Geen Zomerbus in Zeeland dit jaar Het gaat de grote vos voor de wind Tourgids 2019 Provincie wil vervoer niet alleen bekostigen 8 ZEELAND 'Stop met afschieten van reeën' Lees alles over de Tour van 2019! DEN HAAG Animal Rights en Fauna4Life eisen dat een einde komt aan het afschieten van reeën in Zeeland. De dierenrechtenorga nisaties protesteerden gisteren bij de Raad van State tegen de onthef fing van de Wet Natuurbescher- ming die de provincie heeft ver leend aan de Faunabeheereenheid Zeeland. Er zijn in Zeeland te veel aanrijdingen met reeën, stelt de provincie. Volgens de eisers had de provincie eerst alternatieven voor afschieten moeten onderzoeken. Er rijdt dit jaar in Zeeland geen zomerbus. Het aantal extra buslijnen voor toeristen blijft beperkt tot een dienst van en naar Gent en de Gentse feesten. Vorig jaar reden er in de vakantie extra bussen voor toeristen op Schouwen-Duiveland, Walcheren en langs de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen. Naast deze Summer Express was er de Gent Express. Deze lijn 50 rijdt dit jaar opnieuw, van 30 juni tot en met 17 augustus. Verder is er incidenteel extra openbaar vervoer rond evenementen zoals de Gentse feesten. De provincie heeft ruim 3 ton in kas voor extra zomerbussen, maar geeft dit jaar niet meer dan 100.000 euro uit. Doordat de ondernemers en de gemeenten te weinig mee werken, is het niet gelukt meer zo- merbussen te laten rijden. Omzet ,,Het moet niet alleen op het bordje van de provincie komen'', zegt gedeputeerde Harry van der Maas. Hij wijst erop dat de extra busvoorzieningen bijdragen aan de omzet van toeristische onder nemers. Daar wil hij iets voor te rugzien. Volgens Van der Maas is de zo- merbus niet mislukt. ,,In sommige weken werd hij juist erg goed ge bruikt en gewaardeerd, als je keek naar de in- en uitstappers. We moeten goed kijken naar de be hoefte, maar ook naar de ambitie. Het is onderdeel van het toeris tisch product, maar wij willen daar als provincie niet alleen voor op draaien." Het Overlegplatform Openbaar Vervoer (OPOV) wil dat er onder- We moeten goed kijken naar de behoefte, maar ook naar de ambitie zoek komt naar een betere en structurele invulling van het toe- ristennet in Zeeland. Dat wil Van der Maas ook. ,,We moeten het op tijd en goed plannen, met de on dernemers en de gemeenten. Het is in ieders voordeel als je ook in de zomer goed openbaar vervoer hebt.'' NATUURJOURNAAL Het is met onze dagvlinders droevig gesteld. Het is één van de weinige diergroepen waarvan de achteruitgang goed bijgehouden wordt en als je de cij fers bekijkt dan slaat de schrik om het hart. Zeker als je je realiseert dat het met andere insectengroe- pen waarschijnlijk net zo slecht gaat, maar dat we daar domweg te weinig van weten. Maar gelukkig is er ook wel eens positief nieuws. Twee soorten die hier lange tijd niet of nauwelijks meer voorkwa men, zijn terug van weggeweest. Het betreft het kaasjeskruiddik- kopje en de grote vos. Het kaasjeskruiddikkopje was hier nooit algemeen, maar toch zijn er oude waarnemingen van Zuid-Beveland en Schouwen. Ze ker als je je realiseert dat er vroeger veel minder op gelet werd, moet de soort destijds redelijk verspreid geweest zijn. Na 1953 werd het kaasjeskruiddikkopje in Neder land meer dan een halve eeuw niet meer waargenomen. Maar de soort is vanuit het zuiden aan een op mars bezig en vanaf vorig jaar zijn er weer diverse waarnemingen in Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens een planteninventarisatie in de inlaag bij Hoofdplaat kwam ik de vlinder onverwacht tegen en collega Awie de Zwart spotte het kaasjeskruid dikkopje eerder al bij de Vossen- kaai, op de bloemen van de klein- bloemige salie. Twee grote zeld zaamheden in één klap. Comeback Een tweede dagvlinder die aan een comeback bezig is, is de grote vos. Familie van de bekende kleine vos, was deze soort rond de eeuw wisseling vrijwel uit Nederland en uit Zeeland verdwenen. Het ging toen trouwens ook met de kleine vos bar slecht, maar die heeft zich al eerder hersteld. De laatste jaren worden er ook weer wat waarne mingen van de grote vos geregis treerd, vooral in het duingebied en de binnenduinrand. De zuidwest kust van Walcheren werd bekend als een hotspot voor de grote vos. Dit jaar lijkt de soort helemaal te rug van weggeweest. Er zijn ook diverse waarnemingen uit Zeeuws-Vlaanderen en ook op Schouwen en op Noord-Beveland is de soort opnieuw opgedoken. De grote vos is een soort die zich over grote afstanden verplaatst en kennelijk waren de omstandighe den gunstig voor een flinke west- waartse uitbreiding. Of die toe name bestendig is zal de toekomst moeten leren. 710114 004628 POTVIS TERRA MARIS Het voordeel van PZC 76 pagina's Alle etappes met kaart en doorkomsttijden S Alle deelnemende teams en renners Uitgebreide reportages en exclusieve interviews bruna jiltüjl) Vind een winkel in de buurt via pzc.nl/tourgids woensdag 3 juli 2019 PC Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Harry van der Maas, gedeputeerde Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Rupsen van de grote vos. FOTO CHIEL JACOBUSSE BON TOURGIDS 2019 O.a. verkrijgbaar bij: Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plus, Primera, Spar en The Read Shop OOSTKAPELLE Burgemeester Rob van der Zwaag van de ge meente Veere en leerlingen van de Oostkapelse basisschool de Lispeltuut bekijken het skelet van de potvis die anderhalf jaar geleden aanspoelde op het strand bij Domburg. Het 12,5 meter lange skelet is opgebouwd in museum Terra Maris in Oostka- pelle en is vanaf deze week door publiek te aanschouwen. Het enorme skelet van de potvis is het pronkstuk van de expositie van Potvis tot Petfles, over alles wat aanspoelt op de Zeeuwse stranden. Van der Zwaag verrichtte gisteren de officiële ope ning van de tentoonstelling. foto dirkjan gjeltema I PlOEGfAlUUWtSIKPITMt <55 Primera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40