4&V 5 Rutte besefte maandag: voorzitterschap van Timmermans verloren zaak Voorzitter van de Europese Raad Charles Michel (43) Hoge Vertegenwoordiger BZ Josep Borrell (72) to President van de Centrale Bank Christine Lagarde (63) zenkandidaat Manfred Weber. Hun fractie was na de verkiezingen als grootste uit de bus gekomen, dus zij mochten de belangrijkste Europese functionaris leveren. Kortom: het zat vast. Maandagmid dag, na 22 uur onafgebroken onder handelen, erkenden de leiders dat ze er niet uitkwamen. Het was te veel, ze moesten rust, ze wilden slapen. De naam van Timmermans was toen nog steeds een van de belangrijkste die rondging. Rode lijn De dag van gisteren, de derde van de top, begon met de mededeling van onze premier Rutte dat er niet alleen geslapen was, maar druk 'getelefo neerd, geappt en ge-sms't en wat heb je nog meer'. Alleen: hoe ga je verder als sommigen onmiddellijk weer een rode lijn trekken? De Tsjechische premier Andrej Babis (die van 'Totaal onacceptabel') ging er met gestrekt been in. En de Italiaanse premier Gi useppe Conté zei dat hij eigenlijk het liefst een vrouwelijke commissie voorzitter wil (lees: géén Timmer mans). Wat Rutte toen niet vertelde, maar gisteravond wel, is dat hij maandag begon te beseffen dat het voorzitterschap van Timmermans vanwege het verzet van met name de Oost-Europese landen waarschijnlijk een verloren zaak was. Onmiddellijk werden de 'bilate- raaltjes' weer gestart, de twee- of iets meer-gesprekken tussen leiders die naar een gezamenlijk belang zoch ten. Die duurden zo lang dat de ge plande gezamenlijke lunch pas na vieren begon. Intussen was het ge goochel met namen weer in volle he- In de loop van de middag kwam er een lijstje bovendrijven dat kansrij ker leek dan de vele voorgaande. Ineens was er de naam van Ursula von der Leyen, de Duitse minister van Defensie, als voorzitter van de Commissie. En waarom niet? Ze is christendemocrate (dus die zijn blij), vrouw (een unicum), Duits (machtig land), spreekt goed Frans (zeer ge wenst in Parijs). In dit scenario stond Charles Michel geboekt als voorzitter van de Europese Raad, de Spaanse socialist Josep Borrell als Hoge Verte genwoordiger voor buitenlandse za ken en de Franse baas van het Inter nationaal Monetair Fonds Christine Lagarde voor de topbaan bij de Euro pese Centrale Bank. Cachet En Frans Timmermans dan? Die werd genoemd als een van de twee eerste vicevoorzitters van de Com missie. Maar eh, dat is hij nu ook al! Ja, zei een bron dicht bij de onder handelingen, 'maar er wordt aan ge dacht om deze baan meer cachet te geven'. De functienaam zou dan bij voorbeeld kunnen worden: senior vi- cepresident. Ander opvallend punt: de naam die bovenaan stond, die van Von der Leyen dus, was niet die van een Spit zenkandidaat. Hadden de christen democraten hun harde eis laten val len? Toen aan het eind van de mid dag Manfred Weber de handdoek in de ring gooide, was het duidelijk: een doorbraak. Timmermans blijft nu achter met een verzwaard vicevoorzitterschap. Dat zijn geen lege handen, het is een prachtige baan, maar niet die waarop hij gehoopt had. woensdag 3 juli 20" M De op-en-top Europeaan Frans Timmermans. FOTO EPA vigheid losgebarsten. Charles Michel, de Belgische liberale premier, kwam weer voorbij, nu als mogelijke voor zitter van de Europese Raad. Of de sociaaldemocraat Maros Sefcovic als Hoge Vertegenwoordiger voor Bui tenlandse Zaken. Die van Timmer mans ook, maar gaandeweg steeds minder. Weber: idem. Plots was er toch weer nieuws over Timmermans. Hij had zijn parle mentszetel opgegeven! Maar wat be tekent dat? Zijn woordvoerster wilde er niet zo veel over zeggen, 'want we zijn nu met een heel ander gevecht bezig'. Krijgt hij dan toch de functie die hij zo graag wil? Of misschien iets anders, want er komt ook naar buiten dat hij 'in het pakket' zit. Hiermee werd zijn naam losgekop peld van het voorzitterschap van de Europese Commissie. Belgische interim premier, liberaal. Werd in 2000 op zijn 25ste de jong ste Belgische mi nister ooit. Nu is hij de jongste Belgi sche premier sinds 1841. Hij staat tege lijkertijd bekend om zijn directheid als om zijn gebrek aan communice rend vermogen. Op dit moment leidt hij een regering die eind vorig jaar viel na een groot intern con flict over het VN-migratie-ak- koord van Marra- kesh. Gisteravond stond de in Namen geboren politi cus uitbun dig te stralen nadat zijn be noeming was be kendgemaakt. Charles Michel volgt Donald Tusk op. Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, socialist. Deze bakkerszoon sloot zich in 1975 aan bij de Spaanse socia- liste partij, waar voor hij later onder meer minister van Economische Zaken werd. Europese ervaring heeft hij ook: van 2004 tot 2009 was hij niet al leen parlementariër, hij werd ook geko zen tot parle mentsvoorzitter. Toen hij na een korte pauze in 2017 terug keerde in de Spaanse politiek, ont popte hij zich als een te genstander van de Cata laanse onafhankelijkheid. Hoofd van het Internatio naal Monetair Fonds, christen democraat. Pre mier Rutte noemde haar gisteren een tough lady, en Donald Tusk ziet haar als iemand met hoog aanzien. Ooit schopte ze het als syn- chroonzwemster tot het Franse nationale team. Ze diende als minister van Economische Zaken, de eerste vrouw ooit op die post in Frankrijk. Sinds ze in 2011 naar het IMF ging, dook haar naam steeds op als het ging om een topjob bij de Europese Unie. Steeds hield ze de boot af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5