Li WK VOETBAL i Lhbt-gemeenschap viert successen van Leeuwinnen Voor sommige fans van de Leeuwinnen is het behalen van de halve finale van het WK, vanavond in Lyon, meer dan een voetbalfeest. Het is ook een feest van emancipatie, vrijheid, en de lhbt-gemeenschap. h Lyon Diana van Limpt moet even gniffelen als ze tij dens Roze Zaterdag, af gelopen weekend in Venlo, in de kroeg om zich heen kijkt. Daar zit ze, hoor. Tus sen vrouwen -alléén maar vrouwen - die ingespannen naar de kwartfinale tegen Italië turen. „Normaal zit zo'n kroeg vol met voetbalkijkende man nen, dus dit was wel een grappige ge waarwording.'' Ze krijgt er instant een warm gevoel van. ,,We gebruiken normaal het woord 'gebroederlijk' maar dit was 'gezusterlijk'.'' Diana, in het dagelijks leven werk zaam in de gehandicaptenzorg, woonde eerder in het Franse Valen ciennes samen met drie vriendinnen de groepswedstrijd tegen Kameroen bij. De vier vallen bij het Stade du Hainaut op omdat ze uitbundig met een grote regenboogvlag zwaaien, het internationale symbool van de lhbt-gemeenschap (lesbische vrou wen, homoseksuele mannen, bisek- suelen en transgenders). Een state ment - vooral voor de WK-landen waar homohaat regeert. ,,Dit is een steun in de rug voor de vrouwen die niet voor hun geaardheid uit kunnen komen. Zo van: we zijn er, mensen. En we gaan ook niet meer weg.'' De vrouwenliefde komt wel vaker - soms serieus, soms grap pend - voorbij tijdens deze 'Coupe du monde fémi- nine de football'. Er V wapperen meer regen- boogvlaggen rond de sta dions. Er reist een 'lesbus' van bekende vrouwen naar de match Nederland Canada (een initiatief van journalist Barbara Barend en vrouw en cabaretière Claudia de Breij en eega). Er circuleert een vrolijke kusfoto van de Zweedse Mag- dalena Eriksson en Deense vriendin/topvoetballer Pernille Harder. En er is die breed uitgeme ten weigering van VS-speler Megan Rapinoe - boegbeeld van de lesbi sche gemeenschap - om bij het mo gelijk binnenslepen van de wereld beker de homofobe Donald Trump de hand te gaan drukken. En er zijn natuurlijk talrijke inter views met de Leeuwinnen waarin hun relatie aan bod komt. De relatie tussen middenvelder Danielle van de Donk en Beth Mead, allebei voetbal lers bij Arsenal FC Women. Het hu welijk tussen middenvelder Sherida Spitse en echtgenote Jolien van der Tuin, trotse moeders van zoontje Jens. De romance tussen Merel van Dongen en Ana Romero die in het zelfde team van Real Betis in het Spaanse Sevilla spelen. Zo'n Van Dongen die in deze krant nog eens benadrukt 'niet bang te zijn' een statement voor homoacceptatie te maken. Of dit alles dan een doorbraak is? Naar een (sport-)wereld waarin gays precies als hetero's worden behandeld? Maaike Meijer, emeritus-hoogleraar genderstudies, denkt zeker dat zo'n WK effect heeft. ,,Hoe je het ook wendt of keert: hier staan nieuwe rolmodellen op. Leuke, sportieve, sterke vrouwen die uitge sproken over hun seksuele voorkeur zijn, en ja, natuurlijk is dat belangrijk voor meisjes die met hun seksualiteit worstelen.'' Karin Blankenstein, die zich na mens haar overleden broer en top- scheidsrechter John Blankenstein al jaren inzet voor homo-acceptatie in de sport, valt vooral 'het luchtige' op. ,,Bij zo'n evenement als de Gay Pride wordt homoseksualiteit expliciet uit gedragen en dat is hartstikke goed, maar hier gaat het allemaal heel on bevangen en dat is ook mooi. Einde lijk kunnen speelsters ontspannen over hun vriendin praten." De doorbraak zit 'm vooral in het feit, vertelt Agnes El- ling (onderzoeker Muiier In stituut), dat er anno 2019 weinig meer wordt weggemoffeld. En dat heeft weer te maken met de goede prestaties. „In het vrouwenvoetbal zijn van oudsher veel lesbische vrou wen, omdat het lange tijd als stoere 'echte mannensport' werd gezien. Tegelijkertijd was er de angst dat het 'lesbische imago' de opmars van het vrouwenvoetbal zou stuiten en was iedereen er maar stil over. Het idee was namelijk dat dat beeld hetero mannen en -vrouwen zou afstoten. En dat het de sport minder 'marketa ble' maakte. Pas sinds dit Oranje be ter presteert en de kijkers en sponso ren toestromen, is er minder angst voor imagoschade. Of, zou je kunnen stellen, ontdekt men dat het 'lesbi sche imago' het publiek en bedrijfsle ven niet afschrikt.'' En dus zijn er dit WK niet alleen advertentiecampag nes met een hetero als Lieke Martens (sportmerk Nike), maar ook met de lesbische Shanice van de Sanden (beddenfabrikant M-line). Volgt natuurlijk de vraag of het voor homo's in het mannenvoetbal, in navolging van de Oranjevrouwen, Hoe je het ook wendt of keert, hier staan nieuwe rolmodellen op makkelijker wordt zichzelf te zijn? Blankenstein, die veel workshops in voetbalkantines geeft, is daar huive rig over. ,,Voor vrouwen was het ta boe altijd al wat minder dan voor mannen. Voor vrouwenvoetbal is het oké om stoer en krachtig te zijn. In het mannenvoetbal zijn 'vrouwelijke trekjes' uit den boze. En er is nog steeds homofobie in het mannen- voetbal. Bovendien is het voor een man niet makkelijk om wereldwijd carrière te maken als je uit de kast komt. In bepaalde landen kan je dan gewoon niet terecht.'' Isabelle Leijn, die afgelopen week end met een regenboogvlag bij de kwartfinale Nederland-Italië was, vindt het WK niet zozeer een opste ker voor lesbische vrouwen als wel voor Alle vrouwen. Leijn, kunstenaar en ontwerper: ,,We zijn van jongs af aan gehersenspoeld met ideeën over hoe vrouwen eruit hóren te zien. Lang haar, slank, hakje, bescheiden, meisjesachtig: zó beperkend. Tijdens dit WK krijgen we eindelijk een an der perspectief: make-uploze meis jes, meisjes met kort haar, meisjes die spugen, meisjes die tackelen, meisjes die een grote bek hebben en, ja, meis jes die van meisjes houden. DAt is bij zonder. Dat het beeld van 'de vrouw' op nationale tv eindelijk wordt opge rekt.'' woensdag 3 juli 2019 'Eindelijk zien we make-uploze vro Eefje Oomen De kusfoto van Magdalena Eriksson en Pernille Harder. FOTO EXPRESSEN Merel van Dongen en Ana Romero. FOTO TWITTER T Megan Rapinoe, boegbeeld van de les bische gemeenschap. Diana van Limpt (links) met haar vriendinnen bij het stadion in Valen ciennes. FOTOARIE KIEVIT -Maaike Meijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3