En... weg is de zon Slachtofferhulp vindt verschillen onaanvaardbaar NIEUWS 15 Schadevergoedingen zijn willekeurig en worden niet gemotiveerd. Dat is de kritiek van Slachtofferhulp Nederland, die de verschillen aan de kaak wil stellen. De verschillen bij schadevergoedin gen voor slachtoffers zijn enorm. En Slachtofferhulp Nederland kan het niet uitleggen. Neem de twee half zussen uit Den Haag, die jarenlang werden misbruikt door een pastor uit de Ghanese kerk. Bij één van de meisjes begon het misbruik op haar 5de en ging door tot haar 20ste. Pas tor Rans D. werd in mei veroordeeld tot vijf jaar cel. De halfzussen vroegen in het straf proces van D. om 25.000 euro imma teriële schadevergoeding, oftewel smartengeld. ,,Dat kwam ons voor als een redelijk bedrag'', zegt juridisch adviseur Laurens Kock van Slachtof ferhulp. ,,Maar wat kent de Haagse rechtbank toe? Slechts 5000 euro. Wij kunnen zo'n laag bedrag niet be redeneren. We steken veel tij d in ver gelijkingen met eerdere zaken, maar de conclusie is: je kunt er gewoon geen peil op trekken." Omdat de hoogte van smartengeld per gerecht en per rechter verschilt, kan Slachtofferhulp Nederland zijn cliënten niet goed voorbereiden, zegt bestuursvoorzitter Rosa Jansen. ,,Mensen vragen ons: jullie staan zo vaak in de rechtszaal, jullie kunnen toch wel aangeven welke bedragen gangbaar zijn? Maar die rechtszeker heid kunnen we ze niet geven. Dat is erg onprettig, want slachtoffers staan al onder zoveel druk." Strafrechters gaan sinds 1995 ook over het toewijzen van schadever goedingen aan slachtoffers. Wanneer het gaat om de vergoeding voor een kapotte broek of telefoonscherm, Een rechter kan zomaar bepalen dat de helft of zelfs een vijfde genoeg is dan is het eenvoudig om het prijs kaartje te bepalen. Dat is anders met de immateriële schadevergoeding, zoals voor geleden psychische of fy sieke pijn, stelt Slachtofferhulp. ,,Wij doen ons best om een imma teriële schadevergoeding zo goed mogelijk te onderbouwen, ook met bewijsstukken. We hebben zelf een database met honderden rechtsza ken, waarin we vergelijkbare geval len zoeken'', legt Kock uit. ,,Op basis daarvan betogen wij dat iemand recht heeft op minstens 5000 euro. Maar een rechter kan zomaar bepa len dat de helft of zelfs een vijfde ge noeg is.'' Wat daarbij steekt, is dat rechters de hoogte van de schadevergoeding niet motiveren. Onderaan elk straf rechtelijk vonnis staat slechts te le zen: Naar redelijkheid en billijkheid: zoveel euro. Volgens Rosa Jansen is het tijd dat rechters hun beslissing gaan onderbouwen. ,,Redelijkheid en billijkheid moet je kunnen base ren op jurisprudentie, op eerdere uitspraken. De rechterlijke macht zou zijn eigen database van uitspra ken moeten aanleggen.'' De hoogte van smartengeld is in de afgelopen jaren bovendien niet ge stegen, zegt Jansen. ,,De bedragen zijn niet meegegaan met de inflatie. In 1995 stond in de wet dat smarten geld een maximum kende van 1500 gulden. Hoewel dat maximum is los gelaten, zie je dat veel rechters in die bedragen zijn blijven hangen, terwijl het leven wel duurder is geworden. We zoeken een rechtsontwikkeling, die er nu niet is.'' Loterij Die ontwikkeling zien Jansen en Kock wel binnen de civiele recht spraak, die draait om conflicten tus sen burgers of bedrijven onderling. Zo heeft het hof in Arnhem recent gesteld dat schadevergoedingen met 10 procent moeten stijgen om de in flatie te corrigeren. De redenering: de prijzen in de loterij zijn de afgelopen jaren gestegen. Als de waarde van ge luk stijgt, moet de waarde van pech ook stijgen. Als het aan Slachtofferhulp Neder land ligt, beginnen rechters met een betere motivering van de toegekende schadevergoedingen. Jansen: ,,Je geeft het slachtoffer erkenning door die beslissing te motiveren.'' donderdag 4 juli 2019 GO Chili en Argentinië zagen deze week de toeristenstroom flink aanzwellen. Logisch, want het gebeurt niet vaak dat je de kans krijgt een eclips te zien. Die kans was er op 2 juli in de twee Zuid- Amerikaanse landen en velen - onder wie voormalig Amerikaans president Bill Clinton, Queen- gitarist Brian May en onderne mers Richard Branson en Bill Gates - waren bereid hun trip naar Chili en Argentinië af te stemmen op de volledige zons verduistering, die in zijn totaliteit ongeveer twee uur in beslag nam. In Nederland moeten we nog tot het jaar 2151 wachten op een eclips. fotos afp Kijk op de site bij /video beelden van de zonsverduistering Smartengeld? Geen peil op te trekken Koen Voskuil Utrecht - Laurens Kock, Slachtofferhulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15