Toename van seksuele intimidatie, pesten, belediging, bedreiging en geweld Meer dan helft van Nederlanders ergert zich aan rijgedrag partner 7 De geweldsincidenten in zwembaden rijgen zich aaneen. Dat leidt door het land tot uiteenlopende maatregelen, van toegangspoortjes tot gezichtsherkenning. Alleen afgelopen week ging het al mis in Koewacht, Wateringen, Vlaardin- gen en Ridderkerk. Overal werd geknokt, in Ridderkerk klommen mensen ook over de hekken, werden kleine kinderen omvergelopen en bra ken bezoekers kluisjes open. Melissa Aubry (27) uit Rotterdam kijkt met afschuw terug op haar bezoek van zaterdag met haar zoontje Isaiah van 4 aan zwembad De Fakkel in Ridderkerk. ,,Het verbaasde me al dat bij de kassa geen tassen werden gecontroleerd'', vertelt ze. „Vanwege de drukte, zei de caissière. Binnen zag ik het ene opstootje na het andere, met jongeren van 16 tot 18 jaar, blank en gekleurd. Op een gegeven moment verscheen de politie. Drie kwartier vóór sluitingstijd ging het zwembad uit veiligheidsoverwegingen dicht.'' Vechtpartijen in zwembaden zijn niet altijd te voorkomen, zegt Eduard Leurs van het Vlaardingse zwembad De Kulk. Afgelopen zondag pakte de politie er vier tieners op vanwege een knokpartij en het bedreigen van twee medewerkers. „Zwembaden hebben steeds minder geld. Soms moet je af wegen of je een extra beveiliger in schakelt of niet. Verder hebben wij een zerotolerancebeleid; die jongens komen er twee jaar niet meer in.'' Zwembaden treffen uiteenlopende maatregelen om confrontaties te voor- moeten doen bij incidenten. André de Jeu van de Vereniging Sport en Gemeenten pleit voor een harde aanpak. Lastpakken krijgen wat hem betreft een toegangsverbod en een boete. Tussen de overlastgevers zitten ook 'goede ventjes', weet hij. ,,Die zouden ingezet moeten worden om een gedragsverandering bij hun vrienden teweeg te brengen.'' Geen politie Er zijn ook baden waar nauwelijks een wanklank klinkt, zoals het buiten zwembad op Recreatieoord Binnen maas in Mijnsheerenland in de Hoek- sche Waard. Dat is populair in de hele regio Rotterdam. ,,Vorig jaar hadden we 93.000 badgasten, en de politie is geen enkele keer geweest'', zegt be heerder Job Blaak. ,,We controleren aan de poort alle tassen. Tijdens een drukke dag nemen we gemiddeld 50 liter sterke drank in beslag. Daar door hebben we minder beveiligers nodig. En bezoekers die zich niet ge dragen, zetten we het zwembad uit.'' ZEELAND4 zwembadincidenten volgens de ge meente 'sterk afgenomen'. Maar zalig makend zijn de ingrepen niet: twee maanden geleden werd in het Hofbad een badmeester geslagen en met een mes bedreigd. Vijf jonge Hagenaars werden hiervoor aangehouden. Simone van Tiggelen van de Natio nale Raad Zwemveiligheid (NRZ) noemt de incidenten vreselijk. ,,Elk in cident is er één te veel. Maar we heb ben in Nederland ongeveer zeven honderd openbare baden, met honderd miljoen bezoeken per jaar. Je moet het wel in per spectief zien." Volgens Van Tiggelen zijn zwembaden een afspiegeling van de maatschappij. „Kaartjes zijn voor iedereen betaalbaar, en dat betekent dat iedereen komt. De maatschappelijke problemen op straat zie je terug in het zwembad." Uit langlopend onderzoek blijkt dat de afgelopen jaren het aantal ge vallen van seksuele intimidatie, pesten, belediging, bedreiging en lichamelijk en verbaal geweld in zwembaden is toegenomen. Door alle aandacht rond het on derwerp weten bijna alle zwemorganisaties wél wat ze Tassen werden niet gecontroleerd. Vanwege de drukte, zei de caissière -Melissa Aubry, bezoeker komen. Bij De Kulk mogen op zondag alleen nog gezinnen naar binnen. Dat gebeurt ook in het Utrechtse zwem bad Den Hommel, dat de bezoekers- cijfers weer ziet stijgen. Senioren, jon geren, gezinnen, ouders met kinderen: allemaal kunnen ze er op gezette tij den terecht. Jongeren en gezinnen samen, dat gaat niet meer. Abonnement In Koewacht, waar vorige week woens dag volgens ooggetuigen tientallen Belgen een vechtpartij begonnen, mo gen gasten alleen nog naar binnen met een abonnement en een ID-bewijs. De gemeente Tilburg onderzoekt de mo gelijkheden van gezichtsherkenning bij zwembad Stappegoor. Die moet de opvolger worden van de vingerscan, die niet goed werkte. Den Haag voorzag enkele jaren geleden de zes gemeentebaden van toegangspoortjes. Iedereen die het water in wil, moet een zwembadpas ophalen bij de gemeente. Die wordt na wangedrag geblokkeerd voor een periode van een maand tot twee jaar. Door de extra maatregelen zijn Dat blijkt uit onderzoek onder 1106 Nederlanders met een rela- tie, uitgevoerd door Panelwizard. Vrouwen ergeren zich met een stevige 59 procent het vaakst aan het rijgedrag van hun partner. Jonge vrouwen zijn met 64 pro cent het meest kritisch. 50 pro cent van de mannen ergert zich geregeld aan de stuurkunsten van hun wederhelft. Goedbedoeld advies vanaf de passagiersstoel is een belangrijk punt van irritatie. Maar liefst 53 procent van de Nederlandse automobilisten ergert zich wel- eens aan advies van zijn of haar partner met betrekking tot de rij stijl. Vrouwen zitten met 57 pro cent het minst te wachten op goedbedoelde opmerkingen over hun rijvaardigheid. Het is wellicht dankzij al dit ad vies dat maar liefst 30 procent van de ondervraagden voorzichtiger rijdt wanneer de partner bij hem of haar in de auto zit. Desondanks stapt 6 procent van de onder vraagden liever niet in wanneer de wederhelft achter het stuur zit. Mannen (8 procent) zijn hierin twee keer zo kritisch als vrouwen (4 procent). Fileparkeren Volgens het onderzoek voert maar liefst een op de vijf Neder landers liever geen ingewikkelde handelingen uit, zoals bijvoor beeld fileparkeren, met de part ner op de bijrijdersstoel. Opval lend is het percentage vrouwen dat in het bijzijn van hun weder helft liever geen gecompliceerde manoeuvres uitvoert. Dat is met 31 procent bijna drie keer zo hoog als het percentage mannen. Jonge vrouwen in de leeftijd tot 30 jaar spannen de kroon met maar liefst 44 procent. woensdag 3 juli 2019 GO Problemen op straat zie je ook in het zwembad Folkert van der Kroll Sander van der Werff Ridderkerk Kijk op de site bij /video Bezoekers reageren op incidenten in De Fakkel. Door de hoge temperaturen en de drukte kan de stemming ineens omslaan. fotos gerard BURGERS, JAN KOK 54 procent van de Nederlan ders stoort zich aan het rijge drag van zijn partner. Voor een op de drie ondervraagden is de rijstijl van de ander aanleiding voor een flinke ruzie. Erik Kouwenhoven Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7