9 10 9 Perugia, de op een rij Van Viool tot moordzaken Vertrekkend Kamerlid ergert Arib Den Helder te streng voor demonstranten van Kick Out Zwarte Piet Kamervoorzitter Kadija Arib heeft vertrekkend VVD-Ka- merlid Leendert de Lange op zijn nummer gezet bij zijn af scheid. Arib stak haar ergernis niet onder stoelen of banken over het feit dat De Lange tus sentijds vertrekt om burge meester te worden van Was senaar. Vandaag zat De Lange voor het laatst in de Kamerbankjes. In een brief aan de Kamer voorzitter schreef hij dat het zo vlak voor het zomerreces een gepast moment was om afscheid te nemen. ,,Dat had u nou niet moeten opschrij- ven'', zei Arib in haar af scheidsspeech ten overstaan van de hele Kamer. ,,Het ge paste moment om afscheid te nemen van de Tweede Kamer is voor de verkiezingen, met voor het zomerreces.'' Arib ergert zich al langer aan Kamerleden die tussentijds kiezen voor een andere baan. De Lange is deze periode al de 32ste die vertrekt. In twaalf gevallen ging het om mensen die het kabinet ingingen, zo als premier Mark Rutte. Maar twintig Kamerleden kozen voor een baan buiten het Bin nenhof. OM tegen vrijspraak Wilders-bedreiger Het OM gaat in beroep tegen de vrijspraak van Dirk J., de man uit Heerlen die met een bijl en messen naar Wilders' campagnebijeenkomst kwam. J. werd vorige week vrijge sproken, maar justitie vindt dat hij alsnog straf verdient. ,,Hij nam wapens mee, be dreigde de politicus, dat mag niet onbestraft blijven." De man werd eerder vrijgespro ken omdat de rechter oor deelde dat zijn dreigementen niet serieus te nemen waren. Dossier Boeddha Onderwereldkopstuk John Mieremet wordt op 26 februar1 2002 in onderrug en been ge schoten voor het kan toor van zijn advocaat op de Amsterdamse Keizersgracht. Hij over leeft. Op 2 november 2005 wordt hij door een op een motor gear riveerde man alsnog geliquideerd in seks toeristenoord Pattaya in Thailand. Dossier Agenda Handelaar in hasj en vastgoed Kees Hout man wordt in de avond van 2 november 2005 door Jesse R. en de la tere kroongetuige Peter la Serpe doodge schoten voor zijn villa aan de Johan Braaken- siekhof in Amsterdam Osdorp. Dossier Perugia De criminele kroegbaas Thomas van der Bijl, ex- manusje van alles en vriend van Cor van Hout, wordt in de och tend van 20 april 2006 door Dwight S. en Remy H.doodgescho ten in zijn café De Hal len aan de Willem de Zwijgerlaan in Amster dam-West. De 'moord- makelaar' en latere kroongetuige Fred Ros heeft als tussenper soon de opdracht ge geven. DOSSIERKENNIS Het gaat om deze moordzaken: Dossier Viool Op 24 januari 2003 wordt Heinekenont- voerder Cor van Hout vanaf een motor dood geschoten in de Dorps straat van Amstelveen. Botenhandelaar Robert ter Haak, met wie hij had geluncht, wordt ook geraakt en overlijdt dagen later. Dossier Enclave Op 17 mei 2004 wordt de malafide vastgoed baron Willem Endstra doodgeschoten na het verlaten van zijn hoofd kantoor aan de Apollo- laan in Amsterdam Zuid. Zijn zakenrelatie David Denneboom wordt in zijn knie ge raakt. wat overkomt, is vanuit hun levensge schiedenis niettemin goed te begrijpen. Dat ze als de dood zijn dat Holleeder ooit wordt overgeplaatst naar een lichter re gime, is in te voelen. Als Holleeder daadwerkelijk een soort baas van de (Amsterdamse) onderwereld was, wie is dan zijn opvolger? Evenals de bovenwereld zit de onderwe reld complex in elkaar. Er is niet één baas, er zijn veel verschillende groepen die loy aal aan elkaar zijn, juist rivaliseren of compleet hun eigen weg gaan. Uiteraard zijn er grote spelers. De crimineel om wie de opsporingsdiensten zich nu het drukst maken, is de voortvluchtige Ridouan Taghi uit de regio Utrecht. Die wordt ver antwoordelijk gehouden voor nog veel meer onderwereldmoorden dan Hollee der. In hoeverre is dit proces een boodschap geweest voor andere topcriminelen? Het heeft het Openbaar Ministerie en de recherche lang dwarsgezeten dat zó'n be kende crimineel als onaantastbaar door de stad toerde, terwijl er zo veel verdenkin gen waren. Zeker nadat hij in 2012 was vrijgekomen na zijn celstraf voor afper singen, en min of meer bekende Neder landers met hem voor foto's poseerden als was hij een Pietje Bell op leeftijd. In die zin zien de opsporingsdiensten Hollee- ders arrestatie op 13 december 2014 en zijn veelbesproken proces als een signaal: nie mand ontspringt de dans. De rechtbank zal bepalen of die gedachte terecht is. Toeristenbus uit centrum Parijs wil toeristen bussen uit het centrum gaan weren. Volgens lo coburgemeester Emmanuel Gré- goire heerst er 'een anarchie van bussen' in de stad en dat moet afge lopen zijn. Dage lijks rijden talrijke bussen het cen trum in, beladen met toeristen die de stad bezoeken. Maar er rijden ook veel bussen die rondritten maken. Olaf: Kroon op carrière Fotograaf Erwin Olaf is vol trots over de expositie van zijn werk in het Rijksmuseum. Hij ziet de tentoon stelling '12x Erwin Olaf' als de kroon op zijn carrière, zei hij gisteren kort voor de opening. Drugsvondst, militair vast De cocaïne die af gelopen vrijdag werd gevonden in een container op de Nederlandse marinebasis in Cu- ragao, is vermoe delijk afkomstig van een 33-jarige militair uit de Lim burgse gemeente Peel en Maas. De marechaussee heeft de man in Nederland aange houden en ver denkt hem van de smokkel van drugs. woensdag 3 juli 2019 GO DEN HAAG De bezwaarcommissie van Den Helder oordeelt dat de gemeente mogelijke ordever storing niet hard kon maken. MAASTRICHT Willem Frederik Hol leeder (Amsterdam, 29 mei 1958) staat te recht voor het geven van de opdracht voor vijf liquidaties, waar door zes doden vielen, een mislukte moord poging en het leiden van een criminele or ganisatie met moor den als oogmerk. ILLUSTRATIE SJOUKJE BIERMA TANKS IN WASHINGTON Om morgen de viering van Independence Day luister bij te zetten, heeft de Amerikaanse president Donald Trump tanks naar Washington laten komen. Trump zal een toespraak hou den bij het Lincoln herdenkingsmonument. foto getty images PARIJS AMSTERDAM PEEL EN MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9