8 NIEUWS Willem Holleeder (61) hoort morgen of hij levenslang krijgt voor het geven van opdrachten voor liquidaties. Er zijn inmiddels honderden artikelen geschreven over de beruchte crimineel. Op de valreep nog een paar vragen die opheldering verdienen. VONNIS MEGAPROCES bestsellers Waarom zijn de media zo geïnteresseerd in Willem Holleeder? Dat is een kwestie van kip en ei. Waar cri minelen van vooral Marokkaanse origine al heel wat jaren de dubieuze hoofdrollen in het Amsterdamse (en Utrechtse) crimi nele milieu hebben overgenomen, trek ken hun strafzaken vooral de aandacht van misdaadjournalisten. Niet van Show nieuws, niet van Linda. Op de publieke tri bune zit hooguit een handjevol intimi van de verdachten of slachtoffers. Dat Holleeder wél op een enorme be langstelling kan rekenen, ook in media die doorgaans weinig aan misdaad doen, zal komen doordat hij zich lang heeft mogen profileren als getapte Mokums volksjon gen, gewoon uit de Jordaan - met alle valse romantiek daaromheen. Dat hij ver volgens door zijn zussen als monster is neergezet, maakte zijn zaak ook tot een familiedrama - of 'Jordaancabaret', in zijn woorden. Rijen bezoekers wachtten voor zijn zittingen achter dranghekken op toe gang tot 'de bunker' in Amsterdam-Os dorp. De journalistiek gaat vol op het or gel omdat er grote belangstelling is en elk artikel en elke uitzending wordt gevreten. 2 Hebben de bekendheid van Holleeder en alle aandacht voor zijn zaak impact op de straf die hij straks krijgt? Dat zou niet zo mogen zijn. De rechters moeten de strafzaak puur op haar merites beoordelen. Het bewijs wegen, de droge juridische maatstaven hanteren. Niette min: ook rechters zijn mensen. Recht bankvoorzitter Frank Wieland heeft gere geld laten merken dat hij en zijn 'bijzit ters' niet blind zijn voor de overweldi gende, ongekende belangstelling voor Holleeder en zijn proces - tot boeken, films, een toneelstuk en een televisieserie aan toe. Om vervolgens zijn belofte te herhalen dat Holleeder een eerlijk proces krijgt. De rechters voelen natuurlijk dat miljoenen meekijken met hun beslissing, maar het zijn ervaren professionals die er alles aan zullen doen de buitenwereld en de hype uit 'de raadkamer' te houden waarin ze over het vonnis beraadslagen. 3 Waarom is Holleeder zelf nooit het slachtoffer geworden van een aanslag? Binnen de onderwereld wordt hij be schouwd als gewiekst, gehaaid. Hij koos steeds de partij die op dat moment het machtigst was. Liep van mede-Heineken- ontvoerder Cor van Hout medio jaren 90 over naar het meedogenloze duo Sam Klepper en John Mieremet - en de Hells Angels bij wie Klepper aansluiting had gezocht. Rond de millenniumwisseling wisselde hij volgens justitie wéér van kamp en koos hij de zijde van de malafide vastgoedbaron Willem Endstra en, uit eindelijk, de toenmalige kopstukken Stanley Hillis en Dino Soerel. Dat oppor tunisme wordt veelal gezien als succesvol overlevingsmechanisme. 4 Het boek Judas leest als een horrorverhaal. Hoe heeft dit boek het proces beïnvloed? Het boek heeft de belangstelling nóg ver der aangejaagd, vooral. Inhoudelijk is het voor het proces van weinig belang omdat Astrid Holleeder als sleutelgetuige haar verhaal onder ede zeer uitvoerig heeft ge daan tegenover de rechters. Nog uitvoeri ger en gedetailleerder dan in het boek. Ze heeft ook vele kritische vragen moeten beantwoorden. 5 Er is helemaal geen hard bewijs tegen Holleeder (toch?). Hoe kan het Openbaar Ministerie dan levenslang eisen? Een strafproces hoeft niet enkel te draaien om 'hard bewijs' zoals sporen, ander tech nisch bewijs of afgeluisterde gesprekken. Het Openbaar Ministerie hecht vooral veel waarde aan de verklaringen van een forse stoet getuigen vanuit heel verschil lende hoeken, onder wie kroongetuigen Peter la Serpe en Fred Ros én zussen Astrid en Sonja plus ex Sandra den Har- tog. Daar komt bij dat vrijwel alle geliqui deerde slachtoffers tevoren hadden ge zegd dat Holleeder hen wilde laten dood schieten. 6 Welke rol speelt de levenslange veroordeling in de zaak van Dino Soerel bij de afweging of er voldoende bewijs is tegen Holleeder? Die veroordeling van Dino Soerel in het hoger beroep van de liquidatiezaak Pas sage speelt zeker mee. Het hof oordeelde immers dat Soerel samen met Holleeder de moordopdrachten voor Kees Houtman en Thomas van der Bijl had gegeven. Rechtbankvoorzitter Frank Wieland heeft Holleeder gedurende zijn proces steeds beloofd dat de rechtbank een eigen oordeel zal vellen, maar die uitspraak van het hogere rechtscollege ligt er toch maar. 7 Hoe groot is de kans dat Holleeder levenslang krijgt of juist wordt vrijgesproken? Het voorspellen van uitspraken is glad ijs. Laten we het er op houden dat Holleeder uitstraalt er zelf vanuit te gaan dat hij nooit meer buiten komt. Zo had hij dui delijk niet onmiddellijk een antwoord toen rechtbankvoorzitter Wieland hem in de behandeling van zijn persoonlijke om standigheden vroeg wat hij zou doen als hij 'op een dag uit de EBI kwam' (de Extra Beveiligde Inrichting). Na enige aarzeling: ,,Dan ga ik weer naar de reclassering.'' Niets wijst erop dat Holleeder vanuit de EBI in staat zou zijn de zussen iets aan te laten doen. In het begin van het proces speelde een beweerde moordopdracht aan een medegedetineerde, maar het on derzoek daarnaar ging als een nachtkaars uit. Dat de zussen doodsbang zijn dat hen 8 Stel dat Holleeder levenslang krijgt, zijn de zussen dan veilig of lopen ze nog gevaar? woensdag 3 juli 2019 GO De zaak-Holleeder, hoe zat het ook alweer? Paul Vugts Het boek van Astrid Holleeder is voor het proces van weinig belang. foto anp Ridouan Taghi is de crimineel om wie de opsporingsdiensten zich nu het drukst maken. foto politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8