Reis door de tijd in Zierikzeese Noordhavenpoort 7 MUZIEK DEMENTERENDEN Saskia en Serge zongen hun hit Zomer in Zeeland in 1971. Een bijna vergeten deuntje, maar niet voor oudere bezoekers van het Odense- huis. Die deinen lekker mee. De één bladert door z'n krantje, de ander staart wat voor zich uit. Maar als pianist Maarten Bruijnes en zanger Lou Brondgeest Kleine Ko kette Katinka inzetten, deint of neuriet zowat iedereen mee. De twee rasmuzikanten zijn op 'expe rimenteertour'. Gisteren traden ze op in het Odensehuis in Zierikzee, een ontmoetingshuis voor men sen met (beginnende) dementie. Aan repertoire geen gebrek. De in Bruinisse wonende Bruijnes en in Goes wonende Brondgeest zeu len een ellenlange lijst liedjes met zich mee. Louis Davids, Anneke Grönloh, Dorus en Willeke Al- berti: roep iets en het staat erop. ,,Ik denk dat het maar om één ding gaat: herkenning. Er zijn prachtige Chinese liedjes, maar daar willen we de mensen niet mee belasten. Die ken ik zelf trouwens ook niet", grijnst Brondgeest. Moordende tempo's Blijven er tig Nederlandstalige deuntjes over. Het duo wil men sen met dementie daar zo opti maal mogelijk van laten genieten. Dat is de reden dat ze her en der hun repertoire uitproberen. Re freinen zijn het helemaal, weten ze inmiddels. ,,Die blijven het langst in de koppies hangen", merkt Bruijnes. Ook maak je deze doelgroep niet blij met moor dende tempo's en gehos. Dus gaat het tempo wat naar beneden, spe len de twee vooral refreinen en nemen ze de tijd voor een praatje tussen de nummers door. Het kost de twee geen enkele moeite om te improviseren. Vijftig jaar geleden, beide muzikanten zijn nu 72, speelden ze al samen. Destijds onder meer in concert zaal Mondragon. Na elkaar jaren uit het oog te hebben verloren, pakten de mannen een jaar of vier geleden de draad weer op. Door gaans zitten Bruijnes Brond- We vinden het zelf heel leuk. Muziek maken is het leukste wat je gekleed kunt doen geest, zoals het duo zich officieel presenteert, meer in de jazzy hoek. Tot ze vorig jaar op verzoek een optreden verzorgden voor mensen met dementie in Etten-Leur. ,,We hadden niks afgesproken en be- dachten in de auto ernaartoe wat we zouden gaan spelen. Maar de mensen vonden het zo leuk dat we daar meer mee wilden doen", ver telt Bruijnes over het prille begin. Natuurlijk kunnen ze ook lekker op een straathoek voor blije toeris ten spelen in plaats van muziek te maken in het Odensehuis. Brond- geest: ,,Ja, dat kan. Maar we zijn al lebei op een leeftijd dat we best weten waar wij later veel plezier aan zouden beleven. Dit is ook geen plaag voor ons. We vinden het zelf heel leuk. Muziek maken is het leukste wat je gekleed kunt doen." Bij het Odensehuis zijn ze er minstens zo blij mee. Daar wordt ongeveer alles gedaan en opgepakt waarvan bezoekers aangeven dat ze het leuk vinden: klaverjassen, eten koken, een auto wassen enmuziek. ,,Daar doen we elke maand wel iets mee", vertelt assis tent-coördinator Anke Hager van het Odensehuis. ,,Eén of twee keer per maand komen er vrijwilligers speciaal om met de bewoners te zingen. Muziek blijft op de één of andere manier heel goed bij men sen hangen. Samen zingen slaat hier heel goed aan." Marcel Modde Zierikzee Op tien panelen in de poort wordt in tekst en foto's een reis door de tijd gemaakt. Deze afslui tende Walk of Fame (de twee vo rige delen stonden in de Dikke Toren) geeft een indruk van 'hoog' bezoek en belangrijke ge- beurtenissen in de periode 1900 tot heden. Wilhelmina, Juliana, Beatrix, Willem-Alexander en hun partners: ze vereerden Zie- rikzee stuk voor stuk voor stuk met hun bezoek. Ook de Zweedse koning, Anton Pieck en voor vechtster van het vrouwenkies recht Suzanne Groeneweg lieten hun voetstappen achter in de re gio. De tijdreis vormt de rode draad door alle onderdelen van de expo sitie in de Noordhavenpoort, legt Baukje Bijlsma uit. Op de boven- galerij geeft een uitstalling van twintig kostuums een indruk van de mode tussen 1900 en nu. Daar onder bevinden zich ook een ori ginele Fong Leng, een ontwerp van de Schouwse ontwerper Sjaak Hullekes en een doorkijkje naar de badkleding. ,,Met af en toe een geintje ertussen", zegt Bijlsma. Ze verwijst naar zwem broeken tot op de enkels en bad koetsen voor het omkleden tot weinig verhullende strings. Romeinse tijd Vier kostuummakers (Dina Per dok, Lenie Ouwens, Ineke Hoger- heide en Jenny de Vos) openden gisteren het nieuwe zomerseizoen van de Noordhavenpoort. Bijzon der is zonder meer de expositie van archeologische vondsten, sa mengesteld door Lisette van de Velde. De uitstalling van de arche ologische werkgroep Schouwen- Duiveland toont spulletjes uit de Romeinse tijd tot en met de late middeleeuwen die op akkers in de omgeving zijn gevonden. woensdag 3 juli 2019 Refreinen zijn het helemaal Esme Soesman Zierikzee - Lou Brondgeest, zanger Bruijnes Brondgeest Meer info over Bruijnes Brond geest: maartenbruijnes.nl. Meer info over het Odensehuis: odensehuis-sd.nl De Noordhavenpoort is één van de mooiste historische gebou wen in Zierikzee. En toch slechts twee maanden per jaar van binnen te bezichtigen. Dit jaar pakt de vrijwilligersploeg van Baukje en Luitzen Bijlsma extra uit met een expositie van kostuums, archeologische vondsten en het derde en laat ste deel van de Walk of Fame. Schilderijen en beelden van Rijnhard Schregardus gaan hand in hand met historische kostuums en archeologische vondsten in de Noordhavenpoort. foto ernesta verburg Lou Brondgeest en Maarten Bruijnes (piano) spelen en zingen Nederlandse liedjes voor dementerenden. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50