Echtpaar De Visser-Verhage uit 's-Gravenpolder 65 jaar bij elkaar 105-jarige Janny gaat verjaardag goed vieren IrrTfFr Hl 7 TRADITIE KLEDERDRACHT Geen waterglijbaan of springkussen, maar klepperde klompen, keuzen en beuken. Al 25 jaar nemen de kinderen van groep acht van de Julianaschool in 's-Gravenpolder afscheid in dracht. WÊ Vooraf hadden ze er ,,een beetje naar uitge keken'', maar nu Bram van der Riet en Johan Dekker eenmaal het boerengoed aan hebben vinden ze het wel heel erg leuk. ,,JÜ", glim men ze. ,,Maar het is wel warm", zegt Johan. Hij ziet er stoer uit met z'n boerengoed, houten klompen en natuurlijk de hoed. Sommige hebben zelfs een si gaartje bungelen in de mondhoek. Johan sjouwt en voetbalt op z'n klompen alsof hij dat dagelijks doet. Nou, dat is ook zo, verzekert hij. ,,Ik ga er op naar school." En weg is hij weer, want het volgende programmaonderdeel staat op punt van beginnen. De traditie van een dag in dracht begon feitelijk 27 jaar geleden. Toen wakkerde een spreekbeurt het vuurtje aan, een jaar later was één kind in klederdracht en twee jaar later werd de eerste afscheids- dag met klederdracht gehouden. Dit jaar nemen 44 kinderen af scheid. Dat zijn heel wat kleding- setjes. ,,De kleren zijn allemaal in bezit van mensen uit het dorp", vertelt Dinet Dekker, mede-organisator van de dag. Kleren die vaak zijn overgegaan van moeder op doch ter. ,,Het is voornamelijk Zuid-Be- velandse dracht en een enkele Walcherse", zegt Dekker. Kleding is dus het probleem niet, maar het aankleden van met name de meis jes is een ander verhaal. ,,Dat is het moeilijkst", zegt Dekker. ,,Daar ben je wel een uur mee bezig." Want wie denkt dat je met een paar rokken over elkaar en wat stofplooien en knopspelden goed zit heeft het mis. Want het komt allemaal heel precies. „Vooral dat haar, die rol op het voorhoofd is moeilijk", verzucht een moeder. MevrouwMol Wie alles weet van keuzen, beu ken en hoe je de muts op moet spelden is mevrouw Mol. Hoewel ze vanwege haar leeftijd heeft moeten stoppen met het aankle den van de kinderen staat ze wel op het schoolplein. Ze trekt wat aan de kleren van Mascha Rikkers. Het aankleden bij de meisjes is het moeilijkst. Daar ben je wel een uur mee bezig ,,Dit moet veel strakker", legt ze uit. Er worden wat spelden losge trokken, plooien opnieuw gelegd en weer vastgezet. Ondertussen legt ze aan de moeder van Mascha uit hoe het moet zitten. Tijd voor meer veranderingen is er niet. Mascha moet mee met haar vriendinnen richting de molen. Ze lopen in vrienden- en vriendin- nengroepjes door het dorp. On derweg regelmatig even stoppen voor een foto, gemaakt door vader of moeder. Een trotse oma zwaait. Bij de molen wacht een officiële fotoshoot en dan gaan ze na de middag varen naar Veere waar ze een uurtje door het dorp flaneren. echtpaar De Visser-Verhage is 65 jaar getrouwd. Gister morgen kwam burgemeester Gerben Dijksterhuis op be zoek. Zaterdag volgt een feestje. De Visser: ,,Dan ko men we bij elkaar voor een kopje koffie en daarna blij ven er wat mensen eten." De uit Axel afkomstige De Visser (91) verhuisde na het trouwen met zijn Biezelingse bruid naar 's-Gravenpolder. ,,Eerst in een klein huisje en later hebben we wat groters gebouwd. Dat lukte toen nog voor weinig geld." Het echtpaar kreeg in to taal zes kinderen. ,,Eén doch ter en vijf zoons", vertelt De Visser. ,,De laatste twee zijn een tweeling, dat wisten we destijds niet. De eerste was zeven pond en toen kwam er nog één van vier pond. Die had zich verstopt achter zijn broer. Ook voor de dokter was het een verrassing. Maar ze maken het gelukkig alle maal goed, hoor." De jubilarissen wonen nog steeds zelfstandig in het dorp. ,,Ik ben zelf 91, maar ik voel me nog goed. Mijn vrouw is bijna vijf jaar jon ger. Op het dorp hebben we een moestuin. Dat doe ik nog steeds heel graag. Dat is echt mijn lust en mijn leven." Michiel Bouwman Goes De bewoonster van zorggroep Ter Weel in Goes werd in 1914 geboren in Kapelle-Bie- zelinge. Ze was de tweede dochter van een fruitteler in een gezin met vijf kinderen. Eén zus leeft nog; zij woont in Tiel en wordt in oktober 103. Met haar man Jan, die in 1993 overleed, woonde Janny bijna haar hele leven in Goes. Ze kon goed met de naaimachine overweg en gaf vóór haar huwelijk in 1938 al naailes sen: haar werk was haar hobby. Samen met Jan kreeg ze vier dochters en één zoon. Toen zij de deur uit waren, was het echtpaar vele jaren actief in het zang koor van de kerk. Met veel belangstelling werden ook sport en politiek op de televisie gevolgd. uw r j !-•!• Dochters Ineke en Elly overleden in res pectievelijk 2000 en 2018. Gerdien, Mieke, en Bram vierden de verjaardag van hun moeder gisteren mee. ,,We gaan het goed vieren", zei Janny Slabbekoorn in de feeste lijk aangeklede serre in Ter Weel. woensdag 3 juli 2019 BE Afscheid nemen in je boerengoed Melita Lanting 's-Gravenpolder De kinderen van groep acht van de Julianaschool vinden het vooral heel leuk om een dag in dracht naar school te gaan. foto marcelle davidse - Dinet Dekker, mede-organisator 'S-GRAVENPOLDER Het De jubilarissen met de burgemeester. foto marcelle davidse In het bijzijn van familie en burgemeester Mulder vierde Janny Slabbekoorn-Le- poeter gisteren haar 105de verjaardag. Janny Slabbekoorn-Lepoeter met haar kinderen Gerdien, Mieke en Bram. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52