ID-plicht voor bezoekers bad Koewacht 'Steeds meer en grotere haaien zwemmen in de Oosterschelde' Kanker eist meeste levens 4 Onderzoek naar ruziënde Statenleden niet voor zomerreces afgerond PVV-Statenlid Vincent Bosch heeft - met een aantal partijgeno ten - lijsttrekker Peter van Dijk er van beschuldigd op slinkse wijze geld voor ondersteuning van de fractie te hebben ingezet voor de verkiezingscampagne in 2015. Na de verkiezingen van afgelopen maart zijn Van Dijk en Bosch de enige twee Statenleden van de PVV. Ze vormen nu de afzonder lijke fracties PVV-Van Dijk en PVV-Bosch. Polman heeft bureau KPMG op dracht gegeven te onderzoeken of gemeenschapsgeld dat de afgelo pen jaren naar de fractie is gegaan wel volgens de regels is uitgegeven. Afgelopen vrijdag hebben Van Dijk en Bosch de eerste bevindin gen van KPMG ontvangen. Tot morgen hebben ze de tijd daarop te reageren. Hun reacties worden verwerkt in het eindresultaat. Maar vrijdag vergaderen de Staten nog één keer voor ze op vakantie gaan. Zo blijven de ruziënde PVV'ers - die niks kwijt willen over de inhoud van het concept - maar bungelen. ,,Ik had het fijner gevonden als het sneller was ge gaan", zegt Van Dijk. ,,Dit gaat voor het reces niet meer lukken. Dit be lemmert mij natuurlijk. Ik ben veel te veel bezig met dingen waar ik niet mee bezig moet zijn." Zorgvuldigheid Voor Bosch is het niet anders. ,,Dit kost veel tijd en negatieve energie. Er loopt een bezwaarprocedure van Van Dijk bij de Kamer van Koophandel, ik heb mijn werk als gemeenteraadslid en Statenlid, dan dit traject en mijn studie. Alles lijdt eronder." ,,Natuurlijk willen we allemaal het liefst zo snel mogelijk duide lijkheid", reageert Polman. Aan de andere kant vind ik zorgvuldig heid nog veel belangrijker. KPMG is bij dit soort onderzoeken gebon- Dit kost veel tijd en negatieve energie. Alles lijdt eronder den aan beroepsregels en procedu res ter waarborging van die zorg vuldigheid. Overigens hoeft publi catie van het rapport noch onze re actie te wachten op een Statenver- gadering. Als de inhoud van het rapport bekend is, zal ook duidelijk worden of, en zo ja welke vervolg stappen eventueel nodig zullen zijn. Mocht het rapport daar aan leiding toe geven, dan kan ik ook tijdens het reces de commissie In tegriteit bijeenroepen." Aangifte Er is nog meer onzekerheid. Bosch en Van Dijk hebben over en weer aangifte tegen elkaar gedaan, de eerste van een doodsbedreiging, de ander van smaad en laster. Het is nog niet duidelijk wanneer het Openbaar Ministerie besluit of de aangiftes wel of niet leiden tot ver volging, laat een woordvoerster weten. Het was de eerste haai van dit sei zoen voor Marcel Mos. Sinds drie jaar vist de sportvisser uit Zwarte- waal gericht op haaien en doet hij mee met Sharkatags. Dat is een pro ject onder organisatie van Sportvis- serij Nederland, waar bij gevangen haaien een zendertje wordt beves tigd om ze te volgen. ,,Weet je wat ik raar vind? Die getagde haaien vang ik nooit. Wel veel zenderloze haaien. Ze worden ook steeds gro- ter. Een vriend van mij ving er vo rige week één van 1,33 meter. De weervissers op de Oosterschelde halen 1,80 meter grote haaien uit hun netten. Dat gaat dan meestal om ruwe haaien die vis eten." Ongevaarlijk De gevlekte haai die Mos gisteren ving, een vrouwelijk exemplaar, mat 116 centimeter. ,,Ik heb er best wel even werk aan gehad om haar binnen te krijgen. Toen dat was ge lukt heb ik de vis gefotografeerd en weer teruggezet. Door de golfslag met branding ging dit nog niet heel gemakkelijk. Maar ze zwemt weer. Verder geen vis meer kunnen van gen", aldus Mos die een forellenvij ver heeft voor zijn werk. Op zijn vrije maandagen is hij veel met hengel aan de waterkant te vinden. De gevlekte gladde haai heeft stompe tanden en jaagt voorname- lijk op kreeftjes en krabben. ,,Die zien we vaker buiten de kering, zwemmend vanuit de Noordzee. Hij is ongevaarlijk. Bij een tempera tuur van boven de 14 graden komt ie naar boven. In het naseizoen ver dwijnt hij naar diepere wateren. Sjef Mathijssen werkt samen met Sportvisserij Nederland. In zijn charterboot, samen met negen an dere bootjes, vaart hij op 15 juli met uitgenodigde instanties, als het WereldNatuurFonds, aan boord naar Neeltje Jans om daar puur op haaien te vissen en ze te taggen. ,,De mannetjes uit het noorden en de vrouwtjes uit het zuiden komen daar samen om te paaien. In de zo mer zitten er massaal jonkies in de Oosterschelde. Charterbootjes heb ben er soms wel 60 aan boord. An dere vissoorten zitten er amper meer, maar de haaien steeds meer", zegt Mathijssen. Het Terneuzense college van B en W heeft dit gisteren besloten. Aanleiding is dat een grote groep Belgische jongeren van Marok kaanse komaf zich vorige week maandag en woensdag in het openluchtbad flink heeft misdra gen. Het kwam tot vechtpartijen. Enkele meisjes zijn aangerand. Het zwembadpersoneel pro beerde in te grijpen, maar de groep was te groot. Ook lukte het niet, zelfs niet met hulp van de politie, om één van de raddraaiers op te pakken. Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, bepaalde vervolgens dat vanaf zaterdag alleen abonne- VLISSINGEN Kanker was vorig jaar weer de meest voorkomende doodsoorzaak in Nederland. In to taal overleden vorig jaar ruim 153.000 mensen aan de ziekte: iets meer dan een derde van alle sterf gevallen. Hart- en vaatziekten wa ren in een op de vier sterfgevallen de doodsoorzaak. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die gisteren zijn gepubli ceerd. In Zeeland valt op dat in de gemeenten Sluis en Terneuzen hart- en vaatziekten meer slacht- menthouders nog in het zwem bad mochten komen. Dat had ef fect. De overlastgevende jongeren bleven weg. De maatregel oogstte ook kritiek, omdat goedwillende bezoekers zonder abonnement niet naar binnen mochten. Bekend Het instellen van een registratie- en identificatieplicht is nu als op lossing gekozen. Niet-abonne- menthouders kunnen het zwem bad weer bezoeken. En wie zich misdraagt, kan sneller worden aangepakt. De namen zijn immers bekend. Eerdere maatregelen blij ven gehandhaafd, zoals camerabe waking en de inzet van een bevei liger. Alle zwembadtoezichthou ders krijgen bovendien een draag bare camera. De maatregel geldt alleen voor het zwembad in Koewacht. Maar als de incidenten zich naar andere openluchtbaden in de gemeente verplaatsen, zoals in Sas van Gent of Axel, zal daar op dezelfde ma nier worden ingegrepen, aldus een woordvoerder. offers eisen dan kanker. In de ge meente Terneuzen zijn hart- en vaatziekten zelfs in bijna een op de drie gevallen de doodsoorzaak. Slechts een klein deel van de Nederlanders overlijdt door niet- natuurlijke doodsoorzaken zoals een ongeval, zelfdoding of moord. Volgens het CBS kwamen een kleine 9000 mensen hierdoor om het leven, goed voor zes procent van alle sterfgevallen. Maar in Zeeland is Vlissingen een uit schieter, met 8,1 procent niet-na- tuurlijke doodsoorzaken. woensdag 3 juli 2019 PVV'ers tussen hoop en vrees Het onderzoek naar het misbruik van fractiegeld door de PVV sleept voort. Begin mei sprak commissaris van de koning Han Polman de verwachting uit dat het snel zou worden afgerond, maar inmiddels is duidelijk dat het niet af is voor de Staten eind deze week op reces gaan. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Vincent Bosch, PVV Marcel Mos met zijn bijzondere vangst bij Neeltje Jans: een gevlekte haai. foto marcel mos Amateurvisser Marcel Mos voelde zich maandag een 'happy ventje'. Uit het water bij Neeltje Jans trok hij een gladde gevlekte haai van 116 centimeter omhoog. Er zitten steeds meer én grotere haaien in de Oosterschelde en Noordzee. Gerrit van Loon Neeltje Jans Een ingrijpende maatregel moet een einde maken aan de overlast in het zwembad in Koewacht. Alle bezoekers van veertien jaar en ouder moeten zich voortaan identificeren. Voor niet-abonnementhouders geldt ook een registratieplicht. Bob Maes Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36