'We ontkomen niet aan strenger optreden' "i 5 JOINT RESEARCH CENTER ONDERZOEK Wie straks via de Schroebrug Middelburg binnenrijdt, kan het niet missen. Aan Het Groene Woud staat vanaf 2021 een hypermodern onderzoekslabora torium: het Joint Research Center Zeeland. woensdag 3 juli 2019 Cornelleke Blok Middelburg Naast het bestaande HZ- gebouw verrijst een pand van vier verdie pingen hoog met een oppervlakte van 4300 vierkante meter. Dat werd dins dagavond duidelijk tijdens een presentatie in Middelburg. Studenten van mbo-school Scalda, de HZ en University Col lege Roosevelt (UCR) gaan in het laboratorium samen onderzoek doen op het gebied van water, energie, voedsel en biobased pro ducten. Wetenschappers van het NIOZ en Wageningen Marine Re search maken ook gebruik van het centrum. ,,Het is een gemeenschappelijk laboratorium", benadrukt John Dane, bestuursvoorzitter van de HZ. ,,In het Joint Research Center vindt een uitwisseling plaats tus sen kennisinstituten en het beroe penveld. Studenten werken samen aan complexe vraagstukken, waar geen monodisciplinair antwoord op is. Bijvoorbeeld over het onder houd van offshore windmolens." Zo worden de studenten beter voorbereid op hun toekomstige baan, zegt Dane: ,,Als ze straks aan het werk gaan, krijgen ze ook met dit soort samenwerkingen te ma ken. Dat vind ik heel erg mooi." Stoer gebouw Het gebouw is ontworpen door ar chitect Ben Westenburger van Rothuizen Architecten. ,,Het wordt een stoer gebouw dat met een in het oog springt", zegt Wes tenburger. ,,We hebben nadrukke lijk een relatie gelegd met het Bol werk." Studenten en andere ge bruikers kunnen vanaf het Bol werk op het dakterras en via een trap aan de buitenkant op het dak komen. ,,Het dak heeft met water bassins onderzoeksmogelijkheden voor het cluster ecologie. Maar studenten kunnen er ook les krij gen en in de zon zitten." Het labo ratorium is verdeeld in vier clus ters: engineering, chemie, ecologie en datawetenschap. Wie het gebouw binnenkomt, ziet straks meteen studenten en onderzoekers aan het werk in een 'makerspace'. Westenburger: ,,Het gaat daar bruisen: studenten en onderzoekers lopen heen en weer, overleggen met elkaar en werken samen: ieder vanuit zijn eigen kennisniveau en opleiding." Het onderzoekscentrum is op drie verdiepingen verbonden met Wetenschappers van het NIOZ en Wageningen Marine Research maken ook gebruik van het centrum het HZ-gebouw. Een vleugel van het HZ-gebouw en enkele garages worden dit jaar nog gesloopt om ruimte te maken voor het labora torium. Volgend jaar begint de bouw. Het is de bedoeling dat het Joint Research Center in het stu diejaar 2021/2022 in gebruik geno men wordt. Als het centrum opent, verhuizen ook de HZ-op- leidingen engineering en chemie van Vlissingen naar Middelburg. De bouw van het J oint Research Center kost bijna 21 miljoen euro. Het Rijk draagt zeven miljoen euro bij, en de provincie Zeeland vijf miljoen. De HZ draagt de ove rige kosten. Kijk op de site bij /video Zo gaat het Joint Research Center in Zeeland eruitzien Slechts één op de drie verko pers van alcoholhoudende drank in Zeeland vraagt jonge ren om aan te tonen dat ze 18 jaar of ouder zijn. ZB Planbu reau verrichtte een onderzoek met behulp van veertig mystery- shoppers. Burgemeester Ge rard Rabelink van Schouwen- Duiveland is voorzitter van de stuurgroep 'Laat ze niet (ver)zuipen'. Theo Giele Vlissingen Vallen de resultaten u mee of tegen? We hebben een tweesporenbeleid. Ik ben tevreden over alle activitei ten die de afgelopen jaren zijn ge- houden om jongeren, ouders en scholen bewust te maken van de ri sico's van alcoholgebruik. Maar het beeld dat naar voren komt uit dit onderzoek stelt mij natuurlijk te leur. Hier mag je niet tevreden mee zijn. We zullen meer moeten gaan doen aan handhaving van de regels. Bij veel verkopers van alcohol lijkt de wil om niet betrapt te worden groter dan de wil om geen alcohol aan jongeren te verkopen. Dat is de spijker op de kop, helaas. Mijn conclusie is dat we niet ontko men aan strenger optreden. Een aantal gemeenten, waaronder Schouwen-Duiveland, zet geregeld mysteryshoppers in. Er zijn horeca ondernemers die er alles aan doen We zijn er niet om de populariteitsprijs te winnen - Gerard Rabelink, burgemeester om verkoop aan minderjarigen te gen te gaan. Die moet je belonen. Alcoholverkopers die het goed doen krijgen minder controle. Maar wie betrapt wordt juist vaker. De eerste keer krijgt de alcoholver strekker een waarschuwing, maar de tweede keer volgt een boete van 1360 euro. Je moet als gemeente de regels handhaven, hoe moeilijk dat ook is. Maar we zijn er niet om de populariteitsprijs te winnen. Zon der repressie komen we er niet. De verschillen tussen de ge meenten zijn enorm. In Reimers- waal houdt twee derde zich aan de regels, in Hulst bijna nie mand. Is het geen tijd voor een Zeeuwse aanpak? Ik kan uiteraard niet voor andere gemeenten spreken. Maar het zou inderdaad goed zijn als er een team van ervaren mysteryshoppers is dat door de gemeenten in Zeeland kan worden ingezet om controles uit te voeren. Het is immers nog niet een voudig om een geconstateerde overtreding goed op papier te zet ten, zodat een waarschuwing of boete kan volgen. Over twee jaar wordt dit onderzoek herhaald. Het is een hele opdracht om dan betere resultaten te boeken. Zelfs al zouden alle verkopers van alcohol de regels naleven, kunnen jongeren nog altijd thuis of in zuipketen alcohol drinken. Dat klopt, dat is het privédomein. Daarom moeten we ook blijven in zetten op bewustwording. Preven tie blijft belangrijk, naast handha ving van de regels voor de verkoop van alcohol aan jongeren. Het Joint Research Center in Middelburg, dat in het studiejaar 2021/2022 in gebruik genomen wordt. artists impression rothuizen architecten GO 'Het gaat daar bruisen' "1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37