Ben jij nou zo dom of ben ik zo slim? Process engineer WERK Duizenden ouders moeten opvang 18 WAT DOET EEN.... Je brein op het werk Fijn, de zomervakantie komt er weer aan! Zes lange weken vrij. Tenminste, de kinderen. Voor hun ouders betekent de periode vaak extra regelwerk, met gespreid opgenomen vakanties, kampen en/of hulp van opa en oma. 'Soms mee naar het werk' Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Als ik schrijf: 'Tudu- duduuu, tududu- duduuuu!' dan weet je natuurlijk onmiddellijk welke bekende hit ik bedoel. Toch? Nee? Het is zó duidelijk. Sorry, maar dan ben je wel heel dom, als je dat niet weet. Tenminste, dat zou ik kun nen denken. Op het werk zijn er voortdurend van dit soort misverstanden: tijdens verga deringen, in e-mails en op presentaties. Waarschijnlijk gaat het dan niet over top 40- hits, maar over vakkennis. De een heeft een berg informatie in zijn hoofd, zegt daar twee woorden over en verwacht dat de ander precies weet waar het over gaat. We lijden in dat geval aan de vloek van kennis, of: the curse ofknowledge. In wereldberoemd onderzoek hiernaar verdeelde psycholoog Elizabeth Newton van Stan ford University proefpersonen in twee groepen: tikkers en luisteraars. De tikkers moes ten een bekend liedje, zoals Lang zal ze leven of Altijd is Kortjakje ziek op een tafel tik ken. Vooraf gokten de tikkers dat één op de twee luisteraars het nummer kon raden. Maar dat viel bar tegen. Slechts één op de veertig luis teraars raadden het liedje. De tikkers bleven diep teleurge steld achter en vroegen zich serieus af met wat voor volk ze te maken hadden. Je her kent het gevoel vast als je weleens het spel Party Co speelt en iemand moet bij jou liplezen. Frustratie alom. Wanneer we communiceren, of dat nou met tikjes is of met woorden, hebben we in ons hoofd allerlei aanvullende informatie. En we kunnen ons bijna niet voorstellen dat de ander die niet heeft. Er is hoop voor die sullige stagiair en die schaapachtige klant met vreemde eisen. Ze zijn niet achterlijk, ze weten gewoon niet wat jij allemaal weet. Hoe kun je de vloek van de kennis voorkomen? Allereerst: weet dat dit verschijnsel bestaat. Heeft de ander meer uitleg nodig, dan weet hij een voudigweg niet wat jij weet. The Final Countdown zit in mj hoofd, niet in dat van jullie (herlees de eerste zin maar). Verplaats je in de ander en probeer je voor te stellen welke voorkennis hij heeft en versimpel de boodschap zo nodig. En doe nooit spelletjes waarbij je moet liplezen. SPREIDEN EN PROPPEN at een hel'', is het eerste dat directeur 1 1 Marjet Winsemius van de stichtingen V V Voor Werkende Ou ders en Familie BV zegt over de lange vakantieperiode. Iedere zomer spreekt ze ouders die zich in allerlei bochten moeten wringen om de op vang rond te krijgen. ,,Het is voor veel ouders een crime om die weken te overbruggen'', zegt ze. Nederland telt ruim 1,23 miljoen gezinnen met tenminste één min derjarig kind waarvan beide ouders werken. 883.000 gezinnen hebben een of meerdere kinderen jonger dan 12 jaar. Hoe al deze ouders de opvang voor hun kind(eren) tijdens de vakantie regelen, is niet bekend. In België, waar de kinderen zelfs negen weken vakantie hebben, deed belangenorganisatie de Gezinsbond daar in 2017 wel onderzoek naar. Daaruit bleek dat 70 procent van de 1800 ondervraagde ouders het rege len van opvang tijdens de vakanties als 'stressvol' ervaart. De helft van hen gaf aan al in januari te beginnen met de planning voor de zomer. Opa's en oma's blijken de belangrijk- donderdag 4 juli 2019 GO CORNELIS RUSTICUS (29) is nu zes jaar process engineer bij Steinfort Glas in Franeker. Wat zeg je op feestjes wat je doet? ,,We zoeken nieuwe machines uit, kijken of handelingen sneller uitgevoerd kunnen worden. Dat soort dingen." Was dit altijd al je droombaan? ,,Nee. Toen ik afstudeerde bij Bouwkunde, was het crisis en was er geen baan te vinden als bouwkundige. Toen ben ik hier beland." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt MARJOLEIN KOOYMAN Peter en Natha lie Wakker, Tess (12) en Liss (8) uit Wageningen ,,De ellenlange zomervakantie is echt wel een dingetje'', zegt Nathalie Wakker. Ze werkt part time als admini stratief mede werker bij Wa- geningen Univer sity. Tussen de schoolvakanties door verdeelt ze haar uren over vier dagen zodat ze op tijd thuis is als haar kinderen uit school komen. In de vakanties propt ze zoveel mogelijk uren in twee of drie dagen, zodat er tijd overblijft voor leuke dingen. ,,Dat vind ik be langrijk, want als werkende moe der wil ik ze ook dat vakantiege voel geven.'' Peter Wakker werkt in een aan de bouw gerela teerd bedrijf dat vasthoudt aan de bouwvak. Dit jaar gaat het gezin drie weken op vakantie. De ove rige weken sprin gen opa en oma bij. ,,Daar blijven ze dan twee of drie nachten per week slapen'', zegt Nathalie. Ze heeft dit jaar nog een vierde week verlof opgeno men om thuis bij haar dochters te kunnen zijn. ,,Dat is niet gebruike lijk.'' Voorheen spreidden zij de vrije dagen zodat ze samen twee weken weg kon den en ieder één week alleen thuis was bij de kinde ren. Wakker houdt er altijd rekening mee dat er iets misloopt. ,,Mijn vader is nu bij voorbeeld ziek, ik hoop dat het tegen die tijd goed genoeg gaat, zodat ze kunnen logeren.'' Als het echt niet anders kan, neemt ze ze mee naar haar werk. ,,Soms is het niet anders.'' Puzzelen voor Nathalie Wakker heeft voor het eerst een vierde week verlof genomen. Voorheen waren zij en Peter elk een week alleen thuis met Tess en Liss. foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18