardbare verschillen'. Dat stelt Rosa Jansen, bestuurs voorzitter van Slachtofferhulp Ne derland en oud-rechter. ,,De hoogte van het bedrag verschilt per gerecht en per rechter", aldus Jan sen. ,,Het ene slachtoffer krijgt 10.000 euro, waar iemand in een vergelijkbare zaak 2000 euro krijgt. Het is een black box, een vorm van Russische roulette." Wat slachtoffers ook steekt, is dat strafrechters de hoogte van smar tengeld niet onderbouwen. In het vonnis noemen ze slechts dat een bedrag 'naar redelijkheid en billijk heid' is bepaald. ,,Omdat een moti vering ontbreekt, kunnen wij slachtoffers niet uitleggen waarom zij vijf keer minder hebben gekre gen dan een ander." Slachtofferhulp Nederland wil daarom dat rechters elk toegekend bedrag onderbouwen. ,,Leg uit De hoogte van het bedrag verschilt per gerecht en per rechter waarom je vindt dat een verkrachte vrouw met 500 euro prima be diend is. Misschien is daar een bril jante gedachte aan voorafgegaan, maar laat het dan zien." Jaarlijks ziet Slachtofferhulp 14.000 zaken voorbijkomen. De or ganisatie analyseert die uitspraken en houdt in een database bij wat gangbare bedragen zijn voor mis- drijven zoals mishandeling, mis bruik ofverkrachting. Volgens Jan sen, zelf oud-rechter, zou de rech terlijke macht ook zo'n database moeten instellen. Dat de verschil len in uitspraken soms enorm zijn, bewijst een zaak rond een Lim burgs meisje dat op haar tiende werd verkracht, zwanger raakte en een pijnlijke abortus moest onder gaan. De strafrechter kende aan vankelijk 10.000 euro smartengeld toe. Dat werd begin dit jaar in ho ger beroep 50.000 euro. ,,Dit is zo'n voorbeeld dat ik niet kan uitleg gen", zegt Jansen. ,,Hoe kan het verschil nu vijf keer zo groot zijn?" Complexe zaak De Raad voor de Rechtspraak be nadrukt dat het vaststellen van smartengeld een complexe zaak is, die zich lastig laat vatten in alge mene richtlijnen. Volgens de raad is de motivering van het toekennen van smartengeld een punt van aan dacht. Of en wanneer rechters de bedragen gaan motiveren, kan de raad nu niet zeggen. P15 21 Jaargang <jaar> Nieuwsmedia 5 5 5 530" De finale UUr Ii:u_:„ 7 Ü'fseficftt Uittips Slachtoffers van een misdrijf krijgen zulke wisselende scha devergoedingen uitgekeerd, dat Slachtofferhulp Nederland spreekt van willekeur. De orga nisatie wil daarom dat rechters de toegekende bedragen gaan onderbouwen. Koen Voskuil Utrecht —Rosa Jansen, Slachtofferhulp Media Cultuur WA HF- r Zonnige start van de dag. Later meer 'C bewolking. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1