regelen 'Als ik 30 word, wil ik 3000 euro bruto verdienen' 19 Hoeveel verdien je? 'Het is waanzin' Verdient Nick genoeg? ste rol te spelen bij het oplossen van de gecompliceerde vakantiepuzzel in België. Ruim 80 procent van de ouders roept een of meerdere keren de hulp in van grootouders. Ook in Nederland spelen groot ouders een belangrijke rol, ziet Winsemius. ,,Ik noem ze ook wel de redders van de werkende ouders.'' Tegelijkertijd wordt het voor opa's en oma's steeds lastiger om bij te sprin gen, zegt ze. ,,Zij werken zelf ook steeds langer door.'' Familie BV doet deze zomer onderzoek naar hoe Nederlandse ouders de zes weken durende zomervakantie overbrug- 'Ik krijg vaak te horen dat leraren veel tijd kwijt zijn om de kinderen weer bij te spijkeren na de zomer' gen. Winsemius wil de resultaten delen met de Tweede Kamer en op roepen de vakanties in te korten. Joyce van der Pas, maker van de blog mamsatwork.nl herkent de vakantiestress bij werkende ouders. ,,Ik hoor zowel via mijn blog als in mijn omgeving dat ouders het niet eenvoudig vinden om de vakanties goed te plannen.'' Want je kunt zelf wel iets handig vinden, je kind moet er ook in meegaan. ,,Zo zijn kampen een optie in de zomer, maar mijn eigen kinderen krijg ik niet zover.'' Wat Van der Pas steeds vaker hoort, is dat ouders hun kind inschrijven bij een lokale doe-week. ,,Vooral in dorpen zijn die erg in trek. Die doe-weken draaien op vrijwilli gers en zijn laagdrempelig.'' Vaak helpt een ouder een dagje mee bij bijvoorbeeld het timmeren van hut ten. ,,In ruil daarvoor zijn je kinderen vijf dagen onder de pannen.'' De lange zomervakantie dateert al uit 1830, blijkt uit onderzoek van historicus en leraar geschiedenis Enne Koops uit Ermelo. Op Histo- riek.net schrijft hij dat i9de-eeuwse onderwijskundigen een lange vakan tie een goed idee vonden omdat zowel de kinderen als leraren zo tot rust konden komen. In warmere lan den werd een lange onderwijsstop gehouden omdat de klaslokalen simpelweg te warm werden. ,,Ook braken zomers op school regelmatig epidemieën uit door de warmte'', stelt hij. Winsemius spreekt van een 'verouderd systeem' en vindt dat het rooster op de schop moet. Niet alleen om ouders al die stress te besparen. ,,Ik krijg vaak te horen dat leraren veel tijd kwijt zijn om de kinderen weer bij te spijkeren na de zomer.'' De PO-raad herkent dat signaal, maar zegt dat dit voor de meeste leraren geen 'enorm issue' is. ,,Wat wij vooral belangrijk vinden is dat ouders en leerlingen zelf afspraken maken over de vakanties'', zegt woordvoerder Annemieke Kooper. ,,Het is voor veel ouders fijn als daar meer flexibiliteit in komt.'' GROOTOUDERS ,,Ik heb een maand geleden opslag gehad, dus ik zit nu op 2753 euro bruto. Netto is dat rond de 2100 euro.'' ,,Inmiddels ben ik zeer tevreden met wat ik verdien. De afgelopen drie jaar heb ik steeds opslag gekregen als ik erom vroeg. Van mijn vrienden die even oud zijn, ben ik degene die het meeste verdient. Ik heb alleen m'n vmbo- diploma. Dat is niet veel, maar als je laat zien dat je wilt werken, kun je flink doorgroeien. Ik vind het ook belangrijk om mezelf te ontwikkelen.'' ,,150 procent. Altijd. Iedere maand heb ik vier, vijf overuren. Je kunt het laten uitbetalen of voor uitbetaling in vrije tijd kiezen. De ene keer kies ik tijd, de andere keer het geld.'' ,,Mijn twee collega's verdienen 1700 euro. Ik ben een beetje hun leidinggevende. Niet op papier, al verdien ik wel 400 euro meer. Zij weten dat. Ik vertel altijd alles heel open en eerlijk. En ik vraag het aan hen. Ook om te kijken of mijn salaris wel in verhouding staat. Als ze meer zouden verdie nen, terwijl ik meer verantwoordelijkheid heb, zou dat een beetje gek zijn. Maar dat is totaal niet het geval.'' ,,Daar onderhandel ik elk jaar over. Een maand geleden nog, tijdens de jaargesprekken. Normaal noem ik nooit bedragen, maar dit jaar heb ik ze verteld dat ik 3000 euro bruto wil verdienen als ik 30 word. Ik ben nu 28, dus dat zou betekenen dat ze me nu 350 euro bruto erbij zouden kun nen geven, of het bedrag over 2,5 jaar kunnen verdelen. Waarom 3000 euro? Ik vind dat een mooi bedrag. Ze zeiden dat ze dat erg optimis tisch van me vonden. Toch heb ik 100 euro bruto erbij gekregen. Als je kijkt naar de lijn die ik wil bewandelen, zit ik op het goede spoor." donderdag 4 juli 2019 GO gevorderden -MARJET WINSEMIUS Zaterdag in bijlage ZO: acht tips om je kroost zoet te houden in de zomer. Jet Bijl, Vincent Beenhakker, Teun (5) en Morris (4) uit Rotterdam ,,Het is natuurlijk waanzin dat de kin deren twaalf weken vakantie per jaar hebben en wij maar vijf'', zegt Jet Bijl, financial controller op Schiphol. „Zelfs als je als ouder alle vakanties geschei den opneemt, red je het niet.'' Bijl is blij dat zowel haar moeder als haar schoonouders bij springen. Tijdens de schoolweken gaan haar twee zonen op maandag naar de bso. Dinsdag past haar moeder op en donderdag passen haar schoonouders op. Zij werkt vier dagen. Net als haar man die een wijn winkel heeft in Rot terdam. Het gezin gaat drie weken op vakantie. De overige weken loopt hetzelfde schema gewoon door. „Alleen zitten mijn schoonouders in de zomer in hun vakantiehuisje in Herkingen'', zegt ze. ,,Dan brengen we de kinderen op don derdagochtend daarheen en haal ik ze op vrijdag weer op.'' Dat gaat al jaren prima en de kinderen genieten er volop. Bijl ziet haar colle ga's in de vakanties weleens worstelen met de opvang. ,,Dan spreiden de ouders noodge dwongen de vakan ties of gaan kinde ren veel naar de bso'', zegt ze. ,,Ik denk dat kinderen het op de bso ook heel leuk hebben, maar ik vind het fijn dat Teun en Morris rustig bij opa en de oma's kunnen zijn. We zeggen weleens tegen elkaar dat we dit werk niet had den kunnen doen als onze ouders er niet waren geweest om bij te springen." Vandaag: machine operator Nick (28). Nick werkt als machine operator bij een metaal bedrijf. Hij doet dit 40 uur per week, nu alweer negen jaar voor hetzelfde bedrijf. Wat verdien je? Blij mee? Hoeveel krijg je betaald voor overuren? Weet je wat je collega's verdienen? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 28 jaar Opleidingsniveau: mbo Functie: Operator Branche: Overig productie industrie Werkervaring: 9 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde sa laris 1638 euro voor zijn functie (40 uur). ,,Dat is nogal een verschil, hè? Dat had ik niet verwacht. Nu ben ik nog blijer met waar ik zit." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl Zonder hulp van de grootouders in de vakanties hadden zij hun werk niet kunnen doen, zeggen Jet Bijl en Vincent Beenhakker, ouders van Teun en Morris. foto sanne donders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19